پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

سرآسیایی چرا آمد، مهاجری چه کاره است؟

ابهــام‌های عجیب در «مس»

ابهــام‌های عجیب در «مس»

ایران ورزشی: در یکی از جالب‌ترین فصول لیگ دسته اول فوتبال کشور و در شرایطی که برای 8 الی 9 تیم صدر جدول امکان صعود به لیگ برتر وجود دارد، مس کرمان هم به محل وقوع اتفاقاتی عجیب و نادر تبدیل شده است. در حالی که هنوز خبری از برکناری رضا مهاجری از پست سرمربیگری مس کرمان نیست و چیزی رسمی در این باره اعلام نشده، از چند روز پیش سر و کله مجتبی سرآسیایی در کادر فنی این تیم پیدا شده است. توضیح سران این باشگاه این بوده است که چون دیدار روز گذشته مس کرمان با بادران تهران در ادامه پیکارهای «لیگ یک» بسیار مهم بوده، از سرآسیایی خواسته شده برای کمک به کادر فنی مس به این تیم بیاید و موقتاً در این امر مشارکت کند. این در حالی است که سرآسیایی در فصل جاری به عنوان دستیار محمد ربیعی، سرمربی مس رفسنجان در لیگ برتر فعالیت می‌کرده و چون هر دو تیم مس از یک مجموعه و متعلق به کارخانه مس هستند، برای سرآسیایی چاره‌ای جز پذیرش فرمان صادره و کوچ از مس رفسنجان به مس کرمان وجود نداشته و با همان مصداق و وسعت عمل ربیعی نیز نمی‌توانسته مانع کوچ دستیارش از رفسنجان به کرمان شود. اتفاق احتمالی و حالات برخاسته از این انتقال این است که اگر مس کرمان همچنان به کسب نتایج ضعیف خود که در هفته‌های اخیر رؤیت شده ادامه بدهد، کوچ «سرآسیایی» که موقتی توصیف شده، تبدیل به یک انتقال قطعی شود و این مربی کاملاً جای مهاجری را بگیرد و سرمربی مس کرمان در 6 هفته‌ای شود که از پیکارهای فصل 1400-1399 لیگ دسته اول باقی مانده است.

وقتی لغزش‌ها آغاز شد

آنچه قطعی می‌نماید و پایه‌گذار کوچ موقتی سرآسیایی از یک تیم مطرح استان کرمان به دیگر تیم زبده این استان شده، روابط به تیرگی گراییده مهاجری با علی رمضانی، مدیرعامل باشگاه مس کرمان است. این روابط از زمانی مخدوش شد که مس در کسب نتایج مورد نظر در «لیگ یک» کم آورد و شروع به لغزش کرد و هم عنوان صدرنشینی را از دست داد و هم با این لرزش‌ها تعقیب کنندگان خود را بیشتر کرد و فاصله آنها را با خود در کمترین حد دید. تا 45 روز پیش که مس موقعیت محکم‌تری در صدر جدول داشت و صعود مستقیمش به لیگ برتر بسیار محتمل به نظر می‌رسید، طبعاً خدشه‌ای هم در ارتباط کاری مهاجری با علی رمضانی مشاهده نمی‌شد و این مربی مورد حمایت کامل قرار داشت اما لغزش‌ها و ناکامی‌ها کار خود را کرد و نه تنها رمضانی اعتمادش را به مهاجری از دست داد بلکه اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل کارخانه مس نیز با احساس و برداشتی مشابه با رمضانی، از حمایت مهاجری دست برداشت و فرآیند فراخوانی سرآسیایی و قرار دادن وی در کنار مهاجری را نظارت و تأیید کرد.

ورود اجباری به عرصه‌ای ناخواسته

چنین مواردی طبعاً این سؤال مهم را ایجاد کرده که اگر مهاجری دیگر قابل اعتماد و فرد نخست انتخابی مدیران مس نیست، چرا رسماً برکنار نشده و فرد دیگری (چه سرآسیایی و چه سایرین) جای او را نگرفته و اگر این مدیران وی را هنوز قبول دارند، به چه سبب برایش دستیار آورده‌اند. بدیهی است که وقتی سرآسیایی را به محلی می‌آورند، فقط نمی‌آورند که بازی را تماشا کند و هیچ نگوید و نظری ندهد. آدمی در اندازه‌های سرآسیایی را می‌آورند تا از نظرات فنی‌اش برای بهبود کار تیم بهره گیرند و ایده‌های او را لحاظ کنند. در این میان تکلیف مهاجری چیست؟ اگر او بپذیرد که با سرآسیایی همکاری و نظراتش را لحاظ کند، عملاً قبول کرده است که در کار کوچینگ و هدایت تیم یک شریک و دستیار تازه و شاید همسطح دارد و دیگر مستقل و همه‌کاره نیست و این نافی شرایط قبلی وی و اختیارات تامی است که در زمان احراز پست سرمربیگری مس کرمان به وی تفویض شد. از سوی دیگر، سرآسیایی با دستور سران مجموعه مس وارد بازی و عرصه‌ای شده است که شاید خودش هم نمی‌خواست به آن ورود کند زیرا وی در مس رفسنجان که لیگ برتری و به این ترتیب یک کلاس و رده بالاتر از مس کرمان است، حضور موفقی را در کنار ربیعی تجربه کرده و ترجیح می‌دهد این شرایط را حفظ کند و وارد بازی خطرناک صعود یا حذف مس کرمان از معادلات لیگ یک نشود و ناکامی احتمالی تیم کرمانی از کسب مجوز حضور در لیگ برتر به طور مشترک به نام وی و مهاجری ثبت نگردد.

صریح و سریع بگویید

اینها در حالی روی می‌دهد که مهاجری در 7،6 سال اخیر در هر تیمی کار کرده، تقریباً موفق بوده و نتیجه گرفته و سرآسیایی هم از دو سال و اندی پیش که با انتقال از پست سرپرستی تیم پدیده، سرمربیگری این تیم مشهدی را هم عهده‌دار شد، کارنامه‌های خوبی را در اینجا و آنجا از خود برجای گذاشته و شاید برای احراز پست‌های تازه به اتفاقاتی نظیر وقایع اخیر مس کرمان نیازی نداشته باشد. به خاطر همه این مسائل و احتمال‌ها است که مجموعه مس باید بسیار سریع و صریح در خصوص مسائل تیم مس کرمان تصمیم‌گیری قطعی کند و آنچه را که لازم می‌داند، انجام بدهد و ابهام‌های گسترده‌ای را ایجاد نکند که پس از انتقال روزهای اخیر سرآسیایی به مس کرمان به وجود آمده است. این نیز گفتنی است که مس کرمان با وجود لغزش‌های اخیرش هنوز در بالاهای جدول قرار دارد و کمترین فاصله را با تیم‌های هوادار و بادران دارد و صعود به لیگ برتر کاملاً در توان این تیم هست و شرایط جدولی‌اش و اوضاع سایر تیم‌ها و مدعیان صعود نیز تأییدی بر این وضعیت و حاکی از آن است که مس کرمان دچار بحرانی بزرگ نشده که حل و رفع سریع آن هم اقداماتی بزرگ و ضربتی را بطلبد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.