یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

سکوت مشکوک از دستگاه قضا

مخاطب «بایــــد»ها!

مخاطب «بایــــد»ها!
میعاد نیک
میعاد نیک خبرنگار

ایران ورزشی: انگار تا مدت‌های مدیدی قرار نیست که بختک شوم بدهی و سایه نحس قرارداد ننگین فدراسیون فوتبال با مارک ویلموتس از آسمان فوتبال ایران رخت بربندد. در این ویرانه شهری که از حملات موشکی تیم مدیریتی سابق فدراسیون فوتبال در انتهای خیابان دوازده متری سوم بلوار شیخ‌بهایی باقی مانده، هنوز جنگ پایان نیافته و هنوز خبری از بانگ آتش‌بس نیست؛ البته جنگ که نه، دفاع همه‌جانبه زیر باران سیل‌آسای بدهی‌ها برای پنهان ماندن اندک وجهه آلوده نشده فوتبال. در حالی که تنها چند ماه به سالگرد یک‌ سالگی صدور حکم دادگاه عالی ورزش در پرونده شکایت مارک ویلموتس از فدراسیون فوتبال باقی مانده، این بار نوبت به شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) رسیده تا موشک بالستیک دیگری روانه حوالی خیابان سئول کند.

از قرار معلوم احتمالاً مسأله شستا آخرین مشکل فدراسیون فوتبال در پرونده ننگین مارک ویلموتس نخواهد بود. قراردادی که با همت رئیس پیشین فدراسیون فوتبال و مشاوران اقتصادی بدنامش به توافق رسید، مشخص بود که حتماً بحران‌های حقوقی زیادی را وارد راهروهای فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش و جوانان خواهد کرد. قاعدتاً اگر زمان ورود کارلوس کی‌روش به فوتبال ایران هم مهدی تاج در کاراکتر همه‌کاره فدراسیون فوتبال به ایفای نقش می‌پرداخت و با توجه به شناختی که از سرمربی پرتغالی داریم، فوتبال کشور می‌بایست با حوادثی سنگین و جبران‌ناپذیر دست‌وپنجه نرم می‌کرد.

چاهی که تیم مدیریتی مهدی تاج و هیأت ‌رئیسه‌اش برای فوتبال ایران حفر کردند، تمامی ندارد. هر چه در این گودی ظلمات بیشتر فرو می‌رویم و تن رنجور فوتبال کشورمان از زخم عقرب‌های جراره و مارهای غاشیه عفونت برمی‌دارد، مصائب و بدبختی‌مان هم اوج می‌گیرد. فدراسیون فوتبال و مجموعه وزارت ورزش و جوانان به‌رغم گذشت حدود ۱۰ ماه از زمان تعیین محکومیت چندین میلیون یورویی توسط دادگاه CAS، هنوز با بحران بیش از ۲۰۰ میلیارد تومانی بدهی به مارک ویلموتس و دستیارانش کنار نیامده‌اند اما ناگهان خبر از محکومیت چندباره فدراسیون فوتبال توسط شستا و توقیف ساختمان‌های متعلق به این فدراسیون به‌گوش می‌رسد تا این درخت نحیف با ضربات پی‌درپی تبرهای پولادین، راهی جز شکستن و خُرد شدن نداشته باشد.

قطعاً این مشکلات و دشواری‌ها مصداق میراث شومی‌ است که از رئیس سابق و تیم منفعل پیشین بر ذمه فوتبال کشورمان باقی مانده اما تیم مدیریتی جدید هم با علم به این مصائب وارد گود شده‌اند و اکنون هیچ بهانه‌ای از سوی شهاب‌الدین عزیزی‌خادم پذیرفته نیست. رئیس فدراسیون فوتبال که این روزها به‌دلیل انتصاب‌هایش شدیداً تحت انتقاد اهالی رسانه و منتقدین قرار گرفته، بهتر است در کنار فراهم کردن شرایط مناسب برای تیم ملی فوتبال در راه رسیدن به جام جهانی، مشکلات حقوقی فدراسیون را نیز جلو ببرد تا او را هم یکی مانند مهدی تاج (و حتی بدتر) تصور نکنیم.

درنهایت هم باید از دستگاه قضایی و قوه قضاییه کشور گله‌مند بود؛ چرا که علی‌رغم آتش روزهای ابتدایی محکومیت فوتبال ایران دیگر خبری از پیگیری قضایی مسأله نیست و انگار همه‌چیز در بایکوت خاصی فرو رفته. دستگاه قضایی کشورمان اکنون مخاطب بایدهایی ا‌ست که از سمت نگاه مطالبه‌گر و پرسشگر جامعه فوتبال ایران روانه حوالی خیابان پاستور می‌شود. مهدی تاج آنقدر محکومیت در همین موضوع مارک ویلموتس دارد که می توان به‌سرعت مستوجب محکومیت او شد، بهتر است مسئولین هم تسامح نکنند تا اوضاع فوتبال از همین هم بحرانی‌تر نشود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.