سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱

معمای حل‌نشده اسکوچیچ

ما به هم محتاجیـــم

ما به هم محتاجیـــم
سام ستارزاده
سام ستارزاده خبرنگار

جعفر سلمانی پیش‌تر و در نفت آبادان نیز شاگرد اسکوچیچ بوده و از همین رو، وی بیش از هر شخص دیگری می‌داند که از بازیکن بااستعداد پورتیموننزه در پست غیرتخصصی‌اش استفاده می‌کند

به گزارش ایران ورزشی؛سمت راست خط دفاعی، به احتمال فراوان پاشنه آشیل تیم‌ملی در بازی‌های حساس پیش رو خواهد بود. همانطور که بسیاری از دنبال‌کنندگان فوتبال داخلی متفق‌القول هستند، عدم دعوت از رامین رضاییان و وریا غفوری که مدت‌ها پست دفاع راست تیم‌ملی را قبضه کرده بودند، به‌قدری عجیب بود که بسیاری این تصمیم را فراتر از یک تصمیم فنی که توسط شخص دراگان اسکوچیچ گرفته شده، می‌دانند اما بر این نگرانی جایی افزوده می‌شود که سیامک نعمتی ‌ناگهان به اردوی تیم‌ملی فراخوانده می‌شود. همین خبر به‌تنهایی نشان می‌دهد که نظر مثبت خود اسکوچیچ به جعفر سلمانی، دانیال اسماعیلی‌فر و حتی صادق محرمی برای این پست نیز متزلزل و غیرقاطع بوده.
دعوت از سلمانی و محرمی، اقدامی نبوده که سرمربی کروات تیم ملی بخواهد آن را بدون شناخت انجام دهد. جعفر سلمانی پیش‌تر و در نفت آبادان نیز شاگرد اسکوچیچ بوده و از همین رو، وی بیش از هر شخص دیگری می‌داند که از بازیکن بااستعداد پورتیموننزه در پست غیرتخصصی‌اش استفاده می‌کند. عدم تسلط سلمانی به وظایف یک دفاع راست، در تنها بازی ملی وی نیز به چشم می‌خورد؛ جایی که در همان منطقه از خط دفاع که به سلمانی سپرده شده بود، بارها فضای خالی ایده‌آل برای مهاجمین سوریه ایجاد شد.
صادق محرمی نیز به‌عنوان مدافع راست قهرمان کرواسی، مدافعی است که اسکوچیچ با سبک بازی‌اش آشنایی بالایی دارد. هرچند روی کاغذ حضور وی در لیست تیم‌ملی از دو رقیب اولیه دیگرش امیدوارکننده‌تر بود اما نمی‌توانیم این حقیقت را انکار کنیم که محرمی نیمه دوم فصل فوتبالی را با مصدومیت عضله دست‌وپنجه نرم می‌کرد. یک محرمی سر حال، با قدرت بالای دریبلینگ و ارسال خوب، توان هجومی یوزهای ایرانی از کناره‌ها را دوچندان خواهد نمود.
دانیال اسماعیلی‌فر، شاه‌ماهی نقل‌وانتقالات تابستان گذشته نیز، تنها بازیکن لیست اخیر اسکو است که حتی سابقه یک بازی ملی را نیز در کارنامه خود نداشته؛ آن هم در سن ۲۸ سالگی. البته مدافع ساروی تیم‌‌ملی هم قابلیت حضور در پست‌های دیگر را داراست، هم در اضافه‌شدن به حملات دست‌کمی از دو رقیب دیگرش ندارد و هم از حیث تکل صحیح، یکی از برترین‌های فوتبال ایران است. با این وجود، اینکه اسکوچیچ در هیچ پست دیگری حاضر نشده یک تازه‌وارد کم‌سن‌وسال‌تر به تیم‌ملی معرفی کند، نشان‌دهنده این حقیقت است که از روی کمبود گزینه و عدم تمایل به دعوت غفوری و رضاییان (به هر علتی که نمی‌دانیم) دست به انتخاب اسماعیلی‌فر زده.
اینکه چرا به‌جای سیامک نعمتی از مدافعین دیگری نظیر مهدی تیکدری یا ابوالفضل جلالی ۲۲ساله که فصل درخشانی را در لیگ بیستم سپری می‌کنند دعوت به عمل نیامده، سؤالی است که پاسخ آن در ذهن اسکوچیچ هر چه باشد، موظفیم به آن احترام بگذاریم. با این حال، نفس اضافه‌شدن نعمتی که باتجربه‌تر از سلمانی و اسماعیلی‌فر به‌حساب می‌آید، به این منزله است که مدافعین راست برگزیده فعلی کشورمان در تمریناتشان نتوانسته‌اند اعتماد سفت و سخت سرمربی کرواتشان را جلب‌کنند؛ حقیقتی که به واسطه آن، جناح راست تیم‌ملی مقابل عراق و بحرین به هر شخصی سپرده گردد، ناچاریم دعا کنیم که وی در بهترین شرایط روحی و جسمی خود برای ترمیم پاشنه‌آشیل احتمالی تیم‌ملی در منامه باشد.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.