پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹

بی‌ادا و ادعاترین ستاره فوتبال ایران

یادداشت: وحید امیری؛ کارگری با دو ریه

یادداشت: وحید امیری؛ کارگری با دو ریه

وحید امیری فقط یک کار را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهد. فوتبال بازی کردن. این را یک وظیفه می‌داند. مثل سربازی که برایش فرقی نمی‌کند چه کسی فرمانده است. تصمیم گرفته سرباز باشد. بهترین سرباز.

وحید امیری؛ بی‌ادا و ادعاترین ستاره فوتبال ایران

احسان محمدی / تحسین کردن وحید امیری حالا یک اتفاق عادی و روزمره است. او شرمگین و آرام همه حرف‌ها را می‌شنود اما همان است که بود. سر به زیر، کم‌حرف، دونده، در خدمت تیم، خوش تکنیک و قابل اعتماد. در این سالها انگار با خودش عهد بسته که عوض نشود. حتی ظاهرش همان است که بود. همان مدل مو، همان لبخند زدن‌های آرام، همان گریزان بودن از جلوی دوربین‌ها و همان حجب و حیایی که هم او را به قهرمان تبدیل می‌کند هم ضد قهرمان.
پنج‌سال پیش وقتی تیم ملی ایران برای جام ملت ها به استرالیا رفته بود، در شبکه ورزش برنامه داشتیم. دنبال اطلاعات دست اولی در مورد وحید امیری بودم. در اینترنت آنقدر گشتم تا وبلاگ پسرجوانی اهل روستای دره بادام لرستان زادگاه وحید را پیدا کردم. به او ایمیل زدم.
چند دقیقه بعد برایم نوشت: «روستای دره بادام حدود 150 خانوار و 1000 نفر جمعیت داره و بیشتر دامدار و کشاورزن. دره بادام در 5 کیلومتری شمال شهر سراب دوره قرار دارد. قبلاً خانواده اقای امیری ساکن همین روستا بودن ولی از چند سال قبل به خاطر استعداد و شکوفا شدن توانایی های وحید مجبور شدن از این روستا به خرم آباد سفر کنن. وقتی وحید تو روستا زندگی میکرد به خاطر امکانات خیلی خیلی کم مجبور بودیم تا شهر سراب دوره  با پای پیاده بریم. چون تو شهر سراب دوره یه زمین خاکی خیلی ابتدایی بود. تو دوران مدرسه چند بار تیم روستامون به لطف بازی های وحید قهرمان مدارس شد. تو همون زمین خاکی». عکسی هم از دره بادام برایم فرستاد. روستایی سنگلاخی، کز کرده در دامن بکر طبیعت لرستان.
دیدن بازی وحید امیری ستاره تیم نفت همان اندازه که چشم‌نواز بود، دل آدم را به درد می آورد که چرا این همه دیر کشف شد؟ چرا در 28 سالگی ستاره شد؟ از دره بادام خرم آباد تا تهران با اتوبوس ده ساعت فاصله است، چرا طی کردن این مسیر برای وحید امیری و امثال او سال‌ها طول می‌کشد؟
بعد از جام جهانی 2018 در شبکه‌های اجتماعی صحنه لایی زدن وحید امیری به جرارد پیکه احتمالاً اندازه لحظه فرود آمدن نیل آرمسترانگ روی کره ماه دیده شده، از اندک لحظه‌های خوشایند جام جهانی 2018 روسیه برای ما. او چنان با خونسردی به پیکه لایی زد که انگار کار هر روزه‌اش است!
اما فاصله پیکه- امیری خیلی بیشتر از یک لایی بود. جرارد پیکه 31 ساله و امیری 30 ساله بود. به عبارتی هر دو در سال های پایانی دوران فوتبال شان به سر می‌بردند اما به کارنامه‌شان نگاه کنیم:
- سال 2002 وقتی پیکه برای تیم ملی زیر 16 سال اسپانیا بازی می‌کرد، وحید امیری در زمین خاکی سراب دوره توپ می‌زد!
 - سال 2006 وقتی پیکه زیر نظر الکس فرگوسن در منچستر بازی می‌کرد، وحید امیری برای اولین بار روی زمین چمن فوتبال بازی کرد. (در دانشگاه خرم آباد)
- سال 2008 وقتی پیکه به بارسلونا پیوست، وحید امیری اولین قرارداد فوتبالی‌اش را با داتیس خرم آباد بست!
- سال 2010 وقتی پیکه با اسپانیا قهرمان جام‌جهانی شد، وحید امیری به گهر درود پیوست!
- ... 
وحید امیری در 27 سالگی پیراهن تیم ملی را تن کرد و در اولین تورنمنت دشوارش مقابل عراق پنالتی را به تیر دروازه کوبید و ایران حذف شد اما در پنج سال گذشته به واسطه بازی های فداکارانه (گاه بیش از حد فداکارانه)، دوندگی بی پایان، مهارت دریبل زنی و البته رفتار 
رشد وحید امیری در فوتبال از رشد لوبیای سحرآمیز هم شگفت انگیزتر است، چیزی شبیه استارت‌های غافلگیرکننده اش وقتی توپ را با بغل پای چپ به جلو هل می‌دهد، آرنج‌هایش را کمانی می کند و با سرعت خیز بر می‌دارد. او با پرسپولیس به تمام عناوین باشگاهی رسید، افسوس که بازی فینال لیگ قهرمانان را از دست داد، اتفاقی که شاید به قیمت از دست رفتن فینالی دوباره برای قرمزها تمام شود. او در این چندسال برای پرسپولیسی‌ها یک مورچه کارگر بوده است، گاهی مثل گل فصل پیش‌اش به تراکتور همه را انگشت به دهان تکنیک‌اش کرده است، گاهی مثل بازی با النصر در دقیقه 120 هم چنان استارت زده که احتمالاً کسانی شک کرده‌اند که مگر می‌شود ر سینه فقط دو ریه داشت و این همه دوید؟ 
او همه این کارها را بدون شو انجام می‌دهد، نه کُری می‌خواند، نه شش و چهار نشان می‌دهد، نه موقع پیوستن به پرسپولیس از «ندای قلب» حرف زد، او فقط یک کار را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهد. فوتبال بازی کردن. این را یک وظیفه می‌داند. مثل سربازی که برایش فرقی نمی‌کند چه کسی فرمانده است. تصمیم گرفته سرباز باشد. بهترین سرباز.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.