سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱

دو هدف وزنه برداران در شروع اردو بعد از 9 ماه بلاتکلیفی

قهرمانی درآسیا و تثبیت سهمیه های توکیو

قهرمانی درآسیا و تثبیت سهمیه های توکیو

طبق برنامه محمدحسین برخواه سرمربی تیم ملی وزنه برداری اردوی آسیایی وزنه برداران قرار است از روز نهم آبان در تهران آغاز شود. اردویی که بعد از نزدیک به 9 ماه بلاتکلیفی اجباری وزنه برداران به خاطر شیوع ویروس کرونا، قرار است با دعوت از 12 وزنه بردار در کمپ تیم های ملی وزنه برداری مجموعه ورزشی آزادی تهران شکل بگیرد.


رضاعباسپورطبق برنامه محمدحسین برخواه سرمربی تیم ملی وزنه برداری اردوی آسیایی وزنه برداران قرار است از روز نهم آبان در تهران آغاز شود. اردویی که بعد از نزدیک به 9 ماه بلاتکلیفی اجباری وزنه برداران به خاطر شیوع ویروس کرونا، قرار است با دعوت از 12 وزنه بردار در کمپ تیم های ملی وزنه برداری مجموعه ورزشی آزادی تهران شکل بگیرد. برخواه با توجه به لیست 12 نفره ای که برای حضور در اردوی آسیایی ازبکستان(گزینشی طلایی بازی های المپیک 2021 توکیو) بسته است، مشخص است که قصد دارد در رقابت های آسیایی ازبکستان با تمام قوا برای دستیابی به دو هدف بزرگ یعنی ابتدا کسب سکوی قهرمانی رقابتهای آسیایی ازبکستان با بیشترین مدال و افتخار و سپس تثبیت دو سهمیه المپیکی وزنه برداری ایران برای بازی های توکیو خیز بردارد. حالا تا چه اندازه او می تواند در آینده ای نزدیک اهداف خود را محقق کند، باید منتظر ماند و دید که اولا آیا«کرونا» اجازه برگزاری مسابقات آسیایی و گزینشی المپیک را به برگزار کنندگان رویداد پیش رو می دهد یا خیر؟ بعد اگر این رقابت ها در زمان معین شده برگزار شد، آیا برخواه می تواند در صحنه مسابقه از ظرفیت واقعی وزنه بردارانش استفاده کند یا اینکه مثل مسابقات جهانی 2019 تایلند و قبل تر از آن بازی های آسیایی 2018 اندونزی بازهم برنامه و تیر برخواه حتی با داشتن مهره های نامدار در برخی اوزان کلیدی  به سنگ می خورد؟
سنجش عیار قشقایی در ازبکستان
حافظ قشقایی ملی پوش سبک وزن کشورمان در مسابقات جهانی 2019 تایلند پس از کسب مدال نقره جهان در این وزن با مهار وزنه 149 کیلوگرم و تصاحب نشان نقره جهان در این حرکت بعد از 4 دهه بی مدالی و خلاء در دسته سبک وزن کادرفنی را به داشتن وزنه برداری شش دانگ در این دسته وزنی امیدوار کرد. قشقایی البته برای المپیکی شدن وکسب سهمیه در برای حضور در بازیهای المپیک توکیو اندکی دیر وارد پروسه امتیازی المپیک شد و اگرچه شایستگی کسب سهمیه در المپیک توکیو را داشت، اما فرصت هایی را از دست داد. البته او حالا مصمم تر از قبل حتی در دوره قرنطینه با بالابردن وزن خود از دسته 55 کیلوگرم به وزن ( 61کیلوگرم) آمده تا در مسابقات آتی خصوصا رقابت های آسیایی ازبکستان در این وزن با رفتن به مصاف رقبای سرسخت و نامدار آسیایی خود در سبک وزن، ثابت کند که کسب مدال نقره جهان و تاریخ سازی در رقابت های 2019 شانسی نبوده است. ضمن اینکه برخواه با محک او درمصاف با رقبای نامدار آسیایی می تواند عیار و توانمندی قشقایی را درازبکستان محک بزند.
 
