سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰

فرمول برنده در تیم اسکو

اسکلت سرخ در لباس سفید

اسکلت سرخ در لباس سفید
سام ستارزاده
سام ستارزاده خبرنگار

ایران ورزشی: لیست اولیه دراگان اسکوچیچ برای نخستین حضورهای رسمی‌اش روی نیمکت تیم‌ملی که در حقیقت سرنوشت‌سازترین بازی‌های ما در دور مقدماتی جام‌جهانی قطر هستند، مطابق انتظارات از بازیکنان متعددی در پرتغال، بلژیک، انگلیس، روسیه و خود میزبان جام‌جهانی در اختیار داریم تشکیل شده، ۱۵ لژیونر از ۲۵ نفر. نکته قابل توجه‌تر اما این است که از ۱۰ پیراهنی که به لیگ‌برتری‌ها رسیده، ۵ پیراهن نصیب شاگردان یحیی گل‌محمدی در پرسپولیس شده؛ مهدی ترابی، وحید امیری، کمال کامیابی‌نیا، احمد نوراللهی و محمدحسین کنعانی‌زادگان.

چنین تصمیم قابل‌توجهی اما در شرایطی گرفته ‌شده که سرخ‌پوشان پایتخت چندان هم در لیگ بیستم بلامنازع نیستند. سپاهان که سه ملی‌پوش در لیست اسکو دارد، در فاصله ۷ هفته مانده به پایان رقابت‌ها، شانه به شانه پرسپولیس در صدر جدول می‌تازد و سجاد شهباززاده، مهاجم گلزن آنها که جایی در لیست سرمربی کروات نداشته، اختلاف معناداری میان خود و دیگران در جدول گلزنی لیگ ایجاد کرده. سروش رفیعی، محمدمهدی محبی و احمدرضا زنده‌روح که از برترین پاسورهای لیگ هستند نیز به لیست اولیه حتی نزدیک هم نشدند.

لیست اولیه تیم ملی با مصاحبه‌هایی که در یک سال اخیر از اسکوچیچ در مورد نگاه ویژه به استعدادهای باشگاه‌های ایرانی و آنالیز دقیق مسابقات داخلی شنیدیم، زاویه زیادی دارد. به عبارتی دیگر، ۱۲ باشگاه از ۱۶ شرکت‌کننده لیگ بیستم در لیست اخیر در نظر گرفته نشده‌اند. بی‌شک تداوم این تصمیم در اردوهای بعدی اتفاقی نیست که فوتبال ایران از آن استقبال کند. با این حال، با توجه به شرایط ویژه و حتی اضطراری که ما برای ۴ دیدار حساس‌مان داریم و با توجه به این حقیقت که ما جای هیچ‌گونه اشتباهی در این دیدارها نداریم، دلایل منطقی وجود دارند که نه‌تنها انتخاب اسکوچیچ را توجیه می‌کنند، بلکه آن را خردمندانه‌ترین تصمیم ممکن در مقطع کنونی نیز نشان می‌دهند.

تجربه بالای پنج ملی‌پوش پرسپولیسی، ویژگی تأثیرگذاری است که می‌تواند در جهنم منامه برگ برنده ایران مقابل رقبایش باشد. این تجربه، صرفاً به ۵۵ بازی ملی وحید امیری یا ۳۰ حضور مهدی ترابی و ۱۹ حضور حسین کنعانی در بازی‌های ملی مربوط نمی‌شود؛ بلکه زورآزمایی‌های مکرر ارتش سرخ با غول‌های غرب آسیا، به‌اضافه دو فینال آسیایی آنها در سه سال گذشته را نیز در بر می‌گیرد. در همین لیست کنونی، ۱۰ ملی‌پوش ما حتی به ۱۰ بازی ملی نیز نرسیده‌اند. در چنین شرایطی، پختگی بالای باتجربه‌ترهای تیم‌ملی می‌تواند هم مانند یک وزنه روحی و روانی برای ما عمل کند و هم زمانی که یک بازی برای ما گره می‌خورد، کمک حال باشد.

جدای از مسأله تجربه، تیمی که در اردوهای پیشین خود نیز به‌وضوح نتوانسته از تمام ظرفیت‌هایش استفاده کند و به هماهنگی تاکتیکی ایده‌آل خود برسد، در همین شرایط که متشکل از بازیکنانی از ۱۵ باشگاه خارجی متفاوت است، کار دشوارتری برای رسیدن به یکنواختی لازم در مدت زمان کوتاه می‌داشت، اگر خود را از در اختیار داشتن بخشی از اسکلت منسجم‌ترین تیم پنج سال گذشته لیگ محروم می‌ساخت. تیمی که جنتلمن کروات در کیش آماده می‌سازد تا با آن منامه را به اولین پل برای رسیدن به دوحه بدل سازد، شاید تهی از سوپرایزهای جذاب باشد اما اسکلت سرخ آن که با پرسپولیسی‌های سابق نظیر مهدی طارمی و علیرضا بیرانوند مستحکم‌تر هم می‌شود، می‌تواند اهرم فشار استخوان‌شکن ما مقابل بحرینی‌ها و عراقی‌ها باشد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.