پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹

اتفاق تازه را در انتخابات فدراسیون باور کنیم؟

اتفاق تازه را در انتخابات فدراسیون باور کنیم؟
فرشاد کاس‌نژاد

فیفا اگرچه اجازه برگزاری انتخابات ریاست فدراسیون را با پیش‌شرط ادامه اصلاحات اساسنامه در آینده صادر کرده است اما به نظر می‌رسد در آیین‌نامه انتخابات سختگیرانه‌تر به موضوع نگاه کرده و پیش از انتخابات، به رعایت موارد مؤثر در انتخابات اصرار دارد.

ایران ورزشی:  فیفا اگرچه اجازه برگزاری انتخابات ریاست فدراسیون را با پیش‌شرط ادامه اصلاحات اساسنامه در آینده صادر کرده است اما به نظر می‌رسد در آیین‌نامه انتخابات سختگیرانه‌تر به موضوع نگاه کرده و پیش از انتخابات، به رعایت موارد مؤثر در انتخابات اصرار دارد.

اصرار به برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال در ۲۵ اسفندماه سال ۹۸ و پیش از اصلاح اساسنامه از عجیب‌ترین واکنش‌ها به هشدارهای فیفا بود. این موضوع که اصلاح اساسنامه و آیین‌نامه انتخابات به تغییر شرایط انتخابات منجر می‌شود و بدون این اصلاحات فرصت از دیگران سلب خواهد شد و این انتخابات را دوباره و چندباره غیرقانونی خواهد کرد، دشوار نبود اما فدراسیون دوست نداشت به درک آن تن دهد. مدتها در روند اصلاح اساسنامه تعلل شد و عجیب اینکه آن عجله برای برگزاری انتخابات، بعدها به تعلل برای ادامه کار چهره‌های موقت در فدراسیون تبدیل شد.
بسیاری از مواردی که فیفا برای اصلاح در اساسنامه هشدار داده بود، به طور مستقیم در نتیجه انتخابات فدراسیون فوتبال مؤثر بود و این یعنی سرنوشت و آینده فوتبال ایران تحت تأثیر همین اصلاحات قرار می‌گرفت اما آنها که موافق برگزاری انتخابات پیش از اصلاح اساسنامه بودند، می‌خواستند پس از تعیین رئیسی که از دل انتخاباتی بر خلاف مقررات بیرون آمده، فوتبال را اصلاح کنند. این اصراری شائبه‌برانگیز بود.
شاید با اساسنامه جدید چهره‌های دیگری برای شرکت در انتخابات رغبت پیدا کنند و این فرصت حق بدیهی آنهاست. شاید با محدودیت‌های آیین‌نامه پیشین بسیاری از کسانی که می‌دانستند تأیید صلاحیت نمی‌شوند، سمت شرکت در انتخابات نمی‌آمدند و با آیین‌نامه جدید می‌توانند این فرصت را داشته باشند. 
فرض کنیم هر چهره‌ای بخواهد در انتخابات فدراسیون فوتبال طبق اساسنامه موجود شرکت کند. راه ثبت‌نام و تأیید صلاحیت آنها پیش‌ترها مسدود بود اما با اساسنامه جدید چهره‌هایی تازه فرصت حضور خواهند داشت. نگران‌کننده به نظر می‌رسد که هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال از آثار اصلاح نشدن اساسنامه پیش از برگزاری انتخابات غافل بود یا دوست داشت غافل باشد و این را مسئولیت خود نمی‌دانست که انتخاباتی سالم با رعایت حقوق همه را برگزار کند. برگزاری آن انتخابات یعنی فرصت دادن به نامزدهای موجود که در فرآیندی غیرقانونی صاحب فرصت ریاست بر فدراسیون فوتبال می‌شدند.
فیفا ماه‌ها پیش با صراحت در نامه خود نوشته بود: «ما می‌خواهیم به این موضوع اشاره کنیم که در آیین‌نامه اجرایی انتخاباتی که شما در مکاتبه قبلی پیوست کرده بودید مقررات انتخاباتی مورد تأیید فیفا رعایت نشده است و به جای آن درگیر موضوع صلاحیت و پذیرش نامزد‌ها شده‌اید. این آیین‌نامه نشان نمی‌دهد که شما می‌خواهید یک کمیته و آیین‌نامه انتخاباتی مستقل را برای برگزاری انتخابات تشکیل بدهید و در واقع در این اسناد هم شما قوانین و الزامات فیفا را رعایت نکرده‌اید.» فیفا با هر زبانی از ضرورت اصلاح اساسنامه و آیین‌نامه پیش از برگزاری انتخابات حرف می‌زد.
حالا موارد جدیدی که فیفا به اصلاح آنها در آیین‌نامه انتخابات اصرار دارد، باید رعایت شوند و این می‌تواند به انتخابات رنگ دیگری بدهد، البته اگر دچار دور زدن قوانین نشوند و دوباره راه‌هایی برای ممنوعیت حضور عده‌ای پیدا نشود و درها به روی خودی‌ها گشوده نباشد.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.