یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰

بیژن ذوالفقارنسب: باید جلوی موج جذب بازیکن بی‌ کیفیت خارجی به ایران گرفته شود

بیژن ذوالفقارنسب: باید جلوی موج جذب بازیکن بی‌ کیفیت خارجی به ایران گرفته شود

بیژن ذوالفقارنسب در خصوص اینکه از فصل آینده بازیکنان و مربیان خارجی مجددا می توانند به فوتبال ایران برگردند صحبت هایی را انجام داده است.

به گزارش ایران ورزشی، بیژن ذوالفقارنسب درباره تصمیم جدید فدراسیون فوتبال مبنی بر لغو قانون جذب نکردن بازیکنان و مربیان خارجی از سوی باشگاه‌ها به تسنیم گفت:

معمولاً فوتبال همیشه در آزادی فعالیتش را انجام می‌دهد. استفاده نکردن از بازیکن و مربی خارجی در اروپا و کشور‌های صاحب فوتبال اصول و معنایی ندارد. البته در ایران معمولاً بازیکنانی که از خارج جذب شده‌اند خیلی بی‌کیفیت، ضعیف و بدون برخورداری از استاندارد‌های لازم بوده‌اند.
بیژن ذوالفقارنسب ادامه داد:

کسانی که این بازیکنان را به ایران می‌آورند می‌دانند چگونه قرارداد امضا کنند تا باشگاه‌ها را به راحتی در محاکم بین‌المللی محکوم کنند. همان روز تنظیم قرارداد آنها یک نسخه کپی را به فیفا و مراجع بین‌المللی ارسال می‌کنند تا اگر سر وقت پول نگیرند، از تیم به راحتی جدا شوند و هزینه‌ هنگفتی را روی دست باشگاه‌ها بگذارند. این در حالی است که فکر می‌کنم از هر 10 بازیکنی که به ایران آمده است، شاید هفت نفر از آنها کیفیت و اثرگذاری لازم را نداشته‌اند. این برای برخی از مربیان هم صدق می‌کند که خیلی زود به دلیل عدم دریافت حق و حقوق ایران را بدون هیچ آورده‌ای ترک کردند.
پیشکسوت فوتبال ایران با بیان اینکه «همه این اتفاقات زیر نظر ایجنت‌ها برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود»، گفت:

فکر می‌کنم با این وضعیت ممانعت از ورود خارجی‌ها خوب است، ولی این فقط صورت مسئله را پاک ‌می‌کند و می‌توان روش‌های بهتری را هم به کار گرفت. می‌توان برای جذب بازیکن خارجی شروطی گذاشت که باشگاه‌ها باید توان اجرای آن را داشته باشند. به طور مثال حتماً باید توان پرداخت تعهدات را داشته باشند. در غیر این صورت، باشگاه‌هایی که بدهی دارند، بدهی‌های جدید به آن اضافه می‌شود و کار را سخت‌تر می‌کند.
ذوالفقارنسب گفت:

تا زمانی که باشگا‌ه‌ها یکسری افراد دارای مدارک حقوق بین‌الملل را جذب نکنند و فدراسیون نیز نظارتی روی قرارداد‌ها نداشته باشد وضعیت همین‌طور خواهد بود. وقتی باشگاه‌ها هیچگونه آشنایی با اصول بین‌المللی و قرارداد‌ها و مسائل دیگر ندارند نباید انتظاری داشت. در این بین فدراسیون باید تمامی قابلیت‌های باشگاه‌‌ها را با مبالغ قرارداد‌ها برآورد و بعد اجازه ثبت قرارداد با بازیکن یا مربی را برای هر باشگاه‌ صادر کند.
ذوالفقارنسب در پایان گفت:

اگر فدراسیون فوتبال نظارت کامل داشته باشد و همه قرارداد‌ها به صورت کامل بررسی شود، چه ایرادی دارد که بازیکن خارجی به ایران آورده شود؟ علاوه بر این فدراسیون باید روی موضوع دلالی نیز نظارت داشته باشد. چند سالی بود که دوباره موج جذب بازیکن بی‌کیفیت خارجی به ایران سرازیر شده بود. باید جلوی تکرار این کار گرفته شود. شاید فدراسیون فوتبال با ایجاد یک کمیته که کارش بررسی قرارداد و جذب بازیکنان و مربیان خارجی باشد، بتواند روی استخدام آنها نظارت بیشتری داشته باشد و این کار به صورت بهتر و با کمترین ضرر صورت گیرد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.