جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰

شمشیر دو لبه تفاهمنامه فوتبال ایران و بلژیک

نسل طلایی بلژیک یا استارت پروژه مجی‌پولی؟

نسل طلایی بلژیک یا استارت پروژه مجی‌پولی؟
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان خبرنگار

همکاری مشترک فدراسیون فوتبال ایران و بلژیک، خبری بود که دیروز (جمعه) روی خروجی سایت فدراسیون فوتبال قرار گرفت. مکالمه تلفنی شهاب عزیزی‌خادم و مهدی بیات، در راستای عقد این پیمان که فدراسیون فوتبال به عنوان افتخاری برای فوتبال ایران یاد کرد، وعده دریافت بخشی از خدمات فوتبالی را از سوی رئیس فدراسیون فوتبال این کشور را به همراه داشته است.

به گزارش ایران ورزشی؛همکاری مشترک فدراسیون فوتبال ایران و بلژیک، خبری بود که دیروز (جمعه) روی خروجی سایت فدراسیون فوتبال قرار گرفت. مکالمه تلفنی شهاب عزیزی‌خادم و مهدی بیات، در راستای عقد این پیمان که فدراسیون فوتبال به عنوان افتخاری برای فوتبال ایران یاد کرد، وعده دریافت بخشی از خدمات فوتبالی را از سوی رئیس فدراسیون فوتبال این کشور را به همراه داشته است.
براساس جزئیات منتشر شده از مکالمه شهاب‌الدین عزیزی‌خادم و مهدی بیات، روی سایت رسمی فدراسیون فوتبال، عزیزی‌خادم که بیات را از طراحان نوین توسعه فوتبال می‌داند، از همنوع بلژیکی‌‌اش خواست تا در توسعه فوتبال پایه به فدراسیون فوتبال ایران کمک کند. او به بیات گفت: «نسل طلایی فوتبال بلژیک همه را شگفت زده کرد و بدون شک این امر از سرمایه گذاری دقیق در فوتبال پایه این کشور نشأت گرفته است. ما نیز در پی آن هستیم که این اتفاق در کشورمان رقم بخورد. توجه به فوتبال پایه از اولویت‌های اصلی ماست.» عزیزی‌خادم البته در بخشی از صحبت‌های خود به حوزه مدیریت فنی برای تیم‌های ملی هم اشاره کرده است که احتمالاً بی‌ارتباط با مشاوران خارجی مدنظر او برای اضافه شدن به سازمان لیگ نیست!
مهدی بیات هم در مقابل برای همکاری با فدراسیون فوتبال ایران اعلام آمادگی کرد: «بلژیک با جمعیت 11 میلیونی در حوزه آموزش و فوتبال پایه به کشورهای پرجمعیتی مانند چین خدمات ارائه می‌دهد و این آمادگی وجود دارد تا این خدمات به فوتبال ایران نیز ارائه شود. ما آمادگی بازی رودروی هر دو کشور را داریم. همچنین در ادامه این تماس تلفنی در خصوص مبادله دانش و دانش‌افزایی در رده‌های ملی و باشگاهی صحبت شد.»
افتخارآمیز بودن یا نبودن تفاهمنامه با فدراسیون فوتبال بلژیک اما صرفاً از مکالمه‌ای که رؤسای دو فدراسیون فوتبال داشته‌اند، مشخص نمی‌شود که تفاهمنامه با مهدی بیات، به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال بلژیک حکم شمشیر دو لبه را برای فوتبال ایران دارد. آنچه اهمیت رابطه بین فدراسیون‌های دو کشور را مشخص می‌کند، جزئیات و مفادی است که در این تفاهمنامه گنجانده می‌شود. بر همین اساس است که مشخص می‌شود، سهم ما از این تفاهمنامه نسل طلایی فوتبال بلژیک و کسب مقام سومی در جام جهانی 2018 روسیه است یا آنچه بر اثر فساد مالی مجتبی بیات، برادر رئیس فدراسیون فوتبال بلژیک در این کشور چیزی شبیه به کالچوپولی را به عنوان «مجی‌پولی» به بار آورد و خانواده بیات را به منفورترین چهره فوتبال بلژیک تبدیل کرد.
بلژیکی‌ها از مجی بیات به عنوان یگانه ایجنت و مسبب ترامپیزه شدن این شغل در بلژیک یاد می‌کنند. کسی که در مهرماه سال 97 به جرم فساد مالی و پولشویی از سوی مقامات پلیس بلژیک دستگیر و زندانی شد. گرچه همان زمان مهدی بیات در مصاحبه‌ای نسبت به همه این اتفاقات اعلام بی‌اطلاعی کرد و گفت: «چیزی که با قاطعیت می‌توانم بگویم این است که شارلروا هیچ ارتباطی با دستگیری‌های امروز ندارد و پلیس حتی به باشگاه ما نیامده است. مجی، اصلاً رابطه‌ای با ما ندارد.»
بعدها اما معلوم شد که شارلروا چندان هم بی‌ارتباط با این ماجرا نبوده است. باشگاهی که خود مهدی بیات از مسئولان رده بالای آن بود. باشگاهی که به بیان عامیانه ارث پدری بیات‌هاست و مجی سال‌ها بازیکنان ایرانی را به این باشگاه ترانسفر می‌کرد و بعدتر برای فروش آنها به باشگاه اندرلخت که وکالت آن را برعهده داشت، در فرآیندی غیرقانونی هم به عنوان ایجنت از بازیکنان کمیسیون می‌گرفت و هم از باشگاه اندرلخت حق‌الوکاله!
در واقع سال‌ها پیش از آنکه ویلموتس با ضرر 2/ 6 میلیون یورویی خود، فوتبال ایران را نقره‌داغ کرده باشد، این مجی بیات بود که تاوان صادراتش بیشتر از 2/ 6 میلیون یورو برای فوتبال ایران بود.
حالا فدراسیون فوتبال ایران می‌خواهد با مهدی بیات، برادر مجی تفاهمنامه‌ای را امضا کند که هنوز جزئیات آن مشخص نیست و می‌تواند با کمی تدبیر برای ما منفعت داشته باشد یا براثر سهل‌انگاری راه را برای سودجویی از فوتبال ایران باز کند.
همانطور که قرارداد با ویلموتس می‌توانست قرارداد خوب و مثبتی باشد و از او به عنوان معمار نسل طلایی بلژیک، بهترین بهره را در ایران برد اما قرارداد پرنقص فدراسیون فوتبال با این سرمربی و تعلل در پراخت به موقع حقوق او، حضور ویلموتس در فوتبال ایران را به یکی از بدترین خاطرات تاریخ فوتبال ایران تبدیل کرد. خاطره‌ای که با ضرر 2/ 6 میلیون یورویی و از دست رفتن ساختمان فدراسیون فوتبال و سه دانگ از ساختمان باشگاه پرسپولیس همراه شد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.