جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱

بحران شدید در قهرمان ایتالیا

کونته و لولا در آستانه‌ی جدایی!

کونته و لولا در آستانه‌ی جدایی!
مارک دویل
مارک دویل

آنتونیو کونته و لائوتارو مارتینس، هفته گذشته با هم دعوا کردند. آنها فردای آن روز، برای شوخی، یک مسابقه مشتزنی مقابل کل بازیکنان در زمین تمرینی تیم ترتیب دادند و روملو لوکاکو هم در نقش مجری برنامه ظاهر شد. پس از آن هم اعضای تیم با هم کباب درست کردند.

به گزارش ایران ورزشی و به نقل از گل؛آنتونیو کونته و لائوتارو مارتینس، هفته گذشته با هم دعوا کردند. آنها فردای آن روز، برای شوخی، یک مسابقه مشتزنی مقابل کل بازیکنان در زمین تمرینی تیم ترتیب دادند و روملو لوکاکو هم در نقش مجری برنامه ظاهر شد. پس از آن هم اعضای تیم با هم کباب درست کردند.
کونته حتماً آرزو دارد همه مشکلاتش در اینتر به این شکل سریع و راحت حل شود.
اما حقیقت تلخ این است که لائوتارو ممکن است در تابستان از سن‌سیرو برود؛ نه به این دلیل که با مربی‌اش مشکل داشته، بلکه به این خاطر که باشگاه اینتر دچار مشکل در نقدینگی شده است.
اینتر تنها دو هفته پس از اولین قهرمانی‌اش در سری آ پس از 11 سال، دچار بحران مالی به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا شده است و همه در باشگاه می‌دانند که اوضاع تا چه حد وخیم است.
حتی کونته هم دیگر در نشست‌های خبری شرکت نمی‌کند چون نمی‌خواهد بیش از آنکه به فوتبال بپردازد، درباره مسائل مالی صحبت کند.
امید می‌رفت که بازگشت استیون ژانگ به شهر میلان پس از غیبتی هفت‌ماهه، باعث شود همه ابهامات پیرامون اینتر برطرف گردد اما اوضاع خراب‌تر شده است.
یک هفته پس از آنکه رئیس اینتر به کونته و بازیکنانش در آپیانو جنتیله ملحق شد تا اولین اسکودتو اینتر از سال 2010 تاکنون را جشن بگیرد، او به زمین تمرین رفت و به اعضای تیم اعلام کرد که چرا سونینگ، شرکت مالک باشگاه، نیاز دارد که دستمزد همه بازیکنان کاهش یابد.
بپه ماروتا، مدیر اینتر می‌گوید: «ژانگ نشان داد که سیستم فوتبال اروپا در حال حاضر به چه ترتیب است و اینتر هم بخشی از آن است. او می‌خواست افراد از مشقت‌هایی که باشگاه‌ها دارند آگاه شوند، ولی هیچ چیز را به بازیکنان دیکته نکرد و هیچ دستوری نداد.»
او فقط می‌خواست بازیکنان دو ماه حقوق خود را ببخشند تا باشگاه پیش از 30 ژوئن، 25 میلیون یورو صرفه‌جویی کند. البته کمک در راه است و اینتر 200 میلیون یورو وام گرفته است که یک سرمایه‌گذار آمریکایی با هویت ناشناس آن را تأمین کرده است.
با این حال، اینتر نیاز به کاهش هزینه‌ها دارد و از همین حالا تصمیم گرفته که از هزینه‌های اجرایی فصل بعد، 15 درصد کم کند.
اما ترغیب بازیکنان به کاهش دستمزد کار بسیار دردسرسازی است. اول اینکه اوضاع برای هر بازیکن فرق دارد. یک بازیکن ترکیب اصلی که قراردادی بلندمدت دارد، به احتمال بسیار بیشتری حاضر به کاهش اندک – یا به تعویق انداختن – دستمزد خود می‌شود تا یک بازیکن که جایی در ترکیب ندارد، آینده‌اش مبهم است، پا به سن گذاشته و نمی‌داند پس از اتمام قراردادش در تابستان چه خواهد شد.
