چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰

زنگ خطر را می‌شنوید؟

زنگ خطر را می‌شنوید؟
مازیار گیلکان
مازیار گیلکان خبرنگار

ایران ورزشی: بدهی فدراسیون فوتبال به شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی) که منجر به از دست رفتن ساختمان فدراسیون شد و باقیمانده بدهی فدراسیون به مارک ویلموتس، سرمربی سابق تیم ملی ایران، که بعید است در رأی دادگاه عالی ورزش منافع فدراسیون را تأمین کند، یک معنا برای فوتبال ایران دارد؛ ورشکستگی.

فدراسیونی که در پرداخت قسط اول ویلموتس وامانده بود، چگونه پای قراردادی را امضا کرد که نمی‌توانست مقابل آن به تعهدات مالی‌اش عمل کند؟ به این پرسش مهدی تاج و همکارانش باید پاسخ دهند اما بعید است هرگز پاسخی در این ‌باره بشنویم.

فدراسیون آینده دشواری را پیش رو دارد. حجم بدهی‌ها می‌تواند برای فدراسیون در آینده نزدیک دشواری‌ها را بیشتر کند و تاوان آن قرارداد بد و غلط با ویلموتس روی دوش این فدراسیون است.

توجه کنیم که کرونا درآمدهای فوتبال را در یک سال اخیر کاهش داده و شاید به زودی هم جبران نشود. فدراسیون فوتبال امیدهای پررنگی برای حل مشکلات اقتصادی خود ندارد اما چون هنوز حکم قطعی پرونده ویلموتس در دادگاه عالی ورزش صادر نشده، همه می‌توانند خود را به ندیدن و نشنیدن بزنند.

جبران خسارت‌های گذشته دشوار است و به همین دلیل فدراسیون جدید مسئولیت دارد که با خطاهای دیگر، فوتبال را به دردسرهای بزرگ‌تر نیندازد.

صعود به جام جهانی قطر از این منظر برای فوتبال ایران و فدراسیون فوتبال کلیدی است چون شاید فقط درآمدهای حضور در جام جهانی بتواند منجر به نجات فدراسیون فوتبال شود اگرچه به رغم صعود نیز جبران بحران‌های خودساخته گذشته، آسان نخواهد بود.

اگر پرسش این است که فدراسیون از زیر بار این بدهی‌ها کمر راست می‌کند یا خیر، باید منتظر تصمیمات فدراسیون و ایده‌هایش برای خلق درآمد باشیم، همان چیزی که فدراسیون به شدت به آن نیاز دارد.شاید خیلی زود بحران‌های مالی برای فدراسیون بیشتر شود. این زنگ خطر است اگرچه در فوتبال ایران عادت به شنیدن زنگ‌های خطر نداریمحجم بدهی‌ها می‌تواند برای فدراسیون در آینده نزدیک دشواری‌ها را بیشتر کند و تاوان آن قرارداد بد و غلط با ویلموتس روی دوش این فدراسیون است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.