سلطانی گزینه المپیکی برای 2024
حسین سلطانی ملی پوش جوان و خوش آتیه زنجانی تیم ملی وزنه برداری کشورمان است که با دعوت محمدحسین برخواه قرار است به اردو بیاید و برای پوشیدن دوبنده تیم ملی در مسابقات آسیایی ازبکستان تلاش کند. سلطانی جزو آن دسته از وزنه بردارانی است که برخواه از نوجوانی او را در تیم های پایه زیر نظر داشته و با توانمندی ها و نقاط ضعف این جوان آشناست. به همین دلیل سرمربی تیم ملی، سلطانی را در دسته 81 کیلوگرم که وزن المپیکی است به اردو دعوت کرده تا او نیز اگرچه برای بازی های المپیک توکیو شانسی ندارد، اما می تواند با درخشش و خودنمایی در این وزن جزو آن دسته از ملی پوشانی باشد که برای بازیهای المپیک 2024 از هم اکنون تحت حمایت و نظر کادرفنی تیم ملی وزنه برداری قرار دارند. سلطانی جوان آینده داری است که اگر بدرستی حمایت و هدایت شود قطعا می توانیم روی مدال آوری او در رقابت های جهانی، بازی های آسیایی و المپیک های آینده حساب ویژه بازکنیم.
رقابت زارعی، میری و چراغی
 محمد زارعی، علی میری و صالح چراغی نیز 3 وزنه بردار ملی پوش شناخته شده هستند که هر سه در دسته وزنی 89 کیلوگرم با صلاحدید برخواه به اردوی آسیایی تیم ملی وزنه برداری دعوت شده اند. هر سه وزنه بردار در رنگینگ المپیکی هیچ شانسی برای کسب یکی ازدوسهمیه ایران در بازی های المپیک توکیو را ندارند اما آنها جزو سرمایه های ارزشمند وزنه برداری ایران هستند که برخواه برای رقابت های آسیایی ازبکستان آنها را به اردو فراخوانده است. البته از نظر شرایط سنی، علی میری نسبت به دو رقیب خود یعنی صالح چراغی و محمدزارعی پایین تر است. ضمن اینکه علی میری همواره در تمرینات و مسابقات ثابت کرده که وزنه بردار جنگنده و روبه رشدی است. به همین دلیل به نظر می رسد نگاه سرمربی تیم ملی( البته نه برای ماندن در این وزن بلکه برای تغییر وزن او و رفتنش به دسته 96 کیلوگرم به عنوان وزن المپیکی) به این وزنه بردار نگاهی بلند مدت است. زیرا میری اگر همین روند رو به رشد را ادامه دهد، می تواند در صورت خداحافظی سهراب مرادی وکیانوش رستمی در دسته 96 کیلوگرم جانشین قابل اعتمادی برای آنها در تیم ملی وزنه برداری بزرگسالان باشد.هرچند برای پوشیدن دوبنده آسیایی دسته 89 کیلوگرم فعلا میری باید در اردوی تیم ملی از سد رقبای قدرتمند و باانگیزه خود یعنی محمدزارعی و صالح چراغی بگذرد تا مسافر ازبکستان شود.
نبرد المپیکی کیانوش و سهراب 
یکی از اوزان مهم و کلیدی برای کادرفنی که کسب نتیجه در آن، هم در رقابت های آسیایی (گزینشی طلایی المپیک) و هم در جدول امتیازی کسب سهمیه بازیهای توکیو بسیار حایز اهمست است، رقابت دسته 96 کیلوگرم و نبرد کیانوش رستمی و سهراب مرادی دو ستاره عنواندار جهانی و المپیکی وزنه برداری ایران در دسته وزنی (96 کیلو) است. البته در این بین نام رضا دهدار ستاره خوزستانی تیم ملی وزنه برداری در رقابت های جهانی 2019 تایلند خالی است.  زیرا دهدار جزو آن دسته از وزنه برداران جوانی است که می تواند درآینده یکی از ستاره های افتخار آفرین جهانی و المپیکی وزنه برداری باشد. به هر ترتیب کادرفنی فعلا با دعوت از رستمی و مرادی قصد دارد ضمن محک میزان آمادگی رکوردی و بدنی آنها در آسیایی ازبکستان، هم تکلیف سهمیه بگیراین وزن را مشخص کند، هم اینکه شرایط بدنی این دو ستاره وزنه برداری را بعد از ماه ها دوری از اردوی آماده سازی و مسابقات رسمی محکی جدی بزند. قطعا در رقابت های آسیایی تکلیف این دو وزنه بردار برای ادامه حضور در مسیر المپیک اول با خودشان بعد هم در جدول امتیازی المپیک مشخص و قطعی می شود.
رقابت معتمدی و موسوی برای بلیت تاشکند
رسول معتمدی و سیدایوب موسوی نیز دو وزنه بردار جوان و خوش آیته وزنه برداری ایران هستند که به تازگی تغییر وزن داده و به دسته وزنی (102 کیلوگرم) با نظر کادرفنی آمدند. هردو وزنه بردار جزو امیدهای آینده وزنه برداری برای رقابت دروزن المپیکی 109 کیلوگرم هستند، اما در مسابقات آسیایی چون شانس المپیکی شدن ندارند، فقط برای کسب سکوی قهرمانی و مدال در این آوردگاه به اردوی آسیایی دعوت شدند.
هاشمی دنبال تثبیت سهمیه
علی هاشمی و کیا قدمی هم دو وزنه بردار شناخته شده و مدال دار کرد زبان تیم ملی وزنه برداری کشورمان در دسته 109 کیلوگرم هستند که به اردوی آسیای دعوت شده اند. البته شرایط هاشمی با قدمی در این اردو و مسابقات آسیایی آتی متفاوت است. زیرا علی هاشمی با قرار گرفتن در جایگاه هفتم جدول امتیازی المپیک امتیاز خود را برای المپیکی شدن تقریبا مسجل کرده است و اگر به تاشکند اعزام شود به دنبال درخشش، تثبیت و قطعی کردن سهمیه المپیکی خود در بازی های توکیو است. ولی وضعیت کیا قدمی با او متفاوت است. کیاقدمی اول به دنبال گرفتن دوبنده آسیایی است، بعد اگر این دوبنده به او رسید در ازبکستان با نیت کسب مدال به فکر آتیه خود در تیم ملی است.
داودی با خیالی آسوده روی تخته می رود
 شرایط و مستندات در اردوی المپیکی وزنه برداری بیانگر این است که به احتمال زیاد یکی از 2 سهمیه اختصاص یافته به وزنه برداری ایران در توکیو به علی داودی ملی پوش فوق سنگین و خوش آتیه کشورمان دردسته 109+ کیلوگرم می رسد. به همین دلیل اگرچه داودی تمرینات خود را بی وقفه حتی دردوره قرنطینه و تعطیلی اردوها به خاطر بحران کرونا دردستور کار داشته است، این وزنه بردار درصورت حضور روی تخته آسیایی چون جزو 5وزنه بردار برتر وزن خود درجدول امتیازی المپیک است، با خیالی آسوده تر نسبت به رقبای داخلی و آسیایی خود روی تخته رفته و دست به وزنه می شود.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.