شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰

علیرضا مرزبان: باقری و هاشمیان در تیم ملی همبستگی ایجاد می‌ کنند

علیرضا مرزبان: باقری و هاشمیان در تیم ملی همبستگی ایجاد می‌ کنند

علیرضا مرزبان مربی تیم سپاهان درباره شرایط تیم ملی و وضعیت تیم سپاهان در لیگ برتر بیستم صحبت کرد.

به گزارش ایران ورزشی، گفتگوی علیرضا مرزبان با فرهیختگان را می خوانید:

تیم ملی بدون بازی تدارکاتی به بحرین رفت. وضعیت این تیم را چطور می‌بینید؟

خیلی از بازیکنان ما تجربه بزرگ بین‌المللی دارند. بازیکنانی داریم که در سطح خوبی از فوتبال دنیا بازی می‌کنند و بازیکنانی هم داریم که از دل لیگ پویا و خوب کشورمان در این تیم حضور دارند. لیگ ما خیلی بهتر از لیگ تیم‌های بحرین و عراق است. بازیکنان ما همان‌طور که گفتم، تجربه میادین بزرگی دارند و این می‌تواند به تیم ملی ما کمک کند در این بازی‌ها موفق باشیم.
یعنی اینکه تیم اسکوچیچ بازی تدارکاتی نداشته، جای نگرانی ندارد؟

درست است که بازی تدارکاتی می‌تواند نقش زیادی در موفقیت فوتبالی یک تیم داشته باشد ولی شانس بزرگ ما این است که بازی اول را می‌توانیم به‌عنوان بازی‌های آماده‌سازی قبل از بازی با بحرین و عراق درنظر بگیریم.
مدیران فدراسیون می‌گویند اسکوچیچ خودش بازی تدارکاتی نخواسته! باورپذیر است؟

به این سوال که چـرا سرمربی تیم ملی بازی تدارکاتی نخواسته است، فقط خودش می‌تواند جواب دهد. بااین‌حال فکر می‌کنم شاید نخواسته با برگزاری بازی دوستانه دستش را برای بازیکنان رو کند تا تیم با این همه ستاره دچار مسائل حاشیه‌ای نشود. ازاین‌رو صبر می‌کند تا بازی اول برگزار شود. البته با توجه به اینکه رقبا بازی‌های خوب برگزار می‌کنند، ما به بازی تدارکاتی احتیاج داشتیم ولی از یاد نبریم که بازی دوستانه نقش تعیین‌کننده ندارد. هرگز یادم نمی‌رود در دور قبل عربستان برای بازی‌های جام‌جهانی بهترین بازی‌های بین‌المللی را برای تیمش تدارک دید ولی در بازی‌های رسمی بدترین تیم بودند؛ بیشترین گل را خوردند و بدترین بازی‌ها را ارائه دادند. برخلاف تیم ما که بازی دوستانه خوبی در زمان کی‌روش نداشت ولی خوب بازی کرد. حالا که بازی تدارکاتی نداریم بازی‌هایی مثل بازی با هنگ‌کنگ به ما کمک می‌کند تا ترکیب تیم خود را خوب بشناسیم و بازیکنان را برای بازی‌های بزرگ آماده کنیم.
حریفان سخت نیستند ولی با توجه به جایگاهی که داریم، شرایط سختی در انتظار تیم ملی است؟

بازیکنان ما همچون همه مردم ایران، وطن‌پرست هستند. این را بارها نشان دادیم و ثابت کردیم. ازاین‌رو این حس بزرگ به ما کمک می‌کند؛ چراکه بازیکنان با این حس که برای ملت بزرگ ایران و وطن‌شان بازی می‌کنند، وارد زمین می‌شوند. این حس نقش پررنگی دارد. ضمن اینکه از نظر توانایی‌های فردی تیم ما برتر از عراق و بحرین است و از نظر تجربه نیز از آنها بهتریم. هیچ حس منفی وجود ندارد که ما به جام‌جهانی نرویم. من فکر می‌کنم ما در همه بازی‌های پیش‌رو پیروز شویم.
در این دوره بازیکنان باکیفیتی در اختیار داریم. فکر می‌کنید این امتیاز خوبی برای تیم ما به حساب می‌آید؟

