جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰

روز جبران برای تیم ملی و ستارگانش

ثابت کنید همچنان بهترین هستید

ثابت کنید همچنان بهترین هستید
آرمن ساروخانیان
آرمن ساروخانیان خبرنگار

تیم ملی امشب در منامه فرصت دارد شکست یک بر صفر دور رفت مقابل بحرین را جبران کند و گام مهمی به سمت جام جهانی قطر بردارد. بازی رفت 23 مهر 98 برگزار شد و تیم ملی با هدایت ویلموتس شکستی ناباورانه داشت. هرچند مربی بلژیکی انتخاب فاجعه‌باری از سوی فدراسیون وقت بود و کارنامه بسیار ضعیفی ثبت کرد، با این حال تیم ملی در همان بازی هم برتری نسبی داشت و با کمی دقت در ضربات آخر یا احتیاط بیشتر مدافعان می‌توانست با دست پر به تهران برگردد.

ایران ورزشیتیم ملی امشب در منامه فرصت دارد شکست یک بر صفر دور رفت مقابل بحرین را جبران کند و گام مهمی به سمت جام جهانی قطر بردارد. بازی رفت 23 مهر 98 برگزار شد و تیم ملی با هدایت ویلموتس شکستی ناباورانه داشت. هرچند مربی بلژیکی انتخاب فاجعه‌باری از سوی فدراسیون وقت بود و کارنامه بسیار ضعیفی ثبت کرد، با این حال تیم ملی در همان بازی هم برتری نسبی داشت و با کمی دقت در ضربات آخر یا احتیاط بیشتر مدافعان می‌توانست با دست پر به تهران برگردد.
بعد از جدایی پرماجرا و البته پرهزینه ویلموتس، فدراسیون اسکوچیچ را انتخاب کرد و مربی کروات پس از یک سال زیر نظر گرفتن بازیکنان و سه بازی تدارکاتی، امشب باید ثابت کند که انتخاب اشتباهی نبوده است. او در سه بازی تدارکاتی مقابل ازبکستان، بوسنی و سوریه و همچنین بازی پنجشنبه مقابل هنگ‌کنگ برنده بوده، با این حال هماهنگی تیم ملی هنوز به اندازه‌ای نیست که خیال هواداران برای این بازی کاملاً راحت باشد. او در این مدت چند سیستم مختلف را آزمایش کرده و بازیکنان متفاوتی را محک زده است. بازی هنگ‌کنگ هم تقریباً حکم یک بازی تدارکاتی را داشت، بخصوص در نیمه دوم که اسکوچیچ پس از اطمینان از پیروزی ترکیب‌های مختلفی را در خط میانی و حمله آزمود. احتمالاً ترکیبی که امشب مقابل بحرین به میدان برود، شباهت زیادی به ترکیب بازی هنگ‌کنگ داشته باشد و خیلی بعید است که اسکوچیچ در این فاصله کوتاه به دنبال به هم ریختن تیمش باشد، چرا که به جای غافلگیر کردن بحرین می‌تواند به هماهنگی و پیوستگی تیم ملی آسیب بزند.
تیم ملی هرچند هنگ‌کنگ را به راحتی شکست داد، ولی ریتم پایین بازی و ناهماهنگی‌های بخش هجومی نگران‌کننده بود. البته بازی بسته هنگ‌کنگ و کیفیت بد چمن ورزشگاه المحرق در این ماجرا بی‌تأثیر نبود و انتظار می‌رود بازیکنان تیم ملی امشب باانگیزه‌تر و هماهنگ‌تر باشند. امید اصلی گلزنی تیم ملی در این مسابقات به آزمون و طارمی است که موفق شده‌اند در این فصل فوتبال اروپا روی هم 42 گل بزنند، ولی این زوج رویایی مقابل هنگ‌کنگ ناموفق بود و سهمی در برد نداشت. با این حال این امیدواری وجود دارد که آنها امشب به فرم خوب‌شان برگردند و دفاع بحرین را تسلیم کنند. گلزنان پورتو و زنیت که در بازی رفت هم موفق به باز کردن دروازه بحرین نشدند، امشب باید ثابت کنند که کیفیتی بالاتر از فوتبال آسیا دارند. آنها در دوره کی‌روش از بازیکنان کلیدی بودند و انتظار می‌رود که در بهترین سال‌های فوتبال‌شان همچنان برای تیم ملی گره‌گشا باشند. البته دست اسکوچیچ روی نیمکت پر است و اگر گره بازی باز نشود، در نیمه دوم مهره‌های تهاجمی آماده‌ای مثل انصاری‌فرد، رضایی، قدوس و قایدی دارد که می‌توانند ورق را به نفع تیم ملی برگردانند. سه نفر اول در بازی با هنگ‌کنگ فرصت بازی را پیدا کردند و نمایش خوب و امیدوارکننده‌ای داشتند.
این به شرطی است که تیم ملی روی ضدحملات غافلگیر نشود و اگر بحرین موفق به زدن گل اول شود، شرایط خیلی پیچیده خواهد شد. در بازی رفت تک گل بحرین روی زمان‌سنجی اشتباه و خطای پنالتی مجید حسینی زده شد. اسکوچیچ در این مدت تغییراتی در خط دفاع تیم ملی داده، ولی در بازی با هنگ‌کنگ هم در این بخش چندان مطمئن نبودیم. تیم ملی احتمالاً مقابل بحرین بالا بازی خواهد کرد و مدافعان تیم ملی بخصوص خلیل‌زاده که تکل‌های پرریسکی دارد، نباید اشتباه کنند.
بحرین با سوزا تیم هماهنگ و منسجمی شده، ولی بازی با اوکراین نشان داد که خط دفاع این تیم تسخیرناپذیر نیست و تیم ملی در صورت داشتن ضرباهنگ بالا می‌تواند گلزنانش را صاحب موقعیت کند.
تیم ملی از شروع مرحله مقدماتی جام جهانی قطر درون و بیرون زمین اشتباهات زیادی داشته، ولی حالا زمان فکر کردن به آنها نیست و بردن بازی امشب می‌تواند بخش زیادی از آنها را جبران کند. اسکوچیچ در نشست خبری گفت که بحرین را مثل کف دستش می‌شناسد و حالا نود دقیقه فرصت دارد که این ادعا را ثابت کند. نود دقیقه طلایی برای تیم ملی که نشان دهد هنوز از بهترین تیم‌های آسیاست و با گرفتن میزبانی هم نمی‌توان حریف این تیم شد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.