سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱

دفاع راست، آنجا که اسکوچیچ باید اطمینان می‌ساخت

دفاع راست، آنجا که اسکوچیچ باید اطمینان می‌ساخت
مازیار گیلکان
مازیار گیلکان خبرنگار

ایران ورزشی/اسکوچیچ به اندازه‌ای که می‌توانست با انتخاب‌ها و تصمیماتش مورد انتقاد باشد، انتقاد نخوانده است. حساسیت‌های بازی‌های ملی در این مرحله و خطر حذف تیم ملی باعث شده که انتقادها از او کمرنگ شوند.
اگر فارغ از موضوعات مدیریت مربی بر تیم حرف بزنیم، مثلاً می‌توانیم فقط برسیم به گوشه‌ای از زمین و ببینیم اسکوچیچ چه می‌کند؟ جناح راست تیم ملی با انتخاب‌های اسکوچیچ بحث‌برانگیز شده است. انتخاب بازیکن بعد از تشکیل اردوی نهایی یک کار خارج از عرف است که اسکوچیچ انجامش داد و سیامک نعمتی را به اردو فراخواند. سیامک البته به جای اینکه اینچنین شبهه‌برانگیز دعوت شود، به عقیده بسیاری استحقاق داشت که در فهرست اصلی تیم ملی باشد. او بازیکنی ارزشمند در پرسپولیس است و توان بازی در چند پست را دارد. اسکوچیچ اما با نوع دعوت‌کردنش کار را پیچیده کرد و سؤالاتی را در ذهن‌ها ساخت.
انتخاب‌های دیگر اسکوچیچ برای جناح راست خط دفاعش در سیستم‌های احتمالی تیم ملی، انتخاب‌های مطمئنی نیستند و می‌توان از او خرده گرفت که چرا آسان گرفته و تجربه را لحاظ نکرده یا از مدتها پیش فکر بکری برای این منطقه نکرده است.
از این بگذریم. اسکوچیچ توان کافی برای ساختن جایگاه‌های محکم بازیکنان منتخبش در تیم ملی نشان نداد. شاید یکی از دلایلش کمبود بازی‌های تدارکاتی است که باز هم از اسکوچیچ توقع می‌رفت دراین‌باره جدی‌تر وارد گفت و گو با فدراسیون فوتبال پیشین و جدید شود.پست‌هایی در تیم ملی هستند که بازیکنانش مشخص‌اند. ستاره‌هایی داریم که حتی انتخاب از بین آنها دشوار است و یک دردسر شیرین برای مربی تیم ملی است اما شاید در یک یا دو پست تردیدهایی وجود دارد که اسکوچیچ در فرصتی طولانی که در اختیار داشت باید به جمع‌بندی دقیق درباره آنها می‌رسید. یکی از این پست‌ها دفاع راست است.
همچنان منتظر می‌مانیم تا ببینیم اسکوچیچ برای این پست چه ایده‌ای دارد و چقدر ذهن ما را درباره تردیدهای دفاع راست، به اطمینان سوق می‌دهد.
شاید اسکوچیچ معادلات ذهنی ما را به هم ریخت.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.