درست است که بازیکنان باکیفیتی داریم، به‌خصوص فوروارد‌های هدف ما از بهترین‌ها هستند؛ سردار و کریم و طارمی عالی هستند. هر چند دو نفرشان بیشتر بازی نمی‌کنند ولی کیفیت خوب آنها کمک می‌کند. بااین‌حال اتحاد درون و همبستگی نقش مهمی در تیم ملی ما و هر تیمی بازی می‌کند. تنها بازیکنان بزرگ نمی‌توانند اهداف بزرگی به دست بیاورند بلکه تیم‌های بزرگ با شخصیت بالا می‌توانند به اهداف بزرگ برسند.
کریم باقری نمی‌ تواند به ایجاد این همبستگی کمک کند؟

کریم فوتبال ایران و بازیکنان را به‌خوبی می‌شناسد. نه‌تنها کریم بلکه هاشمیان هم نقش پررنگی در تیم ملی دارد. این نفرات می‌توانند با شخصیت بزرگی که دارند از نظر احساسی به بازیکنان انگیزه بدهند. هر دو اروپا بازی کرده‌اند و تجربه بین‌المللی خوبی دارند.
بازی با هنگ‌ک نگ را چطور می‌بینید؟

باید با همان افرادی که می‌خواهیم مقابل عراق و بحرین بازی کنیم در بازی با هنگ‌کنگ به میدان برویم. بازیکنان باید همدیگر را پیدا کرده و از هم شناخت پیدا کنند و به هماهنگی برسند. ازاین‌رو بازی با هنگ‌کنگ همان نقش مهمی را دارد که بازی با بحرین و عراق.
برسیم به لیگ برتر؛ وضعیت تیم سپاهان چگونه است؟

ما ارکان اصلی قهرمانی یک تیم را داریم و امیدواریم به این مهم برسیم. کادرفنی با هم هماهنگ هستند و هماهنگی خوبی هم با هواداران داریم. از طرفی این اتحاد بین بازیکنان و کادرفنی و آنها هم به وجود آمده و در کل مجموعه سپاهان از مدیران بالادست تا کوچک‌ترین اعضای باشگاه برای موفقیت سپاهان متحد شده‌اند. درنتیجه تلاش‌هایمان نتیجه می‌دهد. بازی به بازی پیش می‌رویم و شک ندارم سهمیه آسیا را می‌گیریم. ازاین‌رو به‌دنبال قهرمانی هستیم و برای رسیدن به جام تلاش می‌کنیم. این رقابت بین ما و تیم پرسپولیس ادامه دارد و بسیار داغ است.
همین رقابت برای قهرمانی باعث شد در بازی با پرسپولیس آن درگیری‌ها به وجود بیاید؟

فوتبال یک ورزش است و ارزش‌های انسانی نقش مهمی در آن دارد، ازاین‌رو من اتفاقات آن بازی را نپسندیدم. شاید حس رقابت حساسیت به وجود آورد ولی این رفتارها توجیهی ندارد. باید در میدان مردانه مبارزه کرده و تکلیف رقابت‌ها را در زمین مسابقه مشخص کنیم. در چنین شرایطی است که هواداران از فوتبال لذت می‌برند. آن هم فوتبال مدرنی که در تیم سپاهان و پرسپولیس ارائه می‌دهند. به جای این مسائل باید به بالا بردن کیفیت فوتبال‌مان فکر کنیم. زیبا بازی کنیم تا همه از بازی تیم‌مان لذت ببرند.
با 5 گلی که به مس زدید، انتقاد‌های زیادی به نتیجه این بازی وارد و اتهاماتی زده شد.

تیم ما با سیستم هجومی‌ای که دارد، پیش‌بینی چنین بازی‌های پرگلی را می‌کند. جا دارد از حریف به‌خاطر بازی شرافتمندانه‌ای که انجام داد، تشکر کنم. ما می‌دانستیم تیم مس حریف قدرتمندی است، ازاین‌رو با انگیزه بازی کردیم. مس خیلی دوام آورد و در نیمه اول یک گل زد اما با توجه به انگیزه‌هایی که در تیم‌مان وجود داشت، خیلی زود به بازی برگشتیم و نه تنها گل خورده را جبران کردیم بلکه جشنواره‌ای از گل به راه انداختیم. ما برای این بازی تمرینات خوبی کرده بودیم و کلاس خوبی از فوتبال تیم سپاهان را نشان دادیم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.