یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

به بهانه اتفاقات بازی رئال مادرید – سویا

«VAR» بستری برای نمایشی کردن فوتبال

«VAR» بستری برای نمایشی کردن فوتبال

ایران ورزشی: در روزهایی که هواداران یک تیم برای شادی بعد از گل هم منتظر مجوز داور و تکنولوژی می‌مانند، هر صحنه‌ای می‌تواند یک خطای بالقوه باشد و هیچ صحنه‌ای پس از وقوع هم الزاماً به پایان نمی‌رسد!

جدال بزرگ هفته جاری لالیگا بین رئال مادرید و سویا، اثبات‌گر این ادعا بود؛ جایی که گل رئال مادرید چندی پس از شادی بنزما آفساید اعلام شد و در دقایق رو به پایان، (VAR)، صحنه‌ای که به وضوح می‌توانست یک پنالتی برای رئال به ارمغان بیاورد را به دلیل صحنه قبلی در محوطه جریمه سفیدها نادیده گرفت و به نفع سویا، صحنه قبلی در محوطه جریمه رئال را پنالتی دانست! امکان دارد با همین تصمیم، سرنوشت فصل لالیگا عوض شود! فارغ از قضاوت در مورد درست بودن یا نبودن تصمیمات داور و (VAR) در این صحنه‌ها، کمک‌داور ویدیویی بلاهای بزرگی سر فوتبال می‌آورد که نتایجش فقط در زمین مسابقه عیان نمی‌شود. سایت فوتبال ۳۶۰ در این باره گزارش جالبی دارد:

یک نمایش تئاتری

حداقل از زمانی که سون، بازیکن کره‌ای تاتنهام با واکنش اغراق‌آمیز در صحنه برخوردش با بازیکن منچستریونایتد، باعث مردود اعلام شدن گل رقیب در حمله متعاقب این صحنه شد، از این مدل زمین خوردن به قصد کمک (VAR) افزایش یافته است. بارها دیده شده پس از به ثمر رسیدن گل، بازیکن تیمی که گل دریافت کرده به بهانه خطای انجام شده یا نشده خودش را روی زمین می‌اندازد و در همان حالت می‌ماند تا بلکه داور و (VAR) را به مردود اعلام کردن گل رقیب وا دارد. حساسیت بیش از حد یک تکنولوژی به نام (VAR) فوتبال را مصنوعی‌تر از همیشه کرده و اگر زمانی موقعیت مساوی آخرین مدافع و مهاجم حریف مقابل دروازه‌بان به خاطر تداوم جذابیت بازی، آفساید اعلام نمی‌شد، اکنون نخ پیراهن بازیکن هم ملاکی برای در آفساید بودنش است! در اینکه (VAR) عدالت را به فوتبال آورده، شکی وجود ندارد اما تصمیمات سختگیرانه و بدون انعطاف، روز به روز از جذابیت و غیرقابل پیش‌بینی بودن این پدیده می‌کاهد. طعنه‌آمیز اینکه در جریان بازی برایتون و منچستریونایتد، داور پس از به صدا درآمدن سوت پایان بازی، صحنه مشکوک بازی را بررسی کرد و ضمن فراخواندن 2 تیم به ادامه بازی با اعلام یک پنالتی، باعث تغییر نتیجه بازی شد. در بوندس‌لیگا هم بین 2 نیمه بازی ماینتس و فرایبورگ این اتفاق رخ داد و طرفین به قصد برقراری عدالت و زده شدن ضربه پنالتی دور مانده از چشم داور از رختکن به زمین برگشتند! این اتفاقات، غیرقابل پیش‌بینی بودن و هیجان لحظه‌ای را از فوتبال می‌گیرد.

معضل توقف‌های طولانی

هواداران ورزشی به نام فوتبال، برخلاف شیفتگان ورزش زیبای بسکتبال، عادت به توقف بازی به مدت طولانی و متوالی ندارند اما با ورود تکنولوژی، این توقف تقریباً در تمام گل‌ها غیر از ضربات آزاد بدون مشکل، اعمال می‌شود و همین عامل فوتبال بدون تماشاگر عصر کرونا را به تصنعی‌ترین شکل خودش در معرض دید تماشاگران تلویزیونی قرار داده است.

ضرر روانی تیم‌ها

از جنبه‌ای دیگر تیمی که به هر دلیلی گلش مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد و این موضوع را چندین ثانیه بعد از شادی گل متوجه می‌شود، بخصوص در بازی‌های نزدیک و تعیین‌کننده دچار افت هر چند موقت روحیه و به‌هم‌خوردگی هر چند اندک روانی می‌شود. بارها دیده شده پس از این اتفاق، رقیب به گل رسیده و در این شرایط جای تیم پیروز و بازنده به راحتی عوض می‌شود. (VAR) آمد تا دیگر کسی با دست گل نزند اما مطمئناً هدف از ورود این تکنولوژی، توسل به فریب داور، توقف طولانی و متعدد در جریان بازی، قابل پیش‌بینی شدن اتفاقات و از بین بردن لذت گلزنی نبود!

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.