سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱

راست خالی از ستاره‌ها

بن بست در اتوبان

بن بست در اتوبان
سامان موحدی راد
سامان موحدی راد خبرنگار

ایران ورزشی/تیم ملی فوتبال ایران در حالی در کیش در حال آماده‌سازی است که هیچ کس درون و بیرون از این تیم به چیزی جز صعود فکر نمی‌کند. صعود از گروهی که آسان به نظر می‌رسید اما با سهل‌انگاری‌هایی سخت شد و حالا چهار بازی مهم و حساس مانده تا تیم خودش را در دور نهایی انتخابی جام جهانی ببیند. جام‌جهانی‌ای که در همسایگی ما قرار است برگزار شود و خیلی‌ها از هم‌اکنون برنامه ریخته‌اند تا بازی‌های تیم ملی را در آنجا ببینند. همین شور و علاقه و حساسیت درباره تیم ملی موجب شده تا گمانه‌زنی‌های فراوانی درباره آن شکل بگیرد. یک تغییر روی نیمکت تیم ملی در کنار یک وقفه طولانی بابت شیوع کرونا موجب شده تا تیم ملی آن انسجام همیشگی را نداشته باشد.
اگر شرایط شبیه به دو سال پیش بود می‌شد گفت که چه کسی درون دروازه تیم ملی ایستاده و چه کسی در نوک حمله ولی حالا و بعد از این وقفه طولانی در بازی‌های ملی و دور بودن طولانی بازیکنان از این تیم چندان راجع به ترکیب نمی‌توان با اطمینان حرف زد. جز خط حمله که آمادگی شدید طارمی و آزمون خودش را بر همه‌چیز تحمیل کرده است در سایر خطوط هنوز اطمینان خاطری وجود ندارد.
یکی از نقاط چالشی تیم ملی سمت راست این تیم است. جایی که در گذشته و در دوران کی‌روش با حضور رامین رضاییان تثبیت شده بود و حالا در لیست جدیدی که اسکوچیچ معرفی کرده به یکی از سوپرایزهای تیم ملی تبدیل شده است. در سمت راست نه خبری از رامین رضاییان است و نه وریا غفوری که چند سالی است از این تیم جدا مانده. در غیاب این دو کاندیدای همیشگی سمت راست تیم ملی، جعفر سلمانی از لیگ پرتغال به تیم ملی دعوت شده تا سوپرایز ترکیب اسکوچیچ باشد. بازیکن اغلب نیمکت‌نشینی که سابقه گل‌زنی و گل‌سازی در تیمش را هم دارد ولی به اندازه دیگر ایرانی‌های لیگ پرتغال فرصت بازی ندارد. سلمانی پیشتر شاگرد اسکوچیچ در آبادان هم بوده و شاید همین سابقه آشنایی او را به تیم ملی هم رسانده باشد. نکته مهم درباره سلمانی اما این است که بازی در سمت راست پست تخصصی او نیست و باید دید اسکوچیچ برای چنین ریسکی برنامه‌ای هم دارد یا خیر! سلمانی به تازگی اولین بازی ملی‌اش را انجام داده و حالا به نظر می‌رسد باید بخش مهمی از تفکرات تاکتیکی اسکوچیچ را در زمین پیاده کند. بازیکن جوانی که در حساس‌ترین مقطع به تیم ملی اضافه شده و باید دید می‌تواند مثل ابراهیم تهامی در بازی حساس ایران و استرالیا یک ستاره باشد یا نه! اما دعوت نیمه‌شبانه از سیامک نعمتی و خراب کردن تعطیلات بازیکن پرسپولیس در دبی نشان می‌دهد که اسکوچیچ درخصوص سمت راست تیم ملی چندان هم روی جعفر سلمانی اطمینان کامل ندارد. برای همین در آخرین لحظات سیامک نعمتی را به کیش فراخواند تا احتمالاً با خود به منامه ببرد.
سمت راست تیم ملی یکی از سؤال‌برانگیزترین نقاط زمین برای هواداران است و خیلی‌ها منتظر اولین نمایش تیم ملی هستند تا به سؤال‌های‌شان پاسخ داده شود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.