اما این حقیقت هم هست که کل تیم از این شاکی است که چرا این مذاکرات علنی می‌شود. این کار باعث می‌شود اول از همه فشار را خود باشگاه حس کند.
مسأله دستمزد بازیکنان موضوعی جنجالی برای مردم است، به‌ویژه در حال حاضر که بحران جهانی اقتصاد باعث شده افراد زیادی ورشکسته شوند یا شغلشان را از دست بدهند.
پائولو دی‌کانیو، ستاره سابق لاتزیو گفت: «اگر باشگاه من دچار مشکل می‌شد، قطعاً حاضر به کاهش دستمزد می‌شدم. کمک به تیم کار منصفانه‌ای است. فوتبالیست‌ها امتیازات ویژه دارند و دستمزد زیادی می‌گیرند. مایه تأسف است که وقتی قهرمان می‌شوید باید دستمزدتان را کم کنید اما اگر من بودم، می‌پذیرفتم.»
اما برخی بازیکنان نمی‌پذیرند. ماروتا گفته که باشگاه به همه تعهدات قراردادی‌اش، از جمله پاداش فتح اسکودتو می‌تواند تا پیش از ماه ژوئن عمل کند اما آنها باید از بازیکنان بخواهند که باوجدان باشند و دستمزد خود را ببخشند.
اینتر تنها باشگاه دچار مشکل نیست. جمعه گذشته، جلسه لگا سری آ برگزار شد و همه باشگاه‌ها به برداشتن دو گام در راستای کاهش دغدغه‌های مالی رأی دادند. در راستای گام اول، فدراسیون فوتبال ایتالیا موافقت کرد که زمان پرداخت دستمزد چهار ماه آخر فصل، تا پایان سال جاری میلادی تمدید شود. دوم اینکه باشگاه‌ها می‌خواهند از اتحادیه بازیکنان درخواست کنند همه اعضایش را مجاب کند دستمزد دو ماه خود را ببخشند.
در نهایت، بازیکنان می‌توانند بگویند که مشکل مالی باشگاه‌ها تقصیر آنها نیست اما مشخص است که همه در این دوران سخت، باید فداکاری کنند.
کونته هم از این شرایط راضی نیست اما تیم او در این وضعیت پیچیده گیر افتاده، آن هم در شرایطی که در یکی از پراسترس‌ترین و پرفشارترین فصل‌های تاریخ سری آ قهرمان شده است.
اما دغدغه بزرگ‌تر مربی این است که در تابستان در سن‌سیرو چه خواهد شد. کونته می‌خواست در این هفته با ژانگ دیدار کند تا ببیند کدام بازیکنان را می‌تواند بخرد، نه اینکه کدام بازیکنان را مجبور است بفروشد.
طبق گزارش‌های اخیر، مربی اینتر بر این باور است که لوکاکو، لائوتارو، نیکولو بارلا، الساندرو باستونی و اشرف حکیمی به هیچ وجه نباید جدا شوند اما لوکاکو را منچستر سیتی می‌خواهد و ایجنت‌های لائوتارو و باستونی به صورت علنی اعلام کرده‌اند که از شرایط راضی نیستند. این اوضاع خوبی را برای اینتر رقم نمی‌زند.
مسابقه مشتزنی و کباب درست کردن پنجشنبه بار دیگر نشان داد که کونته و تیمش رابطه‌ای بسیار صمیمی دارند. به این ترتیب بود که آنها قهرمان شدند اما معنایش این است که اگر یکی از آنها بخواهد جدا شود، هر بازیکن دیگری هم می‌تواند برود. اینطور به نظر می‌رسد که کونته احتمالاً به این راضی خواهد شد که 11 بازیکن ترکیب اصلی خود را نگه دارد.
البته او در حال حاضر ساکت است. سکوت او در رسانه‌ها تا زمانی ادامه دارد که درباره آینده با باشگاه مذاکره کند اما یک چیز قطعی است: زمانی که کونته سرانجام دهان باز کند، حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.