سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰

8 بازی ، 11 گل خورده

رشید با استقلال قد نکشید

رشید با استقلال قد نکشید
حمیدرضا عرب
حمیدرضا عرب خبرنگار

ایران ورزشی: آن روز که رشید مظاهری با هیاهوی بسیار به استقلال ملحق شد، خیلی‌ها تصور می‌کردند دوران سید حسین حسینی دیگر به پایان رسیده و این دروازه‌بان باید ساکش را جمع کند و از استقلال به تیم دیگری برود. روزهای آغازین حضور مظاهری در استقلال این تصویرسازی به واقعیت نزدیک شد و این دروازه‌بان توانست اعتماد‌ها را تا حد زیادی به سوی خود جلب کند اما اکنون اوضاع به حدی در دروازه استقلال حاد شده که خیلی‌ها به بازگشت دوباره سید حسین حسینی به قفس توری استقلال می‌اندیشند! حربه‌ای که روشن نیست با اتفاقاتی که برای این دروازه‌بان در لیگ بیستم رخ داد و ایضاً اوضاع نابسامان خط دفاع جواب بدهد یا خیر؟! سید حسین حسینی نیز آنقدر نیمکت نشینی‌های متعدد را در ماه‌های اخیر تجربه کرده که بعید است او نیز روحیه بازگشت دوباره به روزهای اوج را داشته باشد و به نظر می‌رسد مربیان استقلال باید با همین مظاهری ادامه دهند تا شاید گذشت زمان قدری او را احیا کند و ثبات نسبی را به قفس توری استقلال بازگرداند.

رشید مظاهری به رغم آنکه شروع امیدوار کننده‌ای با استقلال داشت اما نشان داد در بازی‌های بزرگ هرگز آن دروازه‌بان قابل اعتماد نیست و نمی‌تواند در چنین فضایی به مرد اول تیمش تبدیل شود؛ (مشکل بازیکنان استقلال و بازی‌های بزرگ البته مسری است!)

مؤید این ادعا نمایش او در لیگ قهرمانان است؛ ثبت عملکردی کاملاً نقد‌برانگیز که نشان داد آقای دروازه‌بان در بازی‌های سخت هرگز قابل اعتماد نیست و نمی‌تواند گره از کار استقلال باز کند. مظاهری در لیگ قهرمانان آسیا آمار بسیار ضعیف 8 گل خورده در 6 بازی را از خود برجا گذاشت. میانگین بیش از یک گل خورده در هر بازی.

هر چند که نمایش ضعیف رشید پشت صعود استقلال پنهان ماند و عملکرد مدافعان نیز نقدهای خاص خود را داشت اما بازگشت به لیگ برتر و پذیرفتن گل‌های متعدد سبب شد تا دوباره عیار این دروازه‌بان درروزهای سخت بر همگان مشخص شود.

استقلال در حالی که در بازی با ذوب‌آهن نیاز به پیروزی داشت تا خودش را در کورس قهرمانی نگه دارد و ثابت کند که بی‌جهت از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا صعود نکرده، با دو اشتباه مهلک این دروازه‌بان شکستی بزرگ را تجربه کرد. هر چند که گل دوم ذوب‌آهن ابتدا با اشتباه مرگبار غلامی پایه گذاری شد اما در ادامه نیز مظاهری واکنش مناسبی روی شوت جهانی نداشت. او در گل اول ذوب‌آهن نیز تنها نظاره‌گر ضربه سر وحید محمد‌زاده بود و نه خروجی داشت، نه شیرجه‌ای به سمت توپ. سمبکم!

رشید مظاهری حالا نیز با یک دفع اشتباه پیش روی‌مان قرار گرفته است. واکنشی مبتدیانه روی شوت شهریار مغانلو که در واقع یک پاس گل ماهرانه و هدیه‌ای باد آورده بود به عیسی آل‌کثیر تا مهاجم سرخ‌ها دروازه استقلال را به سادگی فرو بریزد.

معمولاً دروازه‌بان‌های بزرگ در چنین شرایطی که توپ از پشت محوطه به سمت دروازه شلیک می‌شود اقدام به دفع توپ به کناره‌ها و یا کرنر می‌کنند اما مظاهری در حالی که موفق شده بود مسیر توپ را به درستی تشخیص بدهد توپ را با کف دست زیر پای آل‌کثیرانداخت. این واکنش نشان داد رشید همین اصول اولیه دروازه‌بانی را هم به درستی آموزش ندیده و یا اگرهم آموزش دیده، در شرایط سخت قادر به اجرایش نیست.

در سقوط مظاهری عملکرد بهزاد غلامپور در قامت مربی دروازه‌بان‌های استقلال نیز به عنوان یکی از دلایل بیان می‌شود و برخی هم براین باورند با چنین مدافعانی قطعاً دروازه‌بان‌ها هم افت می‌کنند کما اینکه در روزهایی که حسینی نیز در قفس توری قرار گرفت همین وضعیت وجود داشت اما پرواضح است که در درجه نخست تصمیم گیری‌های یک دروازه‌بان است که پرده از حقایق برمی‌دارد و عیار او را در بازی‌های مهم عیان می‌کند.

رشید مظاهری در 8 بازی اخیر تیمش (6 بازی لیگ قهرمانان آسیا و 2 بازی در لیگ برتر)11 بار دروازه خود را به روی مهاجمان حریف باز شده دیده است. این آمار نگران کننده اگر در جام حذفی هم ادامه داشته باشد، دست استقلال از رسیدن به جام حذفی نیز کوتاه خواهد ماند و آنگاه ممکن است سرنوشت خیلی‌ها در باشگاه استقلال تغییر کند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.