یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰

اتفاق خاصی نیفتد سوپرجام را هم می‌برند

استیلی: پرسپولیس مثل زمان برانکو می‌تواند سه‌گانه بگیرد

استیلی: پرسپولیس مثل زمان برانکو می‌تواند سه‌گانه بگیرد
ناصرقراگزلو
ناصرقراگزلو خبرنگار

حمید استیلی بازیکن سابق پرسپولیس و تیم ملی که همیشه با جنگندگی و دوندگی و پاس‌هایش در تیم ملی وزنه‌ای قابل اتکا به شمار می‌آمد در خصوص دیدار حساس سرخ‌پوشان در سوپرجام مقابل تراکتورسازی و شانس سرخ‌پوشان برای قهرمانی همچنین دیدار ایران مقابل عراق با ما صحبت کرد. گفت و گوی ما را با حمید استیلی در قالب مصاحبه با هم مرور می‌کنیم.

به گزارش ایران ورزشی؛حمید استیلی بازیکن سابق پرسپولیس و تیم ملی که همیشه با جنگندگی و دوندگی و پاس‌هایش در تیم ملی وزنه‌ای قابل اتکا به شمار می‌آمد در خصوص دیدار حساس سرخ‌پوشان در سوپرجام مقابل تراکتورسازی و شانس سرخ‌پوشان برای قهرمانی همچنین دیدار ایران مقابل عراق با ما صحبت کرد. گفت و گوی ما را با حمید استیلی در قالب مصاحبه با هم مرور می‌کنیم.

با توجه به حضور پرتعداد بازیکنان پرسپولیس در تیم ملی و مصدومیت بازیکنانی نظیر وحید امیری و کمال کامیابی‌نیا شرایط فنی دو تیم را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
به هر حال از آنجا که بحث تیم ملی مطرح بود نیاز به در اختیار گذاشتن بازیکنان بود و این مسأله می‌طلبید که تمامی باشگاه‌ها با تیم ملی همکاری لازم را جهت مسابقات بسیار حساس دور برگشت داشته باشند. مسلماً این امر می‌تواند خستگی و مصدومیت‌هایی را همراه داشته باشد که نمونه آن مصدومیت کمال و وحید بود که سرمربی پرسپولیس نمی‌تواند از وجود آنها در سوپرجام استفاده کند اما از آنجا که تیم ملی بر بحث باشگاهی اولویت دارد وظیفه همکاری با این تیم وجود داشت چون خیلی مهم بود که تیم ملی ایران به دور بعد و ان‌شاءالله جام جهانی صعود کند و خدا را شکر بازیکنان ما با غیرت و همبستگی و انسجام بسیار خوب نمایش عالی را ارائه دادند و سه حریف پیش روی تیم‌مان را به شکل بسیار خوبی از میان برداشتند و حالا تیم‌مان را در آستانه اول شدن در گروهش قرار داده‌اند و من خیلی خوشبینم که عراق را هم شکست می‌دهیم و به عنوان تیم اول به مرحله بعد صعود می‌کنیم هر چند که ما با شرایطی که با برد کره جنوبی مقابل لبنان به وجود آمده شانس زیادی برای صعود به عنوان تیم دوم از گروهمان داریم. همه این موارد در حالی است که ما شانس خیلی زیادی برای شکست عراق داریم چون تیمی داریم که بسیار پرمهره است به شکلی که در هر پست بازیکنان کلیدی و بین‌المللی زیادی وجود دارد که این امر ضریب اطمینان تیم ما را برای موفقیت بسیار زیاد می‌سازد.
اما در چند سال اخیر تیم ملی ایران نتوانسته عراق را شکست دهد و تنها در یک بازی دوستانه موفق به پیروزی مقابل عراق شده‌ایم!
با تمام احترامی که برای عراق قائل هستم باید بگویم تیم ملی ما سرتر از تیم ملی عراق است. در مورد تیم بحرین هم اینگونه صحبت‌ها خیلی مطرح بود که ما تاکنون نتوانسته‌ایم تیم ملی بحرین را در منامه شکست دهیم اما دیدیم که تیم ملی ایران با چه قدرتی مقابل بحرین بازی کرد و با سه گل تیم بحرین را در هم کوبید و حتی می‌توانست با اختلاف بیشتر از سه گل تیم ملی بحرین را شکست دهد. حالا هم تیم ملی ایران همه جوره از تیم ملی عراق سرتر است و قدرت بسیار خوبی دارد و به معنای واقعی یک تیم تمام عیار است.
عراق هم مهره‌های خوبی مانند بشار رسن و چند بازیکن دیگر دارد که خوب و تأثیرگذار کار کرده‌اند.
بله همه این موارد هست اما گفتم تیم ملی ما خیلی سرتر و در یک جمله تیم به مراتب بهتری نسبت به تیم ملی عراق است. در حال حاضر هم با توجه به شرایطی که به وجود آمده شانس تیم عراق برای صعود حتمی شده و تیم ما هم برای صعود شانس‌اش زیاد شده که این امر تا حدودی استرس را از بازیکنان ما برمی‌دارد و شرایط‌مان را به لحاظ روانی برای بازی با عراق به شکل خوبی می‌سازد. جدا از همه این شرایط تیم ملی ما مزیت بزرگی دارد که شاید هیچ دوره‌ای چنین شرایط ایده‌آلی را نداشته است.
منظورتان چه مزیت بزرگی است؟
بازیکنان لژیونر بسیار خوب و به تعداد متعددی در تیم ملی‌مان حضور دارند که این مسأله تیم ملی ما را به نظرم به بین‌المللی‌ترین تیم ملی تاریخ ایران تبدیل ساخته و ما هیچ زمانی این همه لژیونر در تیم ملی‌مان نداشتیم. بازیکن خوب همیشه در تیم ملی‌مان داشتیم اما این مقدار لژیونر خوب نداشتیم که قدرت زیادی به تیم ملی ما داده‌اند و تیم ملی ایران را بار دیگر به یکی از بهترین و خطرناک‌ترین تیم‌های ملی تبدیل ساخته‌اند به شکلی که واقعاً حالا با تیمی که داریم وحشت بیشتری بر دل حریفان‌مان انداخته‌ایم، از سوی دیگر اسکوچیچ روحیه همبستگی و اتحاد و انسجام بسیار خوبی را بر تیم ملی حاکم ساخته است. زمانی که خودم در تیم ملی امید بودم شاهد این موضوع بودم که چقدر اسکوچیچ وقت و توانش را صرف بازسازی و قدرتمند ساختن تیم می‌کرد؛ نکته مهمی که در اسکوچیچ وجود دارد و در امر مربیگری بسیار شاخص و تعیین‌کننده است. مضاف بر همه مواردی که گفتم دراگان شناخت خیلی خوبی از تیم ملی ایران دارد و با توجه به این موضوع توانسته از قدرت تیم ایران و بازیکنانش بهترین بهره لازم را بگیرد.
از بازی‌های جام صلح و دوستی و دیدارمان با تیم ملی عراق چیزی در خاطرتان مانده؟
بازی‌های ما با عراق همیشه از حساسیت بسیار بالایی برخوردار بوده و همه می‌دانند به دلیل مواردی که بین دو کشور همسایه وجود داشته هیچ‌کدام از دو تیم دوست نداشتند بازنده این دیدار باشند و فرقی نداشته این بازی در رده باشگاهی برگزار شود یا آن دیدار در رده ملی انجام شود. من هم برای تیم ملی کشورم آرزوی موفقیت دارم و مطمئنم بازیکنان ایرانی با غیرت مثال‌زدنی‌شان که در آسیا زبانزد عام و خاص است عراق را هم شکست می‌دهند و به عنوان تیم اول از گروه‌مان به دور بعد صعود می‌کنیم.
از بحث تیم ملی جدا شویم و دوباره به بازی سوپرجام باز گردیم؛ شانس کدامیک از دو تیم را برای پیروز شدن بیشتر می‌دانید‌؟
تراکتور تیم خوبی است اما فکر می‌کنم بعد از جدایی دژاگه، شجاعی و حاجی‌صفی این تیم تا حدودی قدرتش را از دست داده و از آنجا که خطیبی با این تیم حداقل مانند یحیی که چند سال است تیم پرسپولیس را در اختیار داشته، کار نکرده، پرسپولیس را به مراتب قوی‌تر و هماهنگ‌تر و منسجم‌تر از تراکتور می‌دانم و اگر اتفاق خاصی نیفتد و اتفاقات فوتبالی گریبانگیر پرسپولیس نشود حتماً پرسپولیس، قهرمانی دیگری در سوپرجام را به ویترین افتخاراتش اضافه می‌کند.
به نظرتان گل‌محمدی هم می‌تواند مانند برانکو در یک سال با پرسپولیس در جام گرفتن سه‌گانه بزند؟
زمان برانکو تا آنجا که یادم هست پرسپولیس با پنجره بسته نقل و انتقالانی مواجه بود و یکسری مشکلات دیگر داشت اما خدا را شکر پرسپولیس امسال بهترین مهره‌های ایران را در اختیار دارد و به لحاظ تیمی می‌توان گفت که پرسپولیس پرمهره‌ترین و کامل‌ترین تیم ایران است و مهره‌های بسیار شاخصی در تیم پرسپولیس خصوصاً در خط حمله‌اش حضور دارند که این مسأله کار را برای هر تیمی مشکل ساخته است.
یحیی گل‌محمدی از برنگشتن امیری مصدوم به اردوی پرسپولیس و زمان بازی سوپرجام به شدت ابراز نارضایتی کرده است.
کاش تعامل بهتری بین مربیان تیم ملی و باشگاه‌ها از طریق فدراسیون به وجود می‌آمد تا چنین مشکلاتی گریبانگیر تیم نمی‌شد. پرسپولیس مهره‌ها و پتانسیل فنی خیلی خوب و بالایی دارد اما غیبت کمال و وحید می‌تواند در سوپرجام برای پرسپولیس مشکل‌ساز شود ضمن اینکه خستگی ملی‌پوشان و یکسری دردسرهای دیگر هم هست که می‌تواند مشکلاتی را به وجود آورد اما با همه این اوصاف من به برد پرسپولیس مقابل تراکتور خیلی خوشبینم و معتقدم پرسپولیس می‌تواند مانند زمان برانکو سه‌گانه بزند و حتی فراتر از آن قهرمان آسیا شود البته اگر این بازی دیرتر برگزار می‌شد عدالت بهتر رعایت می‌شد.
پرسپولیس در جام حذفی هم به قید قرعه باید به مصاف استقلال برود. این بازی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
قرعه فعلی جام حذفی کار پرسپولیس را سخت‌تر کرد اما تیمی که می‌خواهد قهرمان شود باید برنده شود.
و حرف آخرتان...
چون بازی تیم ملی‌مان مقابل عراق نزدیک است دوست دارم از نقش خوب و مؤثر کریم باقری و وحید هاشمیان در تیم ملی حرف بزنم که حضورشان به لحاظ فنی و روحی و متحد ساختن بازیکنان خیلی به تیم ملی و اسکوچیچ کمک کرد. قطعاً شانس زیادی برای پیروزی تیم ملی کشورمان قائل هستم و روز سه‌شنبه اعتقاد دارم که تیم ملی‌مان با بازیکنان بسیار شاخصی که در اختیار دارد عراق را شکست داده و باز هم مردم کشورمان را خوشحال خواهد ساخت.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.