سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰

سه شیرها بالاخره می توانند؟

آنالیز فنی تیم ملی انگلیس برای یورو ۲۰۲۰

آنالیز فنی تیم ملی انگلیس برای یورو ۲۰۲۰
یاسین معصومی
یاسین معصومی خبرنگار

تیم پر مهره گرت ساوتگیت امیدوار است در یورو 2020 بتواند کارهای مهمی انجام دهد

به گزارش ایران ورزشی و به نقل از  Total Football Analysis؛انگلیس در جام جهانی 2018، تورنمنت موفقی را سپری کرد و به نیمه نهایی رسید. حالا انتظارات از انگلیس افزایش یافته و هواداران تیم ملی این کشور منتظرند سه شیرها بتوانند در یورو، عملکرد فوق العاده ای داشته باشند. انگلیس در 11 بازی اخیر خود توانسته 22 گل به ثمر برساند و این یعنی آن ها میانگین 2 گل در هر بازی را ثبت کرده اند. تنها باخت آن ها از سپتامبر 2020، مقابل دانمارک و بلژیک رقم خورده است. بسیاری از هواداران فوتبال معتقدند انگلیس نسلی بسیار بااستعداد و شاید هم تراز با تیم های تحت هدایت اسون گوران اریکسون و فابیو کاپلو در اختیار دارد. گرچه الان انگلیس در ترکیب خود بازیکنانی چون استیون جرارد، فرانک لمپارد و دیوید بکام ندارد اما آن ها الان هسته ای جوان و البته کلاس جهانی در اختیار دارند. در این آنالیز تاکتیکی به بررسی بازیکنانی که قرار است در یورو بازی کنند و البته تاکتیک های گرت ساوتگیت، می پردازیم.

قسمت اول: تیم ملی ایتالیا
قسمت دوم: تیم ملی بلژیک
قسمت سوم: تیم ملی هلند

ترکیب تیم ملی انگلیس
دروازه بان ها: دین هندرسون، جوردن پیکفورد، سم جانستون
مدافعان:  جان استونز، لوک شاو، هری مگوایر، ترنت الکساندر آرنولد، کانر کودی، ریس جیمز، تایرون مینگز، کایل واکر، بن چیلول، کیرون تریپیر
هافبک ها:  دکلان رایس، میسون مانت، جوردن هندرسون، کالوین فیلیپس، جود بیلینگام
مهاجمان: رحیم استرلینگ، مارکوس رشفورد، هری کین، جیدون سانچو، جک گریلیش، بوکایو ساکا، فیل فودن، دومینک کالورت لوین
تیم انگلیس متشکل از بازیکنان جوان و مستعد است. از نظر تئوری، انگلیس بازیکنانی دارد که سال ها می توانند در ترکیب اصلی این تیم بازی کنند. دکلان رایس، میسون مانت، مارکوس رشفورد، فیل فودن، ریس جیمز و جود بلینگام، همه می توانند در ترکیب گرت ساوتگیت برای یورو 2020 جایگاه ثابتی داشته باشند. از سوی دیگر بازیکنانی چون کایل واکر، کیرون تریپیه و جردن هندرسون، بازیکنانی باتجربه هستند که سال های اوج فوتبال خود را می گذرانند. ناآمادگی جردن هندرسون می تواند ضربه مهمی به تیم انگلیس باشد و در پست دفاع راست، رقابت سختی میان واکر، تریپیه و ریس جیمز وجود دارد اما واکر، بهترین دوران فوتبالش را زیر نظر گواردیولا سپری می کند و به نسبت بقیه مدافعان راست نامدار انگلیس، شانس بیشتری برای فیکس شدن دارد. نمایش های او مقابل پاری سن ژرمن در لیگ قهرمانان اروپا نشان می دهد واکر هنوز می تواند مقابل بهترین بازیکنان دنیا، عملکرد خوبی داشته باشد. در نمودار زیر، بازیکنانی که در قسمت آبی روشن قرار گرفته اند، در سال های اوج فوتبال خود قرار دارند و بازیکنانی چون هری مگوایر و جان استونز که زوج خط دفاعی را تشکیل خواهند داد، به همراه جک گریلیش، رحیم استرلینگ، کالوین فیلیپس، بن چیلول، لوکا شاو، رحیم استرلینگ و در نهایت هری کین، همه در این دسته قرار می گیرند.

---

ترکیب اصلی انگلیس یکی از جوان ترین ترکیب های جام خواهد بود و حتی آن دسته از بازیکنان انگلیس که در سال های اوج فوتبال خود هستند، هنوز سال های زیادی برای حضور در عرصه ملی پیش رو دارند. آن چه از همه چیز هیجان انگیز تر است، حضور بازیکنانی چون فودن، رایس و مونت است که در این فصل فوق العاده ظاهر شدند اما الکساندر آرنولد که اخیرا مصدوم شده، نتوانسته در دو فصل اخیر نمایش های گذشته اش را تکرار کند. برای سیستم انگلیس در یورو 2020 هنوز ابهامات و بحث هایی دیده می شود. ساوتگیت هنوز سیستم اصلی اش را انتخاب نکرده است و ممکن است او با سیستم سه دفاعه در جام شرکت کند. با این حال اخیرا ساوتگیت از سیستم 3-3-4 استفاده کرده و خط هافبک او متشکل از یک هافبک دفاعی و دو هافبک محوری باکس تو باکس است.

به نظر می رسد ساوتگیت به احتمال زیاد، از خط هافبک سه نفره استفاده کند و حضور میسون مانت و دکلان رایس، تضمین شده به نظر می رسد. برای جای خالی باقی مانده، رقابت های زیادی وجود خواهد داشت. کالوین فیلیپس، هافبک لیدز که اخیرا در بازی های ملی عملکرد خوبی داشته، شانس خوبی برای حضور در ترکیب اصلی دارد. با این حال اگر هندرسون به آمادگی برسد، به خاطر تجربه، قدرت رهبری و نمایش های باثباتش در ترکیب اصلی انگلیس طی سال های اخیر، به ترکیب اصلی راه خواهد یافت. البته جود بلینگام، هافبک 17 ساله دورتموند را نباید از یاد برد که او از نظر ویژگی های بازی، یک هافبک پست 8 ایده آل است، برخلاف رایس که پست 6 و مونت پست 10 هستند. حضور بلینگام در خط هافبکی متشکل از مونت و رایس، می تواند خط هافبک انگلیس را متعادل کند. با این حال هنوز هم فیلیپس شانس بیشتری نسبت به بلینگام برای فیکس شدن دارد.

در پست خط حمله سه نفره، قطعا هری کین در نوک حمله قرار خواهد گرفت. دومینیک کالورت لوین به خاطر فصل خوبی که با اورتون سپری کرد، شایسته تمجید است و یک مهاجم خطرناک به حساب می آید اما او می تواند در دقایق محدودی که در نیمه دوم به بازی می آید، تاثیرگذار باشد. به غیر از کین، انتظار می رود فیل فودن که زیر نظر گواردیولا در خط حمله منچسترسیتی توانسته بدرخشد، بتواند در ترکیب تیم ساوتگیت هم فیکس شود و یک جای خالی باقی می ماند که پیش بینی بازیکن آن پست، سخت به نظر می رسد. استرلینگ در سطح ملی بازیکنی باتجربه است اما فصل نه چندان موفقش در منچسترسیتی ممکن است به قیمت نیمکت نشینی او در یورو تمام شود. از سوی دیگر جک گریلیش که تا قبل از مصدومیتش از برترین بازیکنان لیگ برتر انگلیس بود، شانس خوبی برای حضور در ترکیب اصلی دارد و البته مارکوس رشفورد که در منچستریونایتد عملکردی باثبات و خوب دارد، می تواند در ترکیب اصلی جای گیرد.

در خط دفاعی، به نظر می رسد مگوایر و استونز فیکس خواهند بود و در رقابت سنگین پست مدافع راست، کایل واکر به نسبت بقیه برتری دارد. در پست مدافع چپ، لوک شاو و بن چیلول که هر دو فصل خوبی را سپری کردند در رقابت خواهند بود اما پیش بینی می شود که شاو به چیلول ترجیح داده شود. چینش فولبک ها و البته کل ترکیب، ممکن است بر اساس ویژگی های حریف، تغییر کند. مثلا مقابل حریفی که عقب می شیند و لو بلاک تشکیل می دهد، احتمالا انتظار می رود که فولبک های تهاجمی مثل الکساندر آرنولد [مترجم: الکساندر آرنولد احتمالا یورو را از دست می دهد] یا تریپیه و چیلول می توانند با استفاده از سانتر، خط دفاعی حریف را بشکنند اما در مقابل تیم هایی که خصوصیات تهاجمی دارند، سرعت شاو می تواند به کمک انگلیس بیاید. درون دروازه هم در ابتدای فصل توانایی های جردن پیکفورد برای حضور در چارچوب دروازه انگلیس به شکلی جدی زیر سوال رفت اما پس از انتقادات، عملکرد پیکفورد بهتر شد و توپ پخش کردن او می تواند به تیم ساوتگیت کمک کند. انتظار می رود پیکفورد به جانستون و دین هندرسون ترجیح داده شود. 

فاز حمله

---

با مشاهده عکس بالا می توانیم ببینیم انگلیس در زمینه مالکیت توپ تیمی بسیار صبور است، کم تر مستقیم بازی می کند و طبیعی است که پاس های رو به جلوی آن ها کم باشد. علاوه بر این، تیم ساوتگیت تمایلی برای استفاده از توپ های بلند ندارد اما با وجود استفاده نکردن از توپ های مستقیم و بلند، میزان شوت ها، میزان xG و میزان لمس توپ در محوطه جریمه انگلیس در هر بازی، بسیار بالاست و از لحاظ بازیسازی حین داشتن مالکیت، باید ببینیم ساوتگیت از چه سیستمی بهره می گیرد. دکلان رایس در ترکیب انگلیس صرفا یک هافبک تخریبی نیست بلکه در کار با توپ هم خوب است و این انعطاف را به تیم انگلیس می دهد تا آن ها در یک محور، با سیستم 3-3-4 بازی کنند. رایس به عنوان هافبک دفاعی، حین بازیسازی تنها هافبک عقب زمین انگلیس است و با عقب ایستادنش به فولبک ها اجازه می دهد جلو بروند. با دیدن نقشه پاس انگلیس در بازی آن ها برابر آلبانی، می بینیم که رایس میان از دو دفاع مرکزی می ایستد تا فولبک ها بتوانند جلو بروند و فضاهای زیادی نیز در مرکز زمین خلق می شود. 

---
مشخصا هری کین دوست دارد عقب بیاید و به خط هافبک اضافه شود. دلیل این مسئله، توانایی بالای هری کین در گلزنی است و مدافعان حریف همواره او را به شکلی نزدیک، یارگیری می کنند. کین از یارگیری شدن استقبال می کند چون در این صورت برای سایر نفرات خط حمله انگلیس، فضا ایجاد می شود. در عکس بعدی می توان دید به دنبال بازیسازی عریض انگلیس، هری کین عقب می آید و در مرکز قرار می گیرد. فودن و شاو با یکدیگر پاس رد و بدل کردند تا مدافع راست آلبانی را از پست خود خارج کنند و کالوین فیلیپس، هافبک مرکزی تیم از فضایی که فودن برای او ساخته بود استفاده کرد و انگلیس توانست از جناح چپ زمین، نفوذ کند.
---
حتی در زمانی که تیم حریف فشار نیاورد و جلو نیاید، انگلیس از استعدادهای تهاجمی خود استفاده می کند تا در عرض بازیسازی کند و از فضاها بهره ببرد. بازیکنان انگلیس، سرعت لازم برای استفاده از فضاهای کوچک را دارند و عکس پایین نشان می دهد وقتی شاو توپ را در جناح چپ صاحب می شود، استرلینگ کاملا یارگیری شده است. با این حال استرلینگ یک حرکت مصنوعی به سوی داخل انجام می دهد تا مطمئن شود مدافع حریف جلو می آید و سپس شاو می تواند با یک پاس عمقی، استرلینگِ سریع را صاحب توپ کند.

فاز دفاع

---
انگلیس تیمی است که مالکیت توپ بسیار بالایی دارد و طبیعتا آن ها مدت کمی از بازی را صاحب توپ نیستند. با این سبک بازی انگلیس، حریفان سعی می کنند از طریق بازی مستقیم و ضدحملات سریع به انگلیس ضربه بزنند. قطع چنین حملاتی از مبدا آن ضروری است و به همین علت می توانیم ببینیم بازپس گیری توپ انگلیسی ها در یک سوم دفاعی حریف بسیار بالا است و آن ها همچنین پرسینگ خوبی دارند. در زمینه استحکام دفاعی، انگلیس تیمی است که در نبردهای هوایی بسیار قدرتمند است و میزان صدک های دوئل های زمینی و هوایی سه شیرها خیلی بالاست. خط هافبک انگلیس، برای حفاظت از مرکز زمین، فشرده می شود و هافبک دفاعی برای حمایت از دو بازیکن پست هشت، به آن ها نزدیک می شود و در این حالت، نیم فضاها نیز بسته می شوند. همچنین می توان دید وینگر چپ به سمت مرکز متمایل می شود و وینگر راست و مهاجم نوک، نیز حریف بلژیکی را پرس می کنند.
---
این فشردگی در پرس هم ادامه می یابد. سه مهاجم انگلیس، عرض شان را کم می کنند تا توپ را پرس کنند. آن ها توسط هافبک ها حمایت می شوند و اگر سه مهاجم شکست بخورند، هافبک ها بتوانند فضا را پوشش دهند. در عکس پایین می بینیم مدافع راست آلبانی پرس می شود و باید منطقه بازی را به جناح مخالف تغییر دهد.
---
توانایی رایس در پوشش فضاها و خراب کردن بازی حریف، تاثیر زیادی در خط هافبک انگلیس دارد و سه مهاجم آزادی بیشتری برای پرس تهاجمی خواهند داشت. در صورت ناکامی مهاجمان در پرس که در عکس پایین می بینید، رایس از جایگاه عقب زمین خود جلوتر می آید تا توپ ربایی انجام دهد.
---

انتقال
در فاز انتقال از دفاع به حمله، انگلیس معمولا به دنبال حفظ توپ و شروع صبورانه بیلد آپ از عقب زمین خواهد بود. با این حال هری کین توانایی های زیادی به عنوان حضور به عنوان یار هدف در انتقال دارد. انگلیس به دنبال این خواهد بود تا در انتقال، توپ را به کین برساند و از طریق بازیکنان عرضی سریع خود چون فودن و استرلینگ ضدحمله را شکل دهد.

 

---
در انتقال از حمله به دفاع، انگلیس در کانتر پرس خوب کار می کند و از دو ساختار ساده برای تسهیل این کار استفاده می کند. اولین راهکار این است که اگر آن ها در فاصله نزدیک توپ را از دست دهند، سریعا پرس انجام می دهند تا توپ را پس بگیرند. در عکس پایین می توانید ببینید که کایل واکر، دفاع راست انگلیس به سوی جلو حرکت می کند تا توپ را پس بگیرد. فشار فوری واکر باعث می شود یار صاحب توپ سریعا مجبور شود توپ را به حرکت در آورد، آن هم در صورتی که هم تیمی هایش به خوبی پس از انتقال جایگیری نکرده اند. در این صورت انگلیس می تواند سریعا توپ را پس بگیرد. 
---
انگلیس در حین مالکیت هم برای کانترپرس خود هم برنامه دارد. در حملاتی که بسیار جلو انجام شود، تیم ساوتگیت چندین گزینه پاس نزدیک به توپ دارد. این باعث می شود آن ها بتوانند در فضاهای تنگ، حرکات ترکیبی انجام دهند اما در صورتی که توپ از دست برود، با توجه به برتری عددی نسبت به حریف، سریعا می توانند توپ را پس بگیرند. 
---

مهاجمان

 

