جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰

خط دفاع تیم ملی اسکوچیچ زیر ذره بین

آزمون اول، امتحان داغ

آزمون اول، امتحان داغ
سام ستارزاده
سام ستارزاده خبرنگار

ایران ورزشی: فراتر از یک نبرد حیثیتی میان دو کشوری که مردمانش همیشه با شکست تیم ملی کشورشان تب می‌کنند و یک جدال سرنوشت‌ساز که یک سوی آن برای هر یک از ایران و عراق می‌تواند کابوس پایان زودهنگام رؤیای جام‌جهانی قطر باشد، بازی با عراق نخستین محک رسمی تفکرات دفاعی دراگان اسکوچیچ خواهد بود.

سرمربی کروات تیم‌ملی پس از پایان هر شش بازی نخست خود روی نیمکت تیم‌ملی، مشتش را به نشانه پیروزی گره کرده اما خط حمله متشکل از بشار رسن، علا عبدالزهرا و مهند علی، قابل قیاس با هیچ یک از شش خط آتش حریفان پیشین ما نیست

ضدحمله‌های مرگبار و بازی فیزیکی و درگیرانه هافبک‌های سبزپوش این قابلیت را دارند تا دشوارترین روز خط دفاع تیم‌ملی در دو سال اخیر را رقم بزنند؛ به‌ویژه با توجه به اینکه مدافعان کناری تیم ملی، صادق محرمی و میلاد محمدی، تمایل زیادی به جلو کشیدن در حملات تیم دارند و فضای خالی پشت سر آنان ممکن است هدف استفاده طرف عراقی واقع‌ شود.

تیمی که اسکوچیچ در حال شکل‌دادن به آن است، بازی به بازی بیشتر خود را پیدا کرده و هماهنگ‌تر ظاهر می‌شود اما همین تیم در سه دیدار دوستانه مقابل ازبکستان، بوسنی و تیم دوم سوریه، امید گلزنی 5/1 در هر بازی را به‌طور میانگین متحمل شده

همچنین، خط دفاعی که متشکل از مدافعان میانی با قدی نزدیک به ۱۹۰ سانتیمتر است، روی هوا مغلوب مهاجمین هنگ‌کنگ شد تا برای اولین‌بار در تاریخ‌مان، از این کشور گل دریافت‌ کنیم.

خط دفاع رسوخ‌ناپذیر تیم‌ملی، میراثی بود که از زمان کارلوس کی‌‌روش برایمان برجای نماند. در دوران کوتاه مارک ویلموتس نیز ما ۱۴ بار گلزنی به کامبوج را جشن‌ گرفتیم اما روی اشتباهات باورنکردنی مدافعین‌مان دروازه خود را مقابل بحرین و عراق گشوده می‌دیدیم.

 اسکوچیچ برای احیای خط دفاعی یوزپلنگان پارسی، چهار بازیکن سابق و کنونی پرسپولیس را در ترکیب آغازگرش مقابل بحرین به‌کار گرفت؛ تصمیمی که احتمالاً در بازی مرگ و زندگی با عراق نیز تکرار گردد.

 برای سپری کردن آزمونی که می‌تواند امضای بقای اسکوچیچ روی نیمکت تیم‌ملی باشد، چشم امید جنتلمن کروات به هماهنگی مدافعینی است که در زمان برانکو و یحیی گل‌محمدی برابر مهاجمان نامدارتر نیز تسلیم نمی‌شدند یا به‌سختی سر تسلیم فرود می‌آوردند.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.