چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰

بوکس ایران و قدم در مسیر تاریخ سازی

بوی مدال المپیک می‌آید

بوی مدال المپیک می‌آید
محسن وظیفه
محسن وظیفه خبرنگار

تیم ملی بوکس ایران در مسابقات قهرمانی آسیا یکی از بهترین نتایج خود را در تاریخ این رقابت‌ها رقم زد. هنوز این مسابقات ادامه دارد اما قطعی شدن چهار مدال در این رقابت‌ها نشان از این دارد که این تیم با هدایت علیرضا استکی و مدیریت حسین ثوری رشد عجیبی را نسبت به سال‌های قبل داشته که به همین دلیل هم می‌توان به موفقیت تاریخی این تیم در المپیک توکیو امیدوار بود.

تیم ملی بوکس ایران در مسابقات قهرمانی آسیا یکی از بهترین نتایج خود را در تاریخ این رقابت‌ها رقم زد. هنوز این مسابقات ادامه دارد اما قطعی شدن چهار مدال در این رقابت‌ها نشان از این دارد که این تیم با هدایت علیرضا استکی و مدیریت حسین ثوری رشد عجیبی را نسبت به سال‌های قبل داشته که به همین دلیل هم می‌توان به موفقیت تاریخی این تیم در المپیک توکیو امیدوار بود. در دوره‌های اخیر بهترین نتیجه بوکس ایران در قهرمانی آسیا کسب یک مدال برنز بود اما حالا چهار مدال برنز قطعی شده و همین می‌تواند همه را در کمتر از دو ماه مانده به المپیک برای کسب مدال تاریخی در توکیو امیدوار کند.
البته پوریا امیری بوکسور سنگین وزن تیم ملی در وزن 91+ کیلوگرم بدون مسابقه دادن به مدال رسید. او دور اول استراحت داشت و در دور دوم هم باید با حریفی از کشور میزبان مسابقه می‌داد اما حریفش به دلیل آسیب‌دیدگی روی رینگ حاضر نشد. امیری بدون مسابقه به نیمه‌نهایی رسید و مدال برنزش را قطعی کرد. در وزن 75 کیلوگرم هم شاهین موسوی با یک استراحت و یک برد مقابل هند مدالش را قطعی کرد اما هیچ‌کدام از اینها ارزش کار بزرگ تیم علیرضا استکی در امارات را کم نمی‌کند. از این اتفاقات در بوکس کم رخ نداده و برای اولین بار نیست که بوکسور ما بدون مسابقه یا با یک برد به مدال می‌رسد. در مسابقات قهرمانی در سایر رشته‌ها هم در برخی از اوزان این نتایج رقم می‌خورد. در همین مسابقات اخیر کشتی قهرمانی آسیا بارها از این دست اتفاقات رخ داد، بنابراین موضوع جدیدی نیست. نباید با مطرح کردن مسائل اینچنینی ارزش این کار بزرگ را کم کرد.
نکته مهم‌تر رقابت پایاپای ایرانی‌ها با قزاق‌ها در این دوره از قهرمانی آسیا است که تا پیش از این بسیار کم دیده شده بود. تا قبل از برگزاری مرحله نیمه‌نهایی چهار بوکسور ایرانی مقابل قزاق‌ها به میدان رفتند که اشکان رضایی و احسان روزبهانی شکست خوردند. شکست احسان روزبهانی مقابل حریف قزاقستانی که نایب قهرمان المپیک بود با حرف و حدیث همراه شد و کادر فنی به شدت اعتقاد دارد که داوران باید رأی به برتری احسان می‌دادند. دانیال شه‌بخش و میثم قشلاقی هم دو برد مهم برای ایران مقابل قزاق‌ها به دست آوردند که حریف میثم قشلاقی در وزن 81 کیلوگرم بکزاد نورتائولتوف قهرمان جهان بود. این دو برد برای تیم ملی ارزش بسیار زیادی داشت که نشان از اعتماد به نفس بالای بوکسورهای ایرانی برای از بین بردن تابوی شکست‌ناپذیری قزاق‌ها دارد، 
ضمن اینکه دو مدال از چهار مدالی که در امارات قطعی شد، متعلق به امید شه‌بخش و شاهین موسوی بود؛ دو ستاره مطرح تیم ملی که مجوز حضور در المپیک را هم کسب کردند و حالا همین دو مدال می‌تواند این نوید را بدهد که این دو طلسم مدال نگرفتن بوکس در المپیک را هم بشکنند و برای اولین بار در تاریخ بوکس ایران را صاحب یک مدال ارزشمند کنند. در واقع قهرمانی آسیا می‌تواند پیش‌درآمدی برای باز‌ی‌های المپیک باشد. در واقع الان دو بوکسور المپیکی ایران برای بازی‌های توکیو خود را از پیش بازنده نمی‌دانند و می‌خواهند برای رسیدن به مدال تلاش کنند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.