دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱

زیلکوفسکی لهستان و گره‌هایی که باز کرد

محمدیان و زارع؛ پسران شایسته ایران

محمدیان و زارع؛ پسران شایسته ایران
محسن وظیفه
محسن وظیفه خبرنگار

رقابت‌های بین‌المللی ژیلکوفسکی لهستان به عنوان رویداد مهم بین‌المللی برای تعیین ترکیب تیم ملی کشتی آزاد برای حضور در المپیک مد نظر قرار گرفته بود. به همین دلیل 8 کشتی‌گیر آزادکار راهی لهستان شدند تا در جام زیلکوفسکی حضور داشته باشند و تکلیف سه وزن تیم ملی کشتی آزاد در المپیک توکیو را مشخص کنند.

به گزارش ایران ورزشی؛رقابت‌های بین‌المللی ژیلکوفسکی لهستان به عنوان رویداد مهم بین‌المللی برای تعیین ترکیب تیم ملی کشتی آزاد برای حضور در المپیک مد نظر قرار گرفته بود. به همین دلیل 8 کشتی‌گیر آزادکار راهی لهستان شدند تا در جام زیلکوفسکی حضور داشته باشند و تکلیف سه وزن تیم ملی کشتی آزاد در المپیک توکیو را مشخص کنند. رضا اطری در وزن 61 کیلوگرم، یونس امامی و مصطفی حسین‌خانی در وزن 74 کیلوگرم، علی شعبانی، علیرضا کریمی و محمدحسین محمدیان در وزن 97 کیلوگرم و امین طاهری به همراه امیرحسین زارع در وزن 125 کیلوگرم نفرات اعزامی به لهستان بودند که در این بین محمدحسین محمدیان و امیرحسین زارع با شایستگی تمام توانستند به ترکیب تیم ملی برای حضور در بازی‌های المپیک راه پیدا کنند. اتفاقی که یک بار دیگر نشان داد کادر فنی بهتر از هر کسی می‌داند در اردوی تیم ملی چه می‌گذرد و کدام کشتی‌گیران شایسته‌تر و بهتر هستند و کدام یک می‌توانند بهتر از بقیه باشند. با این‌ حال هنوز هم برخی هستند که اصرار به انجام یک روش قدیمی دارند و با حرف‌ها و گفتار خود فقط برای کادرفنی دردسر و حاشیه ایجاد می‌کنند.

اطری؛ ناآماده و ضعیف در وزن 61 کیلوگرم
رضا اطری در حالی در این رقابت‌ها در وزن 61 کیلوگرم کشتی گرفت که دو رقیب مهم و جدی او هم از وزن 57 کیلوگرم به 61 کیلوگرم کوچ کرده بودند و در این مسابقات هم مقابل او صف‌آرایی کردند. ابتدا نورسلیم سانایف از قزاقستان بود که در مسابقات قهرمانی جهان در نورسلطان بالاتر از رضا اطری روی سکوی سومی ایستاد. او مقابل رضا اطری صف‌آرایی کرد و خیلی راحت از سد اطری گذشت. با توجه به اینکه مسابقات این وزن دوره‌ای برگزار می‌شد، در مرحله بعد با غلبه بر میرزا توربف از ازبکستان راهی نیمه‌نهایی شد. در نیمه‌نهایی حریف او راو کومار هندی بود که در جهانی 2019 قزاقستان اطری را در دیدار رده‌بندی شکست داده بود و حالا بهترین فرصت برای جبران بود اما با این‌ حال باز هم این کومار هندی بود که اطری را شکست داد و او را به دیدار رده‌بندی فرستاد. اطری در رده‌بندی به مصاف نورسلیم سانایف قزاقستانی و برای دومین‌بار در همین مسابقات مقابل او شکست خورد و پنجم شد. اطری در این مسابقات در یک وزن بالاتر کشتی گرفت اما به نظر به لحاظ جسمانی باز هم شرایط خوبی نداشت و در حالی‌ که رقبای اصلی او هم یک وزن بالاتر آمده بودند خیلی راحت مسابقه را به آنها واگذار کرد.

امامی کم‌تجربه، حسین‌خانی خوش‌شانس
در وزن 74 کیلوگرم هم اوضاع آنطور که باید پیش نرفت. توقع این بود یونس امامی از توانایی بالای خود و همچنین نیروی جوانی‌اش خوب استفاده کند و بتواند از همان ورشو فرآیند حضورش در المپیک را تکمیل کند اما او با شکست مقابل خادجی مراد گادجیف از آذربایجان که او هم بسیار کم سن و سال بود، راهی گروه بازنده‌ها شد. این کشتی‌گیر آذربایجانی در مرحله بعد به دیگر کشتی‌گیر ایرانی این وزن یعنی حسین‌خانی رسید و این بار عجیب بود که تجربه حسین‌خانی به حریف آذری زبانش چربید و توانست با غلبه بر این جوان آذربایجانی به فینال وزن 74 کیلوگرم برسد و یونس امامی را هم از جدول حذف کند. توقع کادرفنی این بود که در فینال با توجه به حضور فرانک چامیزو یک بار دیگر حسین‌خانی را محک بزند اما چامیزو در فینال حاضر نشد. بر اساس شنیده‌ها بعد از انصراف چامیزو کادرفنی از حسین‌خانی می‌خواهد که یک مسابقه با امامی بدهد اما حسین‌خانی این موضوع را قبول نمی‌کند تا این وزن با ابهام باقی بماند.

محمدیان و شایستگی رسیدن به المپیک
در وزن 97 کیلوگرم اما همه چیز دقیق و بدون کوچکترین ابهامی پیش رفت. محمدحسین محمدیان ابتدا علیرضا کریمی را شکست داد و راهی فینال شد و در فینال هم شعبانی را مغلوب کرد و انتخابش به عنوان نفر اول این وزن را قطعی کرد. البته در فضای مجازی این مسابقه واکنش خوبی نداشت و بسیاری در نوشته‌ای عجیب عقیده داشتند که انتخاب نفرات بر اساس حضور در تورنمنت‌ها ملاک نیست اما محمدیان با شایستگی هم کریمی و هم شعبانی را شکست داد. هر چند که برخی اعتقاد دارند برتری 2 بر 2 و یک بر یک برای محمدیان کافی نیست و یک بار دیگر باید انتخابی برگزار شود. شاید فراموش کردند که در المپیک ریو حسن یزدانی با نتیجه 6 بر 6 مدال طلا را به دست آورد. فضای مجازی با وجود برتری محمدیان در مقابل شعبانی و کریمی ملتهب شد و بارها علیه پسر شایسته کشتی ایران فضاسازی کردند در حالی‌ که اصلاً توجه نکردند که محمدیان هر زمان می‌خواست از هر دو رقیب خود امتیاز می‌گرفت و بعد هم خیلی خوب کشتی را مدیریت می‌کرد. محمدیان در لهستان کاملاً حرفه‌ای و کشتی‌ بلد نشان داد و این می‌تواند به تیم ملی کشتی آزاد در المپیک کمک شایانی کند.

دلاوری زارع در مقابل نمایش عادی طاهری
در وزن 125 کیلوگرم اتفاقات عجیب و غریب زیادی رخ داد. این وزن مهم‌ترین وزن برای انتخاب نفر اول تیم ملی برای المپیک محسوب می‌شد. از مدت‌ها قبل جار و جنجال درباره این وزن به راه افتاد و عجیب بود که در لهستان اتفاقات جور دیگری رقم خورد. امین طاهری که حمایت همه جانبه علیرضا رضایی را هم داشت، به نظر می‌آمد در لهستان تا پای جان برای رسیدن به المپیک تلاش کند اما یک باخت باور نکردنی را پذیرفت و به راحتی شانس رفتن به المپیک را از دست داد. طاهری که ابتدا اولگ بولتین از قزاقستان را شکست داده بود، در مرحله بعد مقابل یوسف حمیدا کشتی‌گیر آمریکایی‌الاصل مصر شکست خورد و با توجه به شکست این کشتی‌گیر مصری در دور بعد طاهری از گردونه رقابت‌ها کنار رفت. این باخت در فضای مجازی به سوژه اصلی رسانه‌ها تبدیل شد و بسیاری عقیده داشتند که طاهری به عمد باخت اما مگر می‌شود کسی که تا این اندازه برای رسیدن به المپیک تلاش می‌کرد به عمد ببازد؟ اصلاً عمدی ببازد که چه اتفاقی رخ بدهد؟ در سوی دیگر جدول اما امیرحسین زارع هیچ شک و شبهه‌ای را نگذاشت و با قدرت عبور کرد تا مقتدرانه به عنوان نفر اول تیم ملی در المپیک انتخاب شود. زارع بعد از غلبه بر کشتی‌گیران مصر و اوکراین در فینال نیکولاس گویازدوفسکی دارنده مدال برنز جهان از آمریکا را شکست داد و مقتدرانه قهرمان شد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.