جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰

دفاع جانانه، آنچه پیروزی می‌سازد

دفاع جانانه، آنچه پیروزی می‌سازد
مازیار گیلکان
مازیار گیلکان خبرنگار

ایران ورزشی: بازی ایران – عراق مهم‌ترین آزمون دراگان اسکوچیچ است. آزمونی که اگر یک بازی سنگین را پیش رو داشته باشیم و حریف در قواره بحرین ظاهر نشود، اسکوچیچ را در معرض قضاوت‌های جدی‌تر قرار می‌دهد. گریزی از این قضاوت‌ها در فوتبال نیست و اسکوچیچ می‌داند خیلی زمان لازم است تا از قضاوت‌های بازی به بازی خلاص شود و به قضاوت درباره دوران‌ مربیگری‌اش برسد.

یکی از دغدغه‌های اصلی درباره تیم ملی ایران خط دفاع و دروازه بود؛ منطقه‌هایی که کیفیت بازیکنان تردیدهایی را از پیشترها در تیم دراگان اسکوچیچ می‌ساخت. این مناطق اما در ۳ بازی پیشین تیم ملی محک نخورده‌اند و در آستانه بازی با عراق همچنان می‌توان با کمی تردید و نگرانی به بررسی وضعیت پرداخت.

آنطور که به نظر می‌رسد، دراگان اسکوچیچ برای دروازه علیرضا بیرانوند را به امیر عابدزاده ترجیح می‌دهد، در حالی‌که بیرانوند فصل ناکامی را پشت سر گذاشته اما عابدزاده فصلی موفق و درخشان را سپری کرده است

غیرقابل درک نیست که سرمربی تیم ملی تجربه ملی را معیار انتخاب برای دروازه‌بان بداند اما بعد از دوران افت بیرانوند در رقابت‌های باشگاهی و نیمکت‌نشینی در بلژیک، هنوز او را در بازی‌های سنگین ملی محک نزده‌ایم، در حالی‌که عابدزاده اوج آمادگی خود را در پرتغال نشان داده است.

از دروازه بگذریم و برسیم به دفاع. انتخاب اسکوچیچ برای دو پست مدافع میانی شجاع خلیل‌زاده و محمدحسین کنعانی‌زادگان است، در حالی‌که مجید حسینی و مرتضی پورعلی‌گنجی را در اختیار دارد. هنوز زوج مورد نظر اسکوچیچ بازی‌های سخت ملی را کنار هم بازی نکرده‌اند. اسکوچیچ روی نیمکت مدافعانی با تجربه جام جهانی و موفقیت‌های بیشتر باشگاهی دارد.

انتخاب‌های اسکوچیچ برای کناره‌های خط دفاع نیز انتخاب‌هایی با اصرار اوست، مثل صادق محرمی اما مربی با انتخاب‌هایش مربی است و در بازی‌های دشوارتر انتخاب‌هایش را به قضاوت دیگران واگذار می‌کند.

بازی با عراق را باید با پیروزی پشت سر بگذاریم تا اعتبار به اردوی تیم ملی برگردد و صعود به عنوان صدرنشین را ثبت کنیم. این کار فقط با دفاعی جانانه ممکن می‌شود، چون از گل‌های خط حمله پیشاپیش باخبریم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.