یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱

دشان همچنان دنبال جام!

آنالیز فنی تیم ملی فرانسه برای یورو ۲۰۲۰

آنالیز فنی تیم ملی فرانسه برای یورو ۲۰۲۰
یاسین معصومی
یاسین معصومی خبرنگار

تیم ملی فرانسه روی کاغذ، قوی ترین تیم یورو 2020 است و در این مطلب، می پردازیم این فرضیه چه اندازه صحت داد

به گزارش ایران ورزشی و به نقل از Total Football Analysis؛در جام جهانی 2018، فرانسه به تمام جهان نشان داد آن ها چه تیم توانایی هستند و پس از سال 1998 دوباره قهرمان جهان شدند. تیم های زیادی نیستند که همچون اسپانیای 2008 تا 2012، کیفیت و ثبات لازم برای قهرمانی های پیاپی در تورنمنت های بزرگ را داشته باشند اما فرانسه کنونی می تواند دستاوردی همچون آن اسپانیا را رقم بزند. با توجه به مهره های متعدد و فوتبال تهاجمی، فرانسه از نظر بسیاری از هواداران و کارشناسان، مدعی اصلی یورو 2020 است. فرانسه از زمان قهرمانی در جام جهانی 2018، فقط سه بار مقابل هلند، ترکیه و فنلاند شکست خورده است. این یعنی ترکیب پراستعداد فرانسه، شکست ناپذیر نیست اما آن ها ثابت کرده اند می توانند قوی تیم های دنیا چون هلند و آلمان را شکست دهند.

ترکیب تیم ملی فرانسه
دروازه بان ها هوگو لوریس (تاتنهام)، مایک مینیان (میلان)، استیو مانداندا (مارسی)
مدافعان لوکاس دینیه (اورتون)، لئو دوبوا (لیون)، لوکاس هرناندز (بایرن مونیخ)، کلمنت لنگلت (بارسلونا)، پرسنل کیمپمبه (پاری سن ژرمن)، ژول کونده (سویا)، رافائل واران (رئال مادرید)، کورت زوما (چلسی)، بنجامین پاوار (بایرن مونیخ)
هافبک ها انگولو کانته (چلسی)، پل پوگبا (منچستریونایتد)، آدرین رابیو (یوونتوس)، موسی سیسوکو (تاتنهام)، کورنتن تولیسو (بایرن مونیخ)، توماس لمار (اتلتیکو مادرید)
مهاجمان  کریم بنزما (رئال مادرید)، آنتوان گریزمان (بارسلونا)، کیلیان ام باپه (پاری سن ژرمن)، کینگزلی کومان (بایرن مونیخ)، عثمان دمبله (بارسلونا)، مارکوس تورام (مونشن گلادباخ)، اولیویه ژیرو (چلسی)، وسام بن یدر (موناکو)
می توان گفت فرانسه قوی ترین ترکیب رقابت های یورو 2020 را در اختیار دارد. به غیر از عناصر کیفیت فردی، نکات مثبتی در ترکیب فرانسه دیده می شود. بسیاری از بازیکنان ترکیب فرانسه، سال های اولیه فوتبال خود را سپری می کنند و توانایی های آن ها طی سال های آتی افزایش خواهند یافت. فرانسه در هر پست، چندین بازیکن بسیار خوب در اختیار دارد. انسجام دفاعی فرانسه، سبک بازی دیدیه دشان، سرمربی فرانسه را به خوبی مجسم می کند. در تیم دشان، مدافعان فرانسه قدرت پاسکاری، دریبل زنی، محکم بودن و سرعت قابل قبولی دارند. هر چهار مدافع اصلی فرانسه تجربه بالایی در تورنمنت های داخلی و لیگ قهرمانان اروپا دارند و در بالاترین سطح بازی کرده اند. لنگله و دینیه هم ذخیره هایی قابل اتکا هستند و در صورت مصدومیت یا محرومیت، مشکلی در خط دفاعی فرانسه وجود نخواهد داشت. ترافیک خط دفاعی فرانسه به قدری است که آیمریک لاپورت پیراهن تیم ملی اسپانیا را به تن کرد و بازیکنانی چون ابراهیما کوناته و دایوت اوپامکانو اصلا دعوت نشدند. دشان برای انتخاب مدافعان خود، دردسرهای شیرینی خواهد داشت.

خط هافبک فرانسه یکی از نقاط تیم دشان است که ممکن است سوال برانگیز شود. با توجه به تردید درباره ثبات پوگبا و اضافه شدن ام باپه به خط حمله، خط هافبک فرانسه ممکن است با مشکلاتی روبرو شود اما بازیکنی چون موسی سیسوکو می تواند از نظر دفاعی، هافبک فرانسه را تقویت کند. انگولو کانته هم بازیکنی بسیار ارزشمند برای تیم دشان خواهد بود و قابلیت های دفاعی فوق العاده او باعث می شود فرانسه بتواند توپ ها را سریعا از حریفان بگیرد و حرکات تهاجمی اش را آغاز کند. در خط حمله، فرانسه از تمام تیم ها برتر به نظر می رسد. ام باپه می تواند به دنیا ثابت کند که در سطح ملی و باشگاهی فوق العاده است و البته با حضور کریم بنزما در نوک حمله می تواند به عنوان وینگر در سیستم 2-4-4 هم ایفای نقش کند. اولیویه ژیروی باتجربه هم گزینه مهمی برای خط حمله فرانسه است و قدرت بدنی او در ترکیب با سرعت ام باپه، یک زوج کامل را می تواند بسازد.

---

وقتی به سن بازیکنان فرانسه نگاه می کنیم، می بینیم اکثر بازیکنان دعوت شده و حتی فیکس تیم یا بسیار جوان هستند و سال های زیادی پیش روی خود دارند یا این که اوج فوتبال شان را سپری می کنند. البته عنصر تجربه برای فرانسه مشکل ساز نمی شود زیرا این تیم تقریبا همان تیم جام جهانی 2018 است و بازیکنانی باتجربه چون کانته، لوریس و ژیرو در تیم دیده می شوند که ارزش های بالایی دارند، به خصوص در مدیریت رختکن و تاثیر روی جوانان. چندین بازیکن در تیم فرانسه هستند که حتی به 23 سالگی هم نرسیده اند، از جمله ام باپه. این یعنی فرانسه طی سال های آینده هم نسلی عالی در اختیار خواهد داشت و بازیکنانی چون حسام عوار و ادواردو کاماوینگا نیز می توانند طی سال های آینده کیفیت تیم را ارتقا دهند. همه این بازیکنان در سطح باشگاهی با توجه به سن کم شان، تجربه زیادی دارند و دقایق بازی آن ها در فصل گذشته این را به خوبی نشان می دهد.

فاز حمله

 

---
نقشه راداری حملات فرانسه به ما نشان می دهد آن ها برای حمله، برنامه های متنوعی دارند. صدک 48 مالکیت توپ فرانسه یعنی ما قرار نیست تیمی به سبک بارسلونا یا منچسترسیتی که در فوتبال مالکانه استاد هستند را ببینیم. در فوتبال مالکانه، تیم سعی می کند حریفش را در نیمه زمین خودی عقب نگه دارد و با صبر و حوصله زیادی بازی می کند. با این حال قرار نیست فرانسه خودش عقب بنشیند و دفاعی بازی کند بلکه رویکرد مالکیتی فرانسه بیشتر روی بیلدآپ های سریع متمرکز است. با دیدن آمار و ارقام فرانسه در می یابیم پاس های رو به جلوی فرانسه به ازای هر 100 پاس و رویکرد بازی مستقیم در مالکیت، یعنی آن ها با باز پس گیری توپ و استفاده از سایر راه های حمله غریبه نیستند. این جا بازیکنانی مثل پل پوگبا می توانند بسیار توانا و مفید باشند. پوگبا می تواند به طرق مختلف، موقعیت بسازد. آمار فرانسه در زمینه xG خوب است. اگر به نتایج سال گذشته فرانسه نگاه کنید، می بینید گلزنی برای فرانسه یک معضل نیست و با توجه به بازیکنان در دسترس دشان، نباید هم باشد. در زمینه لمس توپ در محوطه جریمه حریف، آمار فرانسه متوسط است و آن ها در زمینه شوت به دروازه هم می توانند بهتر عمل کنند.
---
یکی از عناصر بازی فرانسه که برای تیم های حریف خطرناک به شمار می رود، توانایی آن ها در بازی میان خطوط برای شروع حمله از مناطق خطرناک زمین است. وقتی خط هافبک تیم حریف در میانه زمین فضا را می بندد، گاهی اوقات فضایی قابل توجه میان خط هافبک و خط دفاع تیم حریف ایجاد می شود که در عکس بالا می توانید ببینید. فرانسه در چنین سناریوهایی همیشه بازیکنی چون آنتوان گریزمان را در جای درست، دارد. مهاجم بارسلونا وارد فضا شده و پیش از دریافت پاس، خودش را آزاد می کند. وقتی توپ به گریزمان می رسد، پوگبا از نقطه شروع حرکتش جدا می شود و خودش را در موقعیت بهتری قرار می دهد تا بتواند پاس یک - دو را از هم تیمی اش دریافت کند. وقتی هافبک حریف نتواند توپ را سریع پس بگیرد، فرانسه می تواند از این صحنه استفاده کرده و سریعا خودش را به دفاع حریف برساند.
---
فرانسه در فلسفه حملات خود، تنوع را به کار می گیرد و حمله از طریق جناحین، یکی از روش های محبوب تیم دشان است. در حالی که بیلدآپ فرانسه برای رسیدن به نقطه ای که در تصویر بالا می بینید مثل گذشته است، موقعیت سازی و ارسال پاس نهایی به مهاجم اصلی آن ها بستگی دارد. در این صحنه، ژیرو مهاجم اصلی است و بنابراین سعی می شود که بازی مستقیم صورت گیرد. به این ترتیب، از جناحین برای ژیرو سانتر می شود تا مهاجم چلسی، درگیر دوئل هوایی شود. با تحلیل این سناریو، می بینیم هافبک عریض فرانسه همواره توسط فولبک تیم حمایت می شود، چه از طریق اورلپ و چه از طریق تبدیل شدن به یک گزینه پاس. علاوه بر این هافبک دیگر، به یار سانتر کننده نزدیک می شود تا یک گزینه دیگر برای پاس او باشد. این کار می تواند باعث شود یک حریف برای مهار هافبک از پست خودش خارج شود و در این صورت فضای تازه ای ایجاد می شود. همچنین می توانیم ببینیم که گریزمان خودش را به نزدیکی محوطه جریمه رسانده و در سمت راست او فضا وجود دارد. همچنین ام باپه به عنوان وینگر چپ در آن سمت ژیرو حضور دارد. در مناطق عریض، ام باپه به عنوان یک مهاجم حضور دارد.
---
فرانسه در خط هافبک از نظر دفاعی مستحکم است و پایین تر به این مسئله خواهیم پرداخت. با این حال توانایی های هافبک های فرانسه به نسبت سایر هافبک های جهان به خصوص در بازی هایی که انتظار می رود آن ها بر بازی مسلط باشند، بالاتر و بیشتر است. هر بازیکن در حمله، طوری جایگیری می کند که فضای زیادی برای بهره برداری داشته باشد. آن ها می توانند با استفاده از اشتباه مدافع در جایگیری، با یک پاس و حرکت ترکیبی بتوانند از فضا استفاده کنند. آرامش و خونسردی در این سناریوها کلیدی است و سپس زمان بندی برای دریافت پاس جهت شکستن خط دفاع حریف، ضروری به نظر می رسد. اگرچه خط هافبک فرانسه باید مراقب باشد که در حین ضدحمله حریف و انتقال آن ها از دفاع به حمله، باید دوندگی بیشتری به خرج دهد. 

فاز دفاع

---

پیش تر گفتیم انسجام خط دفاعی فرانسه برای کسب موفقیت آن ها در این تابستان ضروری خواهد بود. با وجود این که فرانسه در دوئل های جلوی زمین با دشواری هایی روبرو است، آن ها در یک سوم دفاعی خودشان بسیار توانا هستند. فرانسه دوئل های دفاعی قابل توجهی را برده است، آمار خوبی در دوئل های هوایی دارد و باز پس گیری توپ از سوی آن ها در یک سوم دفاعی خودشان نشان می دهد شکستن خط دفاعی فرانسه آسان نیست و بازیکنان دفاعی آن ها در موقعیت های یک در برابر یک خوب کار می کنند. باز پس گیری توپ فرانسه در یک سوم دفاعی حریف هم خوب است و این نشان می دهد فلسفه فرانسه حین از دست دادن توپ چه اندازه کارآمد است. آن ها می خواهند با هوش بالا در کانترپرس و جایگیری، خیلی سریع توپ را از حریف پس بگیرند.

---

در عکس بالا یک تاکتیک دفاعی از فرانسه را می بینیم که احتمال این تاکتیک را اغلب اوقات در رقابت های یورو 2020 خواهیم دید. در حالی که تیم دشان تمایلی برای پارک کردن اتوبوس و عقب نشستن در زمین خودی برای مدتی طولانی ندارد، می بینیم که آن ها در مواجهه با حمله حریف، یک میدبلاک تنظیم کرده اند تا فضاها و گزینه های پاس حریف را محدود کنند. در این فواصل، خط هافبک فرانسه برای فشرده ماندن مسئولیت بالایی دارد و باید فضا میان خودشان و خط دفاعی را کم کنند. هر بازیکن در خط هافبک، باید جایگیری های موثری داشته باشد تا حریف مقابل خودشان را محدود کنند. در جلوی هافبک ها، خط حمله قرار دارد. گرچه در حمله، سیستم فرانسه 1-3-2-4 است و آن ها با تک مهاجم بازی می کنند اما در دفاع ممکن است سیستم شان 2-4-4 شود. توجه کنید ژیرو و گریزمان هر دو در نیمه زمین خودی هستند و فاصله این دو بین خودشان و خط هافبک، کم است تا بتوانند خط هافبک حریف را محدود کنند. در این مناطق، فرانسه سعی می کند پیش از شروع حمله حریف، مالک توپ شود و حمله اش را آغاز کند.

---

اگر چه فرانسه وقتی صاحب توپ نباشد، همیشه همین استراتژی را نخواهد داشت. آن ها حریف را پرس هم می کنند، به خصوص در مناطق میانی زمین و خط هافبک. با یک پاس بد یا کنترل توپ بد، فرانسه با پرس سعی می کند توپ را بگیرد. آن ها طوری حریف را پرس می کنند تا مجبور شوند پاس اشتباه بدهند و تحت فشار قرار گیرند. نزدیک ترین بازیکن به توپ به سمت او می دود تا او را اصطلاحا خفه کند. به غیر از او، سایر بازیکنان و گزینه های پاس توسط بازیکنان دیگری از فرانسه تحت محاصره هستند. به دنبال پرس خط هافبک فرانسه، مدافعان این تیم بالاتر می آیند تا فضاها را ببندند و تیم حریف تحت فشار بیشتری قرار گیرد.

انتقال

 

---

فرانسه وقتی حمله حریف را متوقف کند و دوباره صاحب توپ شود، سعی در اجرای ضدحمله خواهد داشت اما شدت ضد حمله آن ها به موقعیت (زمان بازی، نتیجه بازی و مکان تصاحب توپ) بستگی دارد. با این حال اصول ضدحمله و انتقال از دفاع به حمله آن ها یکسان می ماند. هافبکی که صاحب توپ می شود (در عکس بالا رابیو)، یک وینگر یا مهاجم را پیش روی خود دارد و می تواند خیلی سریع توپ را به او برساند. در آن سو، یک بازیکن دیگر به سوی فضا می دود و یک مهاجم او را به سوی یک سوم دفاعی حریف، حمایت می کند. این یعنی رابیو گزینه های پاس مطمئنی پیش روی خود دارد. فرانسه در ضدحمله خودش را به یک جناح محدود نمی کند و ممکن است از چند جهت به حمله منتقل شود.

---

در زمینه انتقال از حمله به دفاع حین از دست رفتن توپ، فرانسه رویکرد مشابهی چون انتقال از دفاع به حمله دارد. بازیکنان با یک فشار شدید، همگی به سوی یار صاحب توپ هجوم می برند و حریف را مجبور می کنند که یا توپ را لو دهد یا پاس استرسی بدهد. فرانسه این روش را با فشرده کردن خط هافبک خود و محاصره کردن حریف انجام می دهد. نزدیک ترین بازیکن به توپ سعی می کند با یک تکل، فشار را اعمال کند و هافبک های پوششی هم آماده هستند تا یک اقدام دفاعی انجام دهند. اگرچه این روش برای پرس شدید، مشکل به نظر می رسد اما فرانسه ابزار لازم برای این سبک را دارد. فرانسه باید در چنین شرایطی مراقب فضاهای میان هافبک و دفاع باشد که این هم دوباره به عواملی مثل نتیجه بازی، زمان بازی و قدرت حریف بستگی دارد.

مهاجمان

 

---
نمودار قسمت بندی شده بالا به ما کمک می کند تا خطرناک بودن مهاجمان فرانسه را بسنجیم. تعجبی ندارد که در هر دو زمینه مشارکت در گل و لمس توپ در جریمه، ام باپه صدرنشین نموادار باشد. مشارکت ام باپه در حمله قابل توجه است و با چند دقیقه دیدن بازی ام باپه متوجه می شوید او چه میلی برای لمس توپ در محوطه جریمه دارد و به دنبال آن شانس بالاتری برای گلزنی یا ارسال پاس گل خواهد داشت. بازگشت سوپرایز کننده کریم بنزما که برای نخستین بار طی سال های اخیر به تیم ملی دعوت شده، نشان می دهد حتی اگر ام باپه هم نباشد، او می تواند خیال فرانسه را بابت گلزنی و گل سازی راحت کند. ام باپه تنها مهاجمی نبوده که عملکردش در هر دو نمودار عالی بوده است. ادسون ادوارد، مهاجم سلتیک هم با مشارکت بالایش در محوطه جریمه، آماری خوب را به نام خودش ثبت کرده است. البته اولیویه ژیرو، مهاجم باتجربه فرانسه در میانه های نمودار جای گرفته و این نشانگر سبک بازی اوست. ژیرو دوست دارد عقب تر بیاید اما همه ما از کیفیت او مقابل دروازه آگاه هستیم و اگر هنوز تردید دارید، باید بگوییم که آمار xG او خوب بوده است. اعداد و ارقام آنتوان گریزمان هم قابل توجه به نظر می رسد که قرار است رابط خط هافبک و خط حمله باشد. دیدیه دشان احتمالا بهترین خط حمله مسابقات را در اختیار دارد.

هافبک ها

---
انتظار می رود کانته و پوگبا را در ترکیب اصلی فرانسه به عنوان دبل پیووت ببینیم. خصوصیات بارز کانته مربوط به کارهای دفاعی و حفاظت از خط دفاعی پشت سر اوست. البته کانته در زمینه ارسال پاس های پراگرسیو در هر بازی خوب کار کرده و این نشان می دهد وقتی او توپ را از حریف می بیند، دید لازم و توانایی فنی برای ارسال پاس به مناطق جلویی زمین را دارد. آمار گلزنی و مشارکت در گل او تعجبی ندارد که پایین باشد چرا که او در عقب زمین بازی می کند. پوگبا در قهرمانی فرانسه در جام جهانی 2018 نقش مهمی داشت و دشان امیدوار است او در یورو هم بتواند آمار پاس های پراگرسیو بالایی را به ثبت برساند. فرانسه گزینه های جذاب دیگری هم در خط هافبک دارد. استیون انزونزی و آدریان رابیو دو هافبک خوب برای جانشینی کانته در صورت غیبت او هستند. رابیو پا به توپ خوبی هم دارد و می تواند در حرکات تهاجمی مفید ظاهر شود. کورنتن تولیسو، هافبک بایرن مونیخ هم آمار خوبی به ثبت رسانده و xG بالا به همراه آمار ارسال پاس به سوی یک سوم دفاعی حریف دارد. همه ویژگی های تولیسو، با سبک بازی فرانسه مطابقت دارد.

مدافعان

---
فرلاند مندی کار سختی برای حضور در ترکیب فرانسه خواهد داشت زیرا لوکاس هرناندز مرد مورد اعتماد دشان است و البته این آمار نشان می دهد مندی در زمینه دفاع و حمله با بی ثباتی روبرو بوده است. مدافعان مدرن نیاز دارند که در کار با توپ مسلط باشند تا بتوانند به جای زیر توپ زدن و دادن موقعیت دوباره به حریف، بازیسازی را شروع کنند. مدافعان فرانسه در ارسال پاس های رو به جلو آمار خوبی دارند و کلمن لنگله در این زمینه یک مهره خوب بوده است. انتظار می رود او برای حضور در سمت چپ رافائل واران، رقابت جالبی با کیمپمبه داشته باشد. لوکاس هرناندز هم می تواند بازیکن مهمی برای فرانسه باشد و عملکرد خوب دفاعی و البته تسلط خوب او روی توپ به همراه سرعت و تکنیک باعث می شود چندین قابلیت مختلف در سمت چپ فرانسه ببینیم. 

بهترین بازیکن

---

فرانسه در چندین پست بازیکنان مهم و تاثیرگذاری دارد اما باور ما این است که کیلیان ام باپه بزرگ ترین دارایی دشان است داده ها، به خوبی نشان می دهند که چرا ام باپه می تواند بهترین بازیکن فرانسه باشد. اول از همه عملکرد او در زمینه حمله و شوت زنی را بررسی می کنیم، جایی که او در بسیاری از پارامترها رکورد شکن ظاهر شده است. میزان گل های ام باپه به پنالتی ها تکیه ندارد و مشارکت او روی گل ها بالاست. او روی هوا هم موثر است و ضربات سر خوبی را گل کرده است. تیم های مقابل ترجیح می دهند به جای دوئل های زمینی با ام باپه در دوئل های هوایی شرکت کنند زیرا سرعت و تکنیک، مزیت بالاتری برای ام باپه به نسبت سرزنی است. وقتی ام باپه با تمام سرعت بدود، تیم حریف کار سختی برای گرفتن توپ از او بدون خطا خواهد داشت. در زمینه پاس، او به نسبت مهاجمان لیگ فرانسه عملکردی بالاتر از میانگین داشته است و آمار پاس گل های او و پاس های رو به جلو در حمله اش این مسئله را به خوبی نشان می دهد. آی کیوی فوتبالی ام باپه بالاست و به همین خاطر او فراتر از یک گلزن صرف است. ام باپه در کارهای دفاعی، در زمینه سرزنی خوب کار نمی کند اما برتری قابل توجهی در دوئل های زمینی با مدافعان حریف داشته و توانایی های دفاعی او در مجموع خوب ارزیابی می شود. 

پیش بینی سرنوشت فرانسه در یورو 2020
همان طور که پیش تر گفتیم، خیلی ها فرانسه را مدعی فتح تورنمنت می بینند و فرانسه از تجهیزات لازم برای قهرمانی برخوردار است. تجربه فرانسه در دیدارهای پرفشار و پیروزی مقابل هر تیمی با اختلاف قابل توجه، بالاست. اگر بازیکنانی چون پوگبا بتوانند ثبات شان را حفظ کنند، با توجه به ساختار منظم دفاعی این تیم، شانس گلزنی به آن ها کم خواهد بود. انتظار می رود فرانسه را به عنوان مدعی اصلی قهرمانی ببینیم اما اگر قرار باشد آن ها قهرمان شوند، با حضور حریفانی چون انگلیس، پرتغال و ایتالیا، آن ها به آسانی به این مهم دست نخواهند یافت. 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.