پنج شنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰

یک روز سرنوشت ساز در برابر عراق

بیـــم و امید در منامــه

بیـــم و امید در منامــه
سامان موحدی راد
سامان موحدی راد خبرنگار

ایران ورزشی: انتخاب اسکوچیچ برای دو پست مدافع میانی شجاع خلیل‌زاده و محمدحسین کنعانی‌زادگان است، در حالی‌که مجید حسینی و مرتضی پورعلی‌گنجی را در اختیار دارد. هنوز زوج مورد نظر اسکوچیچ بازی‌های سخت ملی را کنار هم بازی نکرده‌اند. اسکوچیچ روی نیمکت مدافعانی با تجربه جام جهانی و موفقیت‌های بیشتر باشگاهی دارد.

یکی از مهم‌ترین بازی‌های تیم ملی ایران در پیش است. بازی با عراق که همیشه حساس بوده، در سال‌های اخیر بنا به دلایل سیاسی حساس‌تر و پرتنش‌تر هم ادامه یافته و حالا در این مقطع به دلیل بازی مرگ و زندگی که برای ایرانی‌ها دارد اهمیت دوچندانی یافته است.

 اگرچه عراق با نتایجی که کسب کرده حتی در صورت شکست برابر ایران هم به عنوان تیم دوم می‌تواند به دور بعد صعود کند اما اوضاع برای ایران چنین نیست و همین مسأله موجب می‌شود تا تشریفاتی‌ترین بازی برای عراقی‌ها هم به یک دیدار حساس خاورمیانه‌ای بدل شود. تیم ملی ایران که تا اینجای کار از پس مأموریت غیرممکنش به خوبی برآمده و سه پیروزی از سه بازی کسب کرده که یکی از مهم‌ترین‌هایش پیروزی با سه گل در خاک بحرین و در برابر تیم بحرین بود.

از سه بازی اخیر تیم ملی تنها یک گل برابر تیم ضعیف هنگ‌کنگ دریافت کرده است. آماری که اگرچه روی کاغذ درخشان است اما نگرانی‌هایی را هم ایجاد می‌کند. چرا که می‌دانیم واقعیت ماجرا به این کاملی و خوبی نیست

برای همین نگرانی‌هایی در خصوص بسته نگه‌داشتن دروازه ایران در برابر عراق وجود دارد. وضعیت بازی با تیم‌های عربی در همسایگی‌مان اغلب چنین است که چندان ارتباط مستقیمی با کیفیت تیم و وضعیت فعلی‌اش در رنکینگ جهانی و قاره‌ای ندارد. این بازی‌ها بیشتر دستخوش مصائب حاشیه‌ای، شیطنت‌های درون زمین و حواشی ناخواسته و غیرفنی‌ای است که روی کیفیت اصلی بازی سایه می‌اندازد

برای همین این سناریو خیلی محتمل است که در صورت باز شدن احتمالی دروازه ایران و پیش افتادن احتمالی رقیب در بازی، جریان بازی از شرایط فنی خارج شود و وارد فاز بازی‌های احساسی و هیجانی شود و سررشته امور از دست‌مان خارج شود. چنین مسأله‌ای برای تیمی مثل ایران که بیش از هر وقت دیگری به پیروزی در این دیدار برای صعود نیاز دارد مثل مرگ و زندگی است.

تجربه بازی با بحرین و همچنین نمایش خوب حرفه‌ای تیم در برابر کامبوج البته نشان داده که تیم ملی ایران از نظر فرهنگی پیشرفت قابل توجهی داشته و سعی می‌کند اسیر حواشی نشود ولی همانطور که می‌دانیم در خاورمیانه هیچ چیز قابل پیش‌بینی نیست.

 با این مقدمه بسته نگه‌داشتن دروازه تیم ملی در اولین گام اهمیت فراوانی دارد. خط دفاع و دروازه‌ای که تا‌کنون در این سه بازی مورد محک جدی قرار نگرفته و ضعیف بودن بحرین و کیفیت تیم‌های هنگ‌کنگ و کامبوج به تنهایی شرایط را برای سنجش وضعیت آنها فراهم نکرده است. از این رو آخرین گام ایران در دور مقدماتی انتخابی جام جهانی اگرچه برای همه بازیکنان و مربی‌های تیم آزمون دشواری است اما برای خط دفاعی و دروازه‌بان تیم ملی شرایطی به شدت سخت‌تر و دشوارتری در پیش خواهد داشت. دقایق و ساعاتی که امیدواریم نهایتش به یک شادی ملی و جمعی ختم شود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.