---

به عنوان یک تیم، انگلیس چندین مهاجم دارد که از لحاظ شوت به دروازه و لمس توپ در محوطه جریمه، آمار قابل قبول و خوبی دارند. در این زمینه ها، انگلیس مهاجم ضعیفی ندارد. اگر بخواهیم سخت گیر باشیم، شاید بتوان گفت دنی اینگز می توانست در هر دو زمینه آمار بهتری داشته باشد اما رکورد گلزنی او در یک تیم رده پایینی انگلیس نشان می دهد که او همچنان مهاجم خوبی است. به غیر از این، گراف بالا نشان می دهد بازیکنان عریض که معمولا متمایل به گوشه ها هستند. نسبت به مهاجمان نوک، لمس توپ بیشتری در محوطه جریمه دارند. البته مهاجمان نوک مطابق انتظار، شوت به دروازه بیشتری نسبت به وینگر ها داشته اند. مشارکت واقعی در گل ها و مشارکت در xG ها نشان می دهد کین همچون آمار شوت به دروازه، خیلی خوب کار کرده است. اولی واتکینز و رحیم استرلینگ در زمینه xG عملکردی پایین تر از حد انتظار داشته اند. در کل، انگلیس مهاجمانی بسیار خوب و آماده در اختیار دارد.

هافبک ها
---
ابتدا نگاهی می اندازیم به میزان پاس های ارسال شده به یک سوم دفاعی حریف و پاس های رو به جلو از سوی هافبک های انگلیس که در سال گذشته به میدان رفته اند. حضور هندرسون به خصوص هری وینکس در صدر این نمودار، جالب به نظر می رسد. در زمینه مشارکت در گل و xG ها، اگر 12 ماه پیش به شما می گفتند که جسی لینگارد بهترین هافبک انگلیسی است، از تعجب شاخ در می آوردید اما این هافبک منچستریونایتد که دوران قرضی فوق العاده ای در وست هم داشت، در زمینه تهاجمی بهترین هافبک انگلیس بوده است. البته ساوتگیت تصمیم گرفت لینگارد را به یورو نبرد. غیر از لینگارد، فودن هم آمار خوبی دارد و انتظار می رود نسبت به پست 10 کمی عریض تر بازی کند.

مدافعان

---

با وجود این که انگلیس در پست فولبک ها بسیار غنی است، در صورت مصدومیت مگوایر یا استونز، آن ها در مرکز خط دفاعی با مشکلات مهمی روبرو خواهند شد. در گراف اول، آمار pAdj مدافعان، عملکردهای دفاعی موفق و توپ ربایی ها در نظر گرفته شده که در میان مدافعان انگلیسی، تایرون مینگز و جو گومز بهترین آمار توپ ربایی را داشته اند اما استونز و واکر، در انتهای این جدول هستند. البته سبک مالکانه منچسترسیتی باعث شده آمار عملکردهای دفاعی موفق این دو بازیکن پایین باشد.

بهترین بازیکن

---

کین یکی از بهترین مهاجمان دنیاست و می خواهد عملکرد خوب خود در جام جهانی گذشته را پس از سه سال، در یورو تکرار کند. سبک بازی کین تغییر کرده و او صرفا یک گلزن قهار نیست بلکه توانایی های او در بازی سازی ارتقا یافته و او توانست بهترین گل ساز فصل 21-2020 لیگ برتر انگلیس شود. هری کین در زمینه گل های غیر پنالتی، xG در هر بازی، گل با ضربات سر و شوت در هر بازی آمار بسیار خوبی دارد. آمار پایین تر xG در هر شوت او به خاطر تمایل بالای کین برای شوت از راه دور است که xG پایینی دارند. کین اساسا بازیکنی دریبل زن نیست و به خاطر همین آمار دریبل های موفق او پایین است. در خصوص مهارت های پاس، او در زمینه xA در هر بازی و پاس های کلیدی در هر بازی آمار بسیار خوبی دارد و دوست دارد به عقب بیاید تا توپ بگیرد. کین می خواهد در یورو یک بار دیگر به کسانی که به توانایی هایش شک دارد، ثابت کند که در اشتباه هستند.

پیش بینی سرنوشت انگلیس در یورو 2020
راهیابی به نیمه نهایی می تواند کف خواسته های انگلیس باشد و حذف زودتر از نیمه نهایی می تواند یک ناامیدی کامل برای انگلیس باشد. با این حال عبور از نیمه نهایی و راهیابی به فینال می تواند دستاوردی بزرگ برای سه شیرها باشد. شاید بتوان گفت پس از فرانسه، انگلیس پرمهره ترین تیم جام است. 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.