شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱

براساس اساسنامه جدید پیشنهادی فیفا هم جایی برای بازنشستگان نیست

قاضی‌زاده هاشمی: کم شدن تعداد امضاها شرایط را برای انتخابات رقابتی‌تر می‌کند

قاضی‌زاده هاشمی: کم شدن تعداد امضاها شرایط را برای انتخابات رقابتی‌تر می‌کند
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان

کم شدن تعداد امضاها در کنار کاهش میزان وزن هیأت‌های استانی، شرایط را برای انتخابات رقابتی‌تر می‌کند

ایران ورزشی: فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا) بالاخره بعد از ماه‌ها پاسخ فدراسیون فوتبال ایران را درباره اساسنامه داد و در نامه‌ای دو صفحه‌ای درباره اصلاحات مورد نیاز برای این اساسنامه و مواردی که باید بعد از برگزاری انتخابات اصلاح و بازبینی شود، توضیحاتی را ارائه داده است.

احسان قاضی‌زاده هاشمی، نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ایران ورزشی درباره نامه فیفا و اصلاحاتی که برای اساسنامه در نظر گرفته شده است، می‌گوید: «در نامه‌ای که آمده، نقطه نظراتی وجود دارد درباره ماهیت حقوقی فدراسیون فوتبال و تبدیل مؤسسه فدراسیون فوتبال به مؤسسه مستقل حقوقی و غیرانتفاعی که ما چنین تعریفی نداریم اما به هرحال قرار است این موضوع یک سال پس از برگزاری انتخابات حل و فصل شود. آنچه تعریف شده و در این نامه هم قید شده این است که فدراسیون فوتبال باید تحت قوانین ملی جمهوری اسلامی ایران باشد و این موضوع می‌تواند نکته مثبتی ارزیابی شود.»او درباره حذف الزام کارت پایان خدمت برای کاندیداتوری در انتخابات فدراسیون فوتبال از سوی  فیفا تأکید می‌کند: «به دلیل اینکه در بعضی کشورهای دنیا الزامی برای گذراندن دوره خدمت سربازی وجود ندارد، فیفا این الزام را برای ثبت‌نام نامزدها واجب ندانسته اما در قوانین ملی ما شرط خدمت را داریم و طبیعی است که باید از آن تبعیت کنیم.»
قاضی‌زاده هاشمی به دیگر تغییرات فیفا اشاره می‌کند که می‌توانند روح دموکراتیک را در انتخابات فدراسیون فوتبال بدمند: «شرط کم شدن امضاها از 10 به 5 و از 5 به 2 برای نامزدهای انتخابات، از دیگر تغییرات اساسنامه است. بر همین اساس برای رئیس 5 اخذ امضا از اعضای مجمع و برای بقیه نامزدها اخذ 2 امضا الزامی است. این موضوع فضای انتخابات را رقابتی‌تر می‌کند و جلوی انسداد و انحصار را می‌گیرد. طبیعی است که گرفتن 5 امضا از بیش از 90 عضو مجمع به مراتب راحت‌تر است. کم شدن تعداد امضاها در کنار کاهش میزان وزن هیأت‌های استانی، شرایط را برای انتخابات رقابتی‌تر می‌کند و با روح دموکراتیک انتخابات همخوانی بیشتری دارد.»
 
در نامه فیفا همچنین شرط مدرک تحصیلی از انتخابات رئیس و اعضای هیأت رئیسه حذف شده است. قاضی‌زاده هاشمی درباره این تغییر تأکید می‌کند: «نکته بعدی درباره مدرک است. فیفا شرط مدرک لیسانس را فقط برای دبیرکل فدراسیون فوتبال قرار داده است. در واقع فیفا رکن بالا بودن سطح تحصیلات را فقط برای دبیرکل قلمداد کرده است و نقش ویژه‌تری را به دبیرکل داده است. این موضوع باعث می‌شود افراد حرفه‌ای‌تر، ورزشی‌تر و فوتبالی‌تری بتوانند در فضای انتخابات حضور پیدا کنند.» فیفا تأکید داشته که انتخابات فدراسیون فوتبال تا نیمه دی‌ماه برگزار شود و اقدامات بعدی درباره اساسنامه به بعد از انتخابات موکول شود. این نماینده مجلس با اشاره به همین موضوع می‌گوید: «این تصمیم فوق‌العاده نکته‌سنجی دارد. براین اساس تأیید اساسنامه در مجلس و هیأت دولت هم به بعد از انتخابات فدراسیون موکول خواهد شد و از وظایف رئیس جدید فدراسیون فوتبال خواهد بود. علاوه بر این فیفا به استقلال رکن انتخاباتی و رکن قضایی (کمیته اخلاق، انضباطی و استیناف) تأکید داشته است که این موارد هم قدرت انحصاری افرادی که در مسند مدیریت فدراسیون هستند را از بین می‌برد و فضا را برای تحول‌آفرینی فراهم می‌کند.» با توجه به اساسنامه پیشنهادی جدید فیفا، آیا برخی انتصاب‌ها مثل انتصاب فریدون اصفهانیان به عنوان رئیس کمیته داوران قانونی است؟ قاضی‌زاده هاشمی می‌گوید: «با اساسنامه پیشنهادی جدید فیفا هم هر نوع به کارگیری بازنشستگان در پست‌های فدراسیون فوتبال ممنوع است. وقتی فیفا در این اساسنامه تأکید کرده که فدراسیون باید از قوانین ملی تبعیت کند، یعنی همه قوانینی که به تصویب رسیده است.» او همچنین درباره صحبت‌های رسول‌پناه، سرپرست باشگاه پرسپولیس راجع به انتخاب او و دیگر مدیران باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس می‌گوید: «باید دقت داشته باشیم که مدیران ورزشی، کاردان، اقتصادی و ورزشی در چنین منصب‌هایی گمارده شوند. از دوست‌گرایی و انتخاب‌های شخصی‌گرایانه پرهیز شود و مدیران پاسخگوی روند فرآیند چنین انتخاب‌هایی باشند.»
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.