شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱

ششمین گلزن خوزستانی تاریخ پرسپولیس؛ اولین مهاجم گلزن بعد از انقلاب

عیسی به عدد مقدس دربی رسید

عیسی به عدد مقدس دربی رسید
محمد قراگزلو
محمد قراگزلو خبرنگار

گلزنی عیسی آل کثیر در دربی و درخشش او در این بازی بزرگ یادمان انداخت که چرا سال‌هاست خبری از ستاره‌های فوتبال خوزستان و مهاجمان اهل این خطه در پرسپولیس نیست چرا نامی از آن دیار در دربی تهران بولد نشده است؟

ایران ورزشی/گلزنی عیسی آل کثیر در دربی و درخشش او در این بازی بزرگ یادمان انداخت که چرا سال‌هاست خبری از ستاره‌های فوتبال خوزستان و مهاجمان اهل این خطه در پرسپولیس نیست چرا نامی از آن دیار در دربی تهران بولد نشده است؟
شاید باور کردنی نباشد اما عیسی اولین مهاجم خوزستانی و گلزن دربی بعد از انقلاب در پرسپولیس است. او تک گل سه امتیازی‌اش را 43 سال و 5 ماه بعد از دبل صفر ایرانپاک در آخرین دربی قبل از انقلاب به ثمر رساند. دو گلی که هم پرسپولیس را دو بر یک برنده کرد هم ایرانپاک را با 7 گل زده به عنوان بهترین گلزن تاریخ دربی‌ها معرفی کرد؛ عنوانی که هنوز هیچ‌کس به آن نزدیک هم نشده است!
شاید باور کردنی نباشد اما ایرانپاک و آل کثیر تنها مهاجمان خوزستانی تاریخ پرسپولیس هستند که در دربی گل زده‌اند اما سرخ‌ها از این خطه چند گلزن دیگر در پست‌های مختلف دارند.
ناظم گنجاپور اولین گلزن خوزستانی پرسپولیس در تاریخ دربی‌هاست. بازیکنی که در پست گوش چپ و در دربی چهارم، در حالی که پرسپولیس با اخراج رضا وطنخواه از دقیقه 35 یک یار کمتر داشت و دو گل در کیسه تنها گل تیمش را به ثمر رساند و سپس یک گل دیگر خورد.
مهدی هاشمی نسب تنها مدافعی است که سابقه 5 بار گلزنی در دربی تهران را در کارنامه دارد که چهارتایش با پیراهن پرسپولیس به دست آمده است.
ایرج سلیمانی هم دیگر خوزستانی گلزن تاریخ دربی است. او یک هافبک میانی شوتزن بود که در دربی معروف شش‌تایی‌ها دبل کرد.
اما عادل کلاه کج، آخرین گلزن خوزستانی تاریخ پرسپولیس در دربی تهران به حساب می‌آید. او 10 مهرماه سال 88 گل مساوی پرسپولیس را از ریباند پنالتی زد و 11 سال و 7 ماه بعد از آن بود که عیسی با تکل گل سه امتیازی‌اش نام خوزستان و خوزستانی‌های پرسپولیس را در دربی تاریخی تهران زنده کرد.
با این حساب تا اینجا و بعد از برگزاری 95 دربی، سهم خوزستانی‌ها از 118 گل پرسپولیس در دربی 16 تا بوده که عدد قابل توجهی است. در عین حال همین که بهترین گلزن تاریخ دربی یک خوزستانی نامدار است و هیچ‌کس نتوانسته به رکورد او بعد از چهار دهه نزدیک شود، پرچم خوزستانی‌ها را در تاریخ دربی پایتخت بالا نگه می‌دارد.
پرسپولیس البته مهاجمان شاخص و نامدار خوزستانی دیگری هم داشته که در دربی موفق به گلزنی نشدند. یکی از آنها کریم باوی و دیگری بهنام سراج است که با تیم ملی به جام جهانی 1998 هم رفت اما افتخار گلزنی در دربی نصیبش نشد.
لیث نوبری (ناصری) هم دیگر مهاجم خوزستانی تاریخ پرسپولیس بود. جدا از اکبر افتخاری که قبل از انقلاب در پست گوش چپ بازی می‌کرد، حسین کعبی هم در مقطعی از لیگ ششم حرفه‌ای تحت نظر مصطفی دنیزلی در خط حمله به عنوان وینگر- مهاجم بازی کرد اما موفق به گلزنی در این بازی خاص نشد. رضا نوروزی دیگر مهاجم خوزستانی تاریخ باشگاه به حساب می‌آید که در همان هفته‌های اول حضورش در پرسپولیس مصدوم شد و با اینکه سابقه پر و پیمانی در گلزنی مقابل استقلال داشت اما هرگز دربی تهران را تجربه نکرد.
پراکندگی جغرافیایی بازیکنان خوزستانی که در دربی برای پرسپولیس گل زده‌اند هم جالب است. هاشمی‌نسب اهل آبادان است و ایرانپاک در اهواز به دنیا آمد و به خاک سپرده شد. گنجاپور هم در اهواز به دنیا آمد و در تهران از دنیا رفت. عادل کلاه کج اهل رامهرمز است و ایرج سلیمانی در مسجد سلیمان به دنیا آمد و در کرج از دنیا رفت. عیسی آل کثیر هم متولد دزفول است و چنانچه با یک خط فرضی شهرهای زادگاه این 6 بازیکن را به هم وصل کنید، دایره گلزنان خوزستانی پرسپولیس در تاریخ دربی را پیدا می‌کنید.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.