جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰

امیر حاج رضایی: نخریدن بازیکن خارجی به‌ خاطر جلوگیری از دلالی، خودکشی از ترس مرگ است

امیر حاج رضایی: نخریدن بازیکن خارجی به‌ خاطر جلوگیری از دلالی، خودکشی از ترس مرگ است

امیر حاج رضایی گفت: در این شرایط باشگاه‌ها فقط هزینه می‌کنند و باشگاهی به معنای واقعی نداریم. به‌جز مرگ که هیچ راهی برای آن نیست، سایر کارها راه حل دارد

به گزارش ایران ورزشی، امیر حاج‌ رضایی درباره لغو قانون ممنوعیت خرید بازیکن و مربی خارجی به تسنیم گفت:

قبل از اتخاذ تصمیمات باید شرایط را بررسی کنند، منابع مالی را در نظر بگیرند و ببینند می‌توان هزینه بازیکنان و مربیان خارجی را پرداخت کرد یا خیر. زمانی که قانون ممنوعیت ورود بازیکنان و مربیان خارجی تصویب شد، این نکته به ذهن ما رسید که باشگاه‌ها با مشکلات مالی مواجه شده‌اند و ترجیح می‌دهند کار خود را با بازیکنان داخلی راه بیندازند.
او با بیان اینکه به نهادهای فوتبالی نزدیک نیست و اطلاعات او به خبرهای رسانه‌ها محدود است گفت:

دیاباته و میلیچ را داریم که به‌‌خاطر دریافت مطالبات خود مشکل دارند و نکته ناراحت‌کننده‌تر، وضعیت لئاندرو پادووانی است. فوتبال او به پایان رسید و حتی زندگی این بازیکن به ویلچر منتقل شد. پادووانی هم اخیراً از اینکه به وضعیت او رسیدگی نمی‌کنند، انتقاد کرده بود.
کارشناس فوتبال ایران با اشاره به مشکلات مالی باشگاه‌ها گفت:

اگر منابع مالی مورد نیاز باشگاه‌ها تأمین نشود، این تصمیم به زیان کشور است و سِیلی از بازیکنان و مربیان بی‌کیفیت و ارزان در فوتبال کشورمان پدیدار می‌شود. با این حال با ورود بازیکنان و مربیان باکیفیت خارجی در صورت فراهم بودن شرایط، کاملاً موافق هستم. فوتبال هم مانند پزشکی مرز ندارد و می‌تواند باعث کمک به فوتبال ایران و نیز تبادل فرهنگی شود.
حاج‌ رضایی با اشاره به قانون دهه 80 فدراسیون فوتبال گفت:

قانونی مبنی بر ممنوعیت ورود دروازه‌بانان خارجی تصویب کردند که قیمت دروازه‌بانان نجومی و عرصه رقابت محدود شد. این تصمیم زیان‌ها و هزینه‌های بیشتری ایجاد کرد و همین اتفاق برای بازیکنان هم رخ داد. حیرت‌زده می‌شوم وقتی می‌بینم یک بازیکن، 12 یا 13 میلیارد تومان قرارداد بسته است. ما 9 ماه فوتبال داریم و مبلغ قرارداد یک بازیکن به بالای ماهی یک میلیارد تومان می‌رسد. قرارداد این بازیکنان ماهیانه بیشتر از یک میلیارد تومان است، اما همیشه نالان و معترض هستند.
او با بیان اینکه نباید بازیکنان یا باشگاه‌ها را محکوم کرد، گفت:

مسائل مختلف فوتبال ما کلافی سردرگم است که دیگر اشاره به آن را ضروری نمی‌دانم. اگر شرایط مالی فراهم باشد، بازیکنان و مربیان باکیفیت به ارتقای سطح ما کمک می‌کنند. اگر باشگاه‌ها وضعیت مالی و منابع خوبی ندارند، پس از امضای قرارداد با بازیکنان و مربیان خارجی به مشکل می‌خورند و بهتر است اقدام به عقد قرارداد نکنند. دیدگاه کلی من این است که با بستن دروازه‌های فوتبال مخالفم و قانون قبلی را به هیچ وجه قبول ندارم. با این حال شاید عوامل فوتبال اطلاعاتی دارند که من ندارم.
مربی پیشین تیم ملی ایران در مورد خطر دلالیسم و بازگشت بازیکنان بی‌کیفیت به فوتبال ایران گفت:

نمی‌توانیم کارهایی را به‌خاطر شرایط نابهنجار و غیراخلاقی جامعه انجام دهیم. اگر وزارت بهداشت بهداشت بخواهد داروی نیازمندان را وارد کند، کاری انسانی انجام داده است. با این حال ممکن است برخی افراد بخواهند این داروها را به شکلی غیرقانونی در میدان ناصرخسرو بفروشند. پس بگوییم وزارت بهداشت نباید دارو وارد کند؟ این صحبت اشتباه است. باید داخل را بسازیم، فرهنگ‌سازی کرده و قانون را قدرتمند کنیم. انجام کار درست در گروی تصویب تصمیم درست و اجرای قوانین درست است.
حاج‌ رضایی گفت ادامه داد:

در این موضوع به آن مثال معروف می‌رسیم که می‌گویند از ترس مرگ، خودکشی کرده‌ایم و باید در جهت ترقی و رشد فوتبال کشورمان گام برداریم. تخلفات در خرید بازیکن مثل دلالی مانند یک باتلاق است که باید ابتدا آن را خشک کنیم و پس از آن می‌توانیم کارهای خود را انجام دهیم. من با فوتبال زندگی کرده‌، پیر شده و شرایط را لمس کرده‌ام. به یک بازیکن متوسط برای 9 ماه بازی، 10 میلیارد تومان از منابع دولتی پرداخت می‌شود. همه باشگاه‌ها یا به کارخانه‌های دولتی وابسته هستند، یا مانند استقلال و پرسپولیس از وزارت ورزش تغذیه می‌شوند.
حاج رضایی با اشاره به اشکالات در شرایط مالی باشگاه‌ها گفت:

در این شرایط باشگاه‌ها فقط هزینه می‌کنند و باشگاهی به معنای واقعی نداریم. به‌جز مرگ که هیچ راهی برای آن نیست، سایر کارها راه حل دارد. چند بار برای بررسی شرایط اردوها و تمرینات تیم‌ها به ترکیه رفتم و این کشور مشترکات اقلیمی، مذهبی و فرهنگی زیادی با ما دارد. دولت ترکیه امکانات زیادی به باشگاه‌ها ارائه و وام‌های سنگین با سود کم و بازپرداخت طولانی‌مدت به آنها پرداخت کرده است. همین باعث می‌شود ترکیه می‌تواند هلند و نروژ را شکست دهد و قرار بود فینال لیگ قهرمانان اروپا را هم میزبانی کند.
کارشناس فوتبال ایران در این باره که برخی از اهالی فوتبال، موفقیت تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا را حاصل فعالیت مربیان و بازیکنان ایرانی دانستند، گفت:

دیدگاه همه محترم است و هر کسی از زاویه‌ای نگاه کردند که برخی از صحبت‌های آنها کاملاً درست است. من معتقد نیستم که ورود یک بازیکن یا مربی خارجی، فوتبال ایران را زیر و رو می‌کند و همچنین به نظرم درست نیست که بگوییم خارجی‌ها از فوتبال ما بروند تا خودمان فوتبال کشور را به اوج برسانیم. هیچ نسخه پیروزی مطلقی در فوتبال وجود ندارد.
حاج‌ رضایی با بیان اینکه مسیر فوتبال ایران را باید با تصمیمات درست تعیین کرد، گفت:

در سال‌های اخیر به پیروزی‌های مقطعی رسیدیم که این موفقیت‌ها پایدار نبود. به نظرم بستن راه به روی عوامل خارجی خصوصاً باکیفیت در فوتبال، راهکاری برای کمک به فوتبال کشور نیست. من دیدگاه شخصی خودم را مطابق دانش و تجربه‌ام می‌گویم. افراد بزرگی هستند که دیدگاه گسترده‌تری دارند و باید راه نظر خود را بگویند.
او در مورد رد پیشنهاد فعالیت به‌عنوان مشاور فرهنگی فدراسیون فوتبال گفت:

از فدراسیون فوتبال لطف کردند و با من تماس گرفتند. مدتی بعد گفتم اگر بضاعتی داشته باشم، می‌توانم از لحاظ فکری به مدیران جدید کمک کنم. با این حال نمی‌خواهم در هیچ چارچوبی قرار بگیرم. نه فقط در این فدراسیون که مدیران آن کمتر از سه ماه است که روی کار آمده‌اند، بلکه در هیچ جایگاه دیگری که نیاز به صدور حُکم باشد، نمی‌خواهم پُستی بگیرم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.