یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱

احسان قاضی زاده هاشمی: پرونده ویلموتس یک تراژدی است؛ باید برای مقصران آن رای مقتدرانه صادر شود

احسان قاضی زاده هاشمی: پرونده ویلموتس یک تراژدی است؛ باید برای مقصران آن رای مقتدرانه صادر شود

نماینده مجلس شورای اسلامی درباره شرایط تیم ملی، پرونده مارک ویلموتس و طلب شستا از فدراسیون صحبت کرد.

به گزارش ایران ورزشی، احسان قاضی زاده هاشمی در حاشیه امضای تفاهم نامه قدراسیون فوتبال و منطقه آزاد کیش، گفت:

هدف اصلی ما از این سفر روز آخر تمرین تیم ملی بود. برای گفتن خداقوت آمدیم که بچه های تیم ملی به بحرین می روند. ان شاالله مسابقات خوبی داشته باشند و موفقیت آمیز باشد. این برنامه امضای تفاهم نامه هم در حاشیه اش بود.
قاضی زاده هاشمی در مورد پرداخت کمک مالی دولت به فدراسیون فوتبال، عنوان کرد:

رقمی به نام فدراسیون پرداخت شد مربوط به سال قبل بود که وزارت ورزش دریافت کرده، اینکه پول را به فدراسیون داده را باید سوال کنیم. فدراسیون می گوید به دست ما نرسیده اما به نام فدراسیون گرفته شده، عددی که گرفته شده 10 میلیارد تومان توسط فدراسیون است. امروزم هم به من گفتند دیروز 20 میلیارد واریز شده تا به حساب فدراسیون واریز شود که 30 میلیارد تومان می شود.
احسان قاضی زاده هاشمی در خصوص پرونده ویلموتس و ماجرای شستا که منجر به توقیف ساختمان فدراسیون فوتبال شده گفت:

پرونده ویلموتس به نظرم یک تراژدی بزرگ تاریخی برای کل کشور ما است. ابعاد آن یکی دو موضوع نیست و موضوعات بسیار مختلفی دارد. شستا هم مطالبه قرض خودش را انجام داده، یعنی شستا پولی را به واسطه ستاد مقابله با تحریم قرض داده و اگر شستا به دنبال مطالبه این وجه نمی‌رفت، خود مدیران شستا و مسئولین وزارت کار و رفاه و تامین اجتماعی باید پاسخ می‌دادند.
قاضی زاده هاشمی تصریح کرد:

در واقع آنها اقدام قانونی خودشان را انجام دادند، اینکه این اقدام در قبال فدراسیون صورت گرفته یعنی ساختمان فدراسیون سندش به نام شستا خورده و همچنین سه دانگ از ساختمان پرسپولیس که سند آن هم متعلق به فدراسیون است، باید مسئولین وقت فدراسیون جدید پیگیر حق خودشان باشند. یعنی بروند و نسبت به عاملان این موضوع چون در مورد اموال فدراسیون اتفاق افتاده، پیگیری کنند. افراد باید از جیب خودشان بازپرداخت دیون را انجام بدهند.
عضو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی افزود:

این اقدام حقوقی باید توسط عزیزی خادم و تیم فدراسیون صورت بگیرد و به هر حال مطالبه بحق فوتبال ایران انجام شود چون سکانداران حال حاضر این افراد هستند و ضرورت دارد که این اتفاق بیفتد.
قاضی زاده هاشمی در مورد اینکه از همان افراد تعدادی در فدراسیون مانند حیدر بهاروند فعالیت می‌ کنند، تصریح کرد:

نمی‌خواهم اسم بیاورم. ان‌شاءالله بعد از مسابقات بحرین فدراسیون باید نواب رئیس خودش را بشناسد. نیازمند این است که افرادی که برای مجمع انتخاباتی می‌آیند تایید صلاحیت شوند. برای تعیین دو نایب رئیس یک مجمع نیاز است. طبعا در آنجا این دو نایب رئیس باید تعیین شوند. هر کسی تایید صلاحیت شد، به مجمع انتخاباتی بیاید.
قاضی زاده هاشمی اضافه کرد:

انتخابات فدراسیون مهم است و در کنار آن افراد تایید صلاحیت شده، اگر هر فردی در پرونده ویلموتس مقصر است نباید توسط رسانه‌ ها فضایی ایجاد شود که افراد فکر کنند این موضوع و پرونده جمع شده است. این موضوع مطالبه همه ما است که ان‌شاءالله دستگاه قضایی رأی مقتدرانه‌ای نسبت به مقصرین و مسببین قرارداد ویلموتس صادر کند.
قاضی زاده هاشمی افزود:

این تازه 2 میلیون یورو است، ما یک مبلغ حدود 6 میلیون و 200 هزار یورو داریم، یک مبلغ یک میلیون و 400 هزار یورو داریم به اضافه 5 درصد دیرکرد روزانه که در مورد 6 میلیون و 200 هزار یورو این موضوع از قریب به 8-7 ماه شروع شده است. اگر در دادگاه CAS برنده نشویم، بحث سه داور در این دادگاه وجود دارد. هزینه دادرسی، وکلای خارجی و ایرانی و دستیاران وجود دارد. کف آن 10 میلیون یورو با احتساب آن دو میلیون یورو است و این موضوع اصلا در هیچ جای دنیا وجود ندارد که یک مربی کل حضورش 40 روز نباشد و 20 روز هم با تیم در خارج از کشور باشد که چنین عدد عجیب و غریبی پرداخت شود. این را نمی‌توان به یک امر مدیریتی ساده نسبت داد. باید بررسی شود که چه نفعی در آن وجود داشته، اما قصور در مورد این قرارداد وجود داشته و برای آن باید احکام متناسب باشد. الان نباید اموال و دارایی توقیف شود.
عضو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی گفت:

الان برای 2 میلیون یورو این اتفاقات افتاده، برای تکمیل 8 میلیون یوروی دیگر این پول باید از چه محل و منبعی پرداخت شود؟ آیا اصلا فوتبال ما چنین اموال و دارایی دارد؟
این نماینده مجلس در مورد برخی درآمدهای فوتبال عنوان کرد:

آن هم تعریف دارد. آن پول‌ها هم این طور نیست که فقط صرف امور سرمربی شود. باید در مقاطع مختلفی هزینه شود. اینکه بگویند این پول وجود دارد و مثل صندوقی است که ما روی آن حساب کردیم، این حرف‌ها دادن آدرس غلط به مردم است. طبعا فدراسیونی که در شرایط ورشکستگی است، شرایط خوبی ندارد. امروز هم که ما آمدیم، کمترین کاری بود که می‌توانستیم انجام بدهیم تا بگوییم پای تیم ملی فوتبال هستیم و امیدواریم بتواند با تمام مشکلات و سختی‌های فدراسیون فوتبال موفق باشد. آرزوی توفیق داریم و امیدواریم تیم ملی با روحیه و پرقدرت نتیجه بگیرد.
قاضی‌ زاده هاشمی در مورد اینکه مشابه اتفاق ویلموتس در باشگاه‌ های کشورمان نیز اتفاق می‌افتد، به عنوان مثال رییس هیات مدیره باشگاه استقلال دچار مشکل قضایی شده و در زندان است، و باشگاه استقلال حق امضاء ندارد، یا باشگاه پرسپولیس مشغول جمع‌آوری کمک‌های مردمی شده، مجلس چگونه بر این مسائل نظارت می‌کند، گفت:

ما در مورد حوزه ورزش راجع به قراردادهای بین المللی تکثر و تنوع قراردادی داریم. این تنوع باعث شده هر باشگاهی برای خودش قرارداد ببندد و این به ما آسیب زده است.
قاضی زاده هاشمی تصریح کرد:

قرارداد باشگاه‌ها و تیم ملی را که بررسی می‌کردیم حداقل 4 سرمربی، نوع قراردادها، مفاد و متن آنها با هم تفاوت داشت. این خیلی آسیب‌زننده است. ما نیازمند یک حوزه خیلی قوی در بخش بین الملل ورزش هستیم. این کار را یا باید وزارت ورزش مدیریت کند و بخش‌های حقوقی فدراسیون‌های ورزشی همراهی کنند. در غیر این صورت این نحوه قرارداد نوشتن‌ها همه ضرر است. به بعضی از اینها اگر بدبینانه نگاه کنیم، برای ضرر دادن تنظیم شده‌اند. 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.