دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

مدافع ایرانی- آلمانی نایب‌قهرمان لیگ قهرمانان اروپا

دورسون‌خواجه به رکورد دایی نرسید

دورسون‌خواجه به رکورد دایی نرسید

یک ایرانی در فینال لیگ قهرمانان اروپا. چنین اتفاقی را سارا دورسون‌خواجه در تیم زنان ولفسبورگ رقم زده و افتخار جدیدی به نام ایران ثبت کرده.

مدافع ایرانی- آلمانی نایب‌قهرمان لیگ قهرمانان اروپا

امیر اسدی / یک ایرانی در فینال لیگ قهرمانان اروپا. چنین اتفاقی را سارا دورسون‌خواجه در تیم زنان ولفسبورگ رقم زده و افتخار جدیدی به نام ایران ثبت کرده. سارا دورسون‌خواجه، مدافع 28 ساله‌ای است که در ترکیب اصلی باشگاه ولفسبورگ آلمان جایگاه مستحکمی دارد. دورسون‌خواجه 17 نوامبر 1991 (26 آبان 1370) از پدری ایرانی و مادری ترکیه‌ای در کلن آلمان به دنیا آمده و پله‌های ترقی در فوتبال را یکی‌یکی پیموده. دورسون‌خواجه فوتبال حرفه‌ای خود را از سال 2008 با واتن‌شید در بوندس‌لیگای دو آغاز کرد و تنها پس از یک و نیم فصل و انجام 34 بازی و به ثمر رساندن 4 گل به یک سطح بالاتر رفت و پیراهن باشگاه باد نیونار در بوندس‌لیگای یک را پوشید. این بازیکن که جزو ستاره‌های فوتبال آلمان در بخش زنان است، 52 بار در ترکیب باد نیونار قرار گرفت و دو گل هم برای این تیم زد. دورسون‌خواجه فصل 2013-2012 به توربین پوتسدام رفت و در 14 بازی یک گل وارد دروازه حریفان کرد.

 

در بوندس‌لیگای زنان همه بر این عقیده بودند که پوتسدام باشگاه کوچکی برای دورسون‌خواجه است. به همین دلیل بازیکن ایرانی - آلمانی تصمیم به حضور در باشگاه بزرگتری گرفت تا توانایی‌هایش بیشتر به چشم بیاید. گام بعدی در فوتبال حرفه‌ای سارا دورسون‌خواجه، انتقال به اسن بود. باشگاهی قدیمی که ید طولایی در فوتبال آلمان و بخصوص بخش زنان دارد. سارا در سال 2013 به عضویت اسن در‌آمد و پنج فصل در ترکیب این تیم بازی کرد. ماحصل حضور بلندمدت دورسون‌خواجه در اسن، انجام 100 بازی و به ثمر رساندن پنج گل بود.باشگاه مشهور ولفسبورگ برای فصل 2019-2018 تصمیم گرفت چند بازیکن ملی‌پوش به ترکیب تیم زنان خود اضافه کند، با این هدف که شاید بتواند از بایرن‌مونیخ سبقت بگیرد و عنوان قهرمانی را به‌ دست بیاورد. سارا دورسون‌خواجه یکی از این بازیکنان بود که پیراهن ولفسبورگ را پوشید. ولفسبورگ در پایان فصل به تمام اهدافی که دنبالش می‌کرد، رسید. این تیم با کسب 59 امتیاز از 22 بازی قهرمان بوندس‌لیگا شد و بایرن‌مونیخ با چهار امتیاز کمتر در رده دوم ایستاد. نکته جالب اینکه دورسون‌خواجه فصل قبل با ولفسبورگ به‌ عنوان قهرمانی جام حذفی زنان نیز چنگ زد. این تیم با مربیگری استفان لرچ، مربی 35 ساله آلمانی موفق شد ابتدا در نیمه‌نهایی بایرن‌مونیخ را در زمین حریف و با نتیجه چهار بر صفر شکست بدهد و سپس فرایبورگ را در فینال با یک گل از پیش‌رو بردارد. دورسون‌خواجه مقابل بایرن‌مونیخ یکی از دلایل پیروزی ولفسبورگ بود اما در بازی پایانی به دلیل مصدومیت حضور نداشت.

 

سارا دورسون‌خواجه سال 2016 و دیدار مقابل مجارستان که با پیروزی یک بر صفر آلمان به پایان رسید، نخستین بازی ملی خود را انجام داد. او از آن روز تا به حال 34 بار در ترکیب تیم زنان آلمان قرار گرفته و به یکی از بازیکنان ثابت این تیم تبدیل شده. بازیکنی که این روزها عضوی از ترکیب آلمان نیز محسوب می‌شود. او یکی است مثل اشکان دژاگه، رضا قوچان‌نژاد، فریدون زندی، سامان قدوس و البته دنیل داوری، البته با این تفاوت که آنها کشف شدند و پیراهن ایران را پوشیدند اما سارا دورسون‌خواجه آلمان را انتخاب کرد و حالا هم عضوی غیر قابل انکار از این تیم است.اینها افتخاراتی است که این بازیکن تا همین چند هفته قبل به دست آورده. اما نکته اصلی درباره دورسون‌خواجه، قهرمانی مجدد او با ولفسبورگ در بوندس لیگا ( فصل 2021-2020 ) و حضور در فینال لیگ قهرمانان اروپا است. ولفسبورگ با شکست توئنته هلند، گلاسگوی اسکاتلند و بارسلونای اسپانیا که همگی با حضور دورسون‌خواجه انجام شد، به فینال لیگ قهرمانان اروپا رسید اما در بازی نهایی با نتیجه سه بر یک مغلوب المپیک لیون شد و نتوانست عنوان قهرمانی را کسب کند. دورسون‌خواجه البته در دقیقه 39 بازی فینال آسیب دید و جای خود را به هندریش داد. اگر دورسون‌خواجه می‌توانست با ولفسبورگ لیگ قهرمانان را فتح کند، مانند علی دایی به بازیکنی پرافتخار در این تورنمنت مهم تبدیل می‌شد اما شکست برابر لیون آرزوهای این مدافع ایرانی- آلمانی را به باد داد تا او از کسب افتخاری بزرگ باز بماند و محروم شود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.