یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰

حذف قطعی رستمی از رنکینگ المپیکی وزنه‌برداری

کورسوی امید برای سهراب

کورسوی امید برای سهراب
رضا عباسپور
رضا عباسپور خبرنگار

با اعلام جدول امتیازی ماقابل نهایی اوزان هفتگانه المپیکی مردان و زنان نام کیانوش رستمی از جدول امتیازی دسته 96 کیلوگرم حذف شد و این وزنه‌بردار حضور در بازی‌های المپیک توکیو را کلاً از دست داد، اما شرایط برای سهراب مرادی دیگر ستاره رکوردشکن وزنه‌برداری ایران در این دسته طوری رقم خورده است که او و کاروان وزنه‌برداری ایران همچنان می‌توانند به حضور این وزنه‌بردار در بازی‌های توکیو و رسیدنش به المپیک امیدوار باشند

به گزارش ایران ورزشی؛ با اعلام جدول امتیازی ماقابل نهایی اوزان هفتگانه المپیکی مردان و زنان نام کیانوش رستمی از جدول امتیازی دسته 96 کیلوگرم حذف شد و این وزنه‌بردار حضور در بازی‌های المپیک توکیو را کلاً از دست داد، اما شرایط برای سهراب مرادی دیگر ستاره رکوردشکن وزنه‌برداری ایران در این دسته طوری رقم خورده است که او و کاروان وزنه‌برداری ایران همچنان می‌توانند به حضور این وزنه‌بردار در بازی‌های توکیو و رسیدنش به المپیک امیدوار باشند. از سوی دیگر نیز سهمیه علی هاشمی و علی داودی در اوزان المپیکی 109 و 109+ کیلوگرم با قرار گرفتن آنها در رتبه ششم و سوم این دو وزن برای کشورمان قطعی شده است.

المپیکی شدن سهراب در گرو تغییر جدول
کلاف پیچیده امتیازی وزنه‌برداری برای مشخص شدن تکلیف وزنه‌برداران راه یافته به بازی‌های المپیک 2021 توکیو با اعلام لیست ماقبل نهایی در 7 وزن مردان و زنان حاضر در توکیو تقریباً مشخص و شفاف‌تر از گذشته شد. مخصوصاً برای تیم ملی وزنه‌برداری ایران که بین (کیانوش رستمی، سهراب مرادی، علی هاشمی و علی داودی) در اوزان 96، 109 و 109+ کیلوگرم برای تعیین قطعی 2 نماینده المپیکی خود مدت‌ها است معطل نهایی شدن امتیازات و سهمیه اعطایی فدراسیون جهانی به ما در بازی‌های المپیک توکیو است. برهمین اساس و بنابراعلام کمیته برگزاری مسابقات فدراسیون جهانی از بین گزینه‌های اعلامی فدراسیون وزنه‌برداری ایران فعلاً نام کیانوش رستمی از لیست امتیازی و گزینشی المپیک حذف شده و این یعنی کیانوش رستمی دیگر هیچ شانسی برای المپیکی شدن ندارد. در عوض سهراب مرادی با امتیاز 6731/3089 و قرار گرفتن در رتبه شانزدهم جدول امتیازی دسته 96 کیلوگرم همچنان به کسب مجوز المپیک بواسطه رسیدن به عنوان امتیازآورترین وزنه‌بردار قاره آسیا در این دسته وزنی امیدوار است. هرچند قطعی شدن مجوز این وزنه‌بردار هم در گروه اعطای امتیاز مستقیم ورودی به وزنه‌بردار ژاپن به عنوان ورزشکار کشور میزبان بازی‌ها و جایگزین شدن وزنه‌بردار کشور قرقیزستان در جمع 10 وزنه‌بردار برتر راه یافته به بازی‌های المپیک به صورت مستقیم است.
بیگ دولت رسول بیکف وزنه‌بردار قرقیزستان هم اکنون با داشتن امتیاز 4198/3226 در رتبه یازدهم این دسته وزنی جاخوش کرده وعنوان امتیازآورترین وزنه‌بردار قاره آسیا را در اختیار دارد. بنابراین تنها شانس و کورسوی امید سهراب مرادی برای المپیکی شدن همان مسیری است که گفتیم. در غیر این صورت سهراب هم همانند کیانوش رستمی، شانسی برای رسیدن به مجوز المپیک و رقابت در این آوردگاه بزرگ برای کسب افتخار و تاریخ‌سازی نخواهد داشت. فعلاً خوش‌شانسی سهراب او را همچنان در رنکینگ موقت، دسته ۹۶ کیلوگرم حفظ کرده است تا نهایتاً تعیین تکلیف ستاره 96 کیلویی کشورمان به تصمیم دیگر کشورها در مورد انتخاب وزنه‌برداران‌شان گره بخورد. البته اینکه وزنه‌برداران بتوانند به سهمیه برسند فقط به این رنکینگ بستگی ندارد و تعیین تکلیف کشورهایی که دوپینگی بوده‌اند هم در اختصاص سهمیه‌های المپیکی وزنه‌برداران نقش اساسی خواهد داشت. کشورهایی نظیر کلمبیا، ویتنام و رومانی سه نمونه تست مثبت در سال داشته‌اند و طبق قوانین باید یک سال تعلیق شوند. این اتفاق می‌تواند وزنه‌برداران آنها را از حضور در المپیک محروم کند و حذف این وزنه‌برداران از رنکینگ می‌تواند در کسب سهمیه دیگر کشورها مؤثر باشد. کلمبیا یک وزنه‌بردار در دسته ۹۶ کیلوگرم دارد که حذف او می‌تواند در رسیدن سهراب مرادی مؤثر باشد.
سهراب مرادی  که در رنکینگ موقت فدراسیون جهانی قرار دارد، برای کسب سهمیه بهترین وزنه‌بردار قاره آسیا  باید دو رقیب ژاپنی و قرقیزستانی او وارد رنکینگ هشت نفره شوند تا آنها از طریق هشت سهمیه‌ای که از طریق رنکینگ توزیع می‌شوند، به المپیک بروند. البته رقیب ژاپنی سهراب شانس این را دارد که به واسطه میزبانی امتیاز مستقیم ورود به توکیو را دریافت کند و این موضوع بازهم اتفاق خوبی برای سهل شدن مسیر المپیکی سهراب است. در شرایط فعلی پیش‌بینی‌هایی که می‌شود در این دسته وزنی برای رسیدن سهراب مرادی به سهمیه المپیک این است که در حال حاضر ارمنستان یک سهمیه در المپیک توکیو دارد. به همین دلیل چون در دسته وزنی 109 کیلوگرم یا فوق سنگین شانس بیشتری برای کسب مدال طلای المپیک دارد، سهمیه خود را در المپیک توکیو به یکی از نماینده‌های پرامید خود در دسته 109 یا فوق‌سنگین 109+ کیلوگرم اختصاص خواهند داد. بنابراین بدین واسطه جا برای المپیکی شدن سهراب مرادی و بالاتر آمدن او در جدول امتیازی 96 کیلو بازتر می‌شود. کلمبیایی‌ها هم سه نمونه دوپینگ مثبت در سال گذشته داشتند. بنابراین احتمال محرومیت این کشور از حضور در المپیک نیز بسیار بالا است. چینی‌ها هم چهار سهمیه دارند و تعداد نفرات واجد شرایط آنها بیشتر از تعداد سهمیه‌هاست. بنابراین چون وزنه‌برداران اوزان سبک‌وزن چشم بادامی‌های چینی شانس بیشتری برای گرفتن مدال طلا دارند بنابراین احتمال حذف تیان تائو نیز در این دسته وزنی بالا به نظر می‌رسد. پس این موضوع نیز برای المپیکی شدن سهراب مرادی و نزدیک شدن او به مدال طلای المپیک در این وزن قابل پیش‌بینی و محسوس است. بلاروس هم یک سهمیه المپیک دارد و ممکن است آنها به خاطر امید نداشتن به مدال المپیک در این دسته وزنی بخواهند در یک وزن دیگر نماینده اعزام کنند. همه اینها پیش‌بینی‌ها و آنالیزی است که از جدول امتیازی ماقبل نهایی دسته 96 کیلوگرم داریم. نهایتاً باید منتظر ماند و امیدوار بود که فدراسیون جهانی وزنه‌برداری طبق همین تحلیل‌ها جدول نهایی وزنه‌برداران راه یافته به توکیو را ببندد. در این صورت مطمئناً سهراب مرادی را می‌توانیم یکی از نماینده‌های وزنه‌برداری در المپیک توکیو بدانیم. بنابراین با حذف وزنه‌برداران ارمنستان، کلمبیا، چین و بلاروس نماینده‌های  ونزوئلا، ژاپن، کوبا و قرقیزستان نیز وارد رنکینگ می‌شوند. بعد از قرقیزستان تنها وزنه‌بردار قاره آسیا که در رنکینگ حضور دارد سهراب مرادی است. پس دراین صورت تک سهمیه امتیازآورترین وزنه‌بردار قاره آسیا به سهراب مرادی می‌رسد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.