یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

نگاهی به متن هشدارگونه به کمیته‌ها

نقش حیاتی فدراسیون در میان خشونت و اتهام

نقش حیاتی فدراسیون در میان خشونت و اتهام
فرشاد کاس‌نژاد   @farshadcasnejad
فرشاد کاس‌نژاد @farshadcasnejad خبرنگار

جدل‌های تند و زننده هواداری می‌تواند مانعی بر سر راه تصمیمات قانونی باشد، می‌تواند کسانی را که در جایگاه تصمیم‌گیری بی‌طرفانه نشسته‌اند گرفتار جو آلوده‌ای کند که با هر تصمیم ممکن است علیه آنها ایجاد شود، می‌تواند قدرت تصمیم‌گیری و رأی منصفانه را از نهادهای تصمیم‌گیر سلب کند و آنها را به دام مماشات و کدخدامنشی بیندازد. این خطر بزرگی برای فوتبال ایران است. طیفی از هواداران فوتبال خواسته یا ناخواسته در ساختن این فضا نقش دارند

ایران ورزشی/جدل‌های تند و زننده هواداری می‌تواند مانعی بر سر راه تصمیمات قانونی باشد، می‌تواند کسانی را که در جایگاه تصمیم‌گیری بی‌طرفانه نشسته‌اند گرفتار جو آلوده‌ای کند که با هر تصمیم ممکن است علیه آنها ایجاد شود، می‌تواند قدرت تصمیم‌گیری و رأی منصفانه را از نهادهای تصمیم‌گیر سلب کند و آنها را به دام مماشات و کدخدامنشی بیندازد. این خطر بزرگی برای فوتبال ایران است.
طیفی از هواداران فوتبال خواسته یا ناخواسته در ساختن این فضا نقش دارند. آنها چه بسا بدون آنکه بخواهند یا بدانند تصمیم‌گیری را دشوار می‌کنند چون حتی تصمیم درست قاطعانه نیز در این فضا با هجمه مواجه می‌شود. در اینکه سازنده اصلی و مادر این فضا، سیاق اداره فوتبال دولتی در ایران است، اما جو مسموم رایج در شبکه‌های اجتماعی این تهدید را جدی‌تر کرده است.
دیروز روی سایت فدراسیون فوتبال این خبر منتشر شد. متن خبر هم هشدار و تأیید است و هم نگرانی را گوشزد می‌کند و تلاشی برای اقتدار در تصمیمات است: به دنبال افزایش اشتباهات داوری و رفتار و گفتارهای خارج از اخلاق حرفه‌ای در جامعه فوتبال ایران و مسابقات مختلف لیگ، رئیس فدراسیون فوتبال در دستوری ویژه به کمیته انضباطی و سرپرست کمیته داوران خواهان برخورد قانونی با عوامل این ناهنجاری‌ها شد. شهاب الدین عزیزی‌خادم در نامه رسمی به رئیس کمیته انضباطی ضمن تأکید بر اهمیت خشونت‌زدایی و سالم‌سازی فضای فوتبال کشور شامل اماکن ورزشی، فضای رسانه‌ای، شبکه‌های اجتماعی و احترام به داوری و روح جوانمردی مسابقات، دستور داده در اسرع وقت و بدون مصلحت اندیشی، مطابق با آیین نامه انضباطی فدراسیون با خاطیان در هر جایگاهی برخورد قانونی صورت بگیرد. با دستور ریاست فدراسیون، کمیته انضباطی ضمن رسیدگی به حواشی و درگیری‌های اخیر فوتبال کشور، باید ترتیبی اتخاذ کند که از تکرار چنین حوادثی جلوگیری شود. همچنین رئیس فدراسیون در گفت‌وگو با سرپرست کمیته داوران از خداداد افشاریان خواست اقدامات لازم برای رسیدگی به اشتباهات داوری را داشته باشد تا نه تنها اعتراض‌ها به قضاوت‌های اشتباه کاهش پیدا کند، بلکه در هفته‌های پایانی لیگ هم حقی از تیم‌ها ضایع نشود.
فوتبال ایران دچار حس تبعیض -واقعی و غیرواقعی-، دچار حس بی‌عدالتی و دچار اتهام و دچار خشونت شده است. این می‌تواند اتفاقی خطرناک برای فوتبال باشد که تصمیمات نهادهای صاحب رأی نزد مخاطب فوتبال بی‌اعتبار شود یا آن حس‌ها در فوتبال ایران تقویت شوند. ما در مقابل اعتبار فوتبال مسئولیم. حجم شایعات بالاست، اصرار به اثبات تبعیض بیش از اندازه و اغراق‌آمیز است، و یک راه بیشتر باقی نمانده است.
تنها راهی که فدراسیون فوتبال می‌تواند انتخابش کند -و در بیانیه اخیرش پیدا می‌کنیم- همین است که تمام تصمیمات قاطعانه و قانونی و دور از مماشات باشد.
شناخت آنچه در جامعه مجازی هواداری می‌گذرد و میزان خشونت در این فضا نشان می‌دهد که فدراسیون باید به برخورد قانونی و منصفانه و مقتدر فکر کند، مثل همین بیانیه.
فدراسیون فوتبال پیش از هر موفقیت و جام و قهرمانی، مسئول حفاظت از سلامت تصمیم‌گیری است. چه بسا هم‌ردیف با سلامت، جدیت و مقتدر بودن در تصمیم‌گیری باشد. فدراسیون فوتبال در دوره باقی‌مانده از لیگ برتر از یک آزمون گذر می‌کند. در میانه این حساسیت‌ها و جدل‌ها و اتهامات، حرفه‌ای بودن در تصمیم‌گیری و فارغ بودن از آنچه فضایی مسموم ساخته است، یگانه راهی است که برای نجات فوتبال باقی مانده است. نقش کمیته انضباطی و کمیته داوران تعیین‌کننده است. کمیته انضباطی به همین دلیل طبق اساسنامه باید مستقل باشد که بتواند چنین نقشی را بازی کند.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.