یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰

واقعیت تاریخی می‌گوید پرسپولیس با گرفتن سوپرجام با استقلال برابر می‌شود

حمله به جام سی‌وچهارم تشدید یک رکورد

حمله به جام سی‌وچهارم تشدید یک رکورد
محمد قراگزلو
محمد قراگزلو خبرنگار

جوان‌های علاقه‌مند به فوتبال یا حتی بزرگترهایشان منبع درستی برای پیگیری تاریخ باشگاه‌های محبوب‌شان ندارند.

به گزارش ایران ورزشی؛جوان‌های علاقه‌مند به فوتبال یا حتی بزرگترهایشان منبع درستی برای پیگیری تاریخ باشگاه‌های محبوب‌شان ندارند. خاصه در مورد پرسپولیس به عنوان پرطرفدارترین فوتبال ایران و یکی از دو باشگاه پرافتخار کشور، تاریخچه مکتوب، اسناد و منابع چندان قابل دسترس و پررنگی در اختیار نیست که به صورت دقیق و منظم نشان دهد هسته اصلی این باشگاه چه بود، تیم پرسپولیس اصلی چگونه و با چه جزئیاتی شکل گرفت، به چه افتخاراتی دست یافت و در سال‌هایی خاص از تاریخ باشگاه مثلاً چه عواملی باعث شد تا از رسیدن به قهرمانی‌های بیشتر در سطح کشور یا قاره باز بماند.
مهدی حدادپور همکار ارجمند و دوست خوب‌مان در مطبوعات نوشتاری بعد از سال‌ها تلاش دو جلد از کتاب جامع تاریخ پرسپولیس را از طریق باشگاه منتشر کرد اما چاپ جلد دوم به خاطر محدودیت‌ها و مشکلات مالی به صورت محدود منتشر شد و شاید خیلی از دوستداران جوان پرسپولیس به این کتاب دسترسی نداشته باشند.
قرار بود جلد سوم این کتاب هم منتشر شود اما فعلاً خبری از آن نیست و به همین خاطر هواداران جوان با جست‌وجو در فضای اینترنت به تنها منبعی که برمی‌خورند سایت مرجع ویکی پدیاست که البته قابلیت ویرایش به دست کاربرانش را دارد.
اما واقعیت اینجاست که پرسپولیس یکشنبه آینده می‌تواند با فتح سوپرجام فوتبال ایران به سی و چهارمین جام تاریخ خود در دوران 53 ساله حیاتش دست یابد. در عین حال طبیعتاً اولین چیزی که به ذهن هواداران فوتبال می‌رسد اینکه تعداد جام‌های پرسپولیس را با تعداد جام‌های رقیب دیرینه خود،  استقلال مقایسه کنند که شاید پرسپولیسی‌ها با اولین جست‌وجو و ذکر آنچه در ویکی پدیا ثبت شده تا حدودی جا بخورند.
در حال حاضر جدا از جام‌های دوستانه که برای استقلالش تعدادش بسیار بیشتر از پرسپولیس است آبی‌ها در تعداد جام‌های رسمی هم 3 تا از پرسپولیس جلو هستند. در واقع در ویکی پدیای افتخارات دو باشگاه جلوی اسم پرسپولیس عدد 33 و مقابل نام استقلال عدد 36 دیده می‌شود و این سؤال را برای هواداران جوان پرسپولیس ایجاد خواهد کرد که چرا با وجود قدرتنمایی تیم محبوب‌شان در سال‌های اخیر همچنان این فاصله به لحاظ تعداد جام وجود دارد؟
واقعیت اینکه این تفاوت حقیقت ندارد و دو مورد از قهرمانی‌هایی که برای استقلال در ویکی پدیایش ثبت شده درست نیست و مصداق ندارد.
پرسپولیس در مسابقات سراسری 22 جام در اختیار دارد که شامل قهرمانی‌هایش در جام تخت جمشید، لیگ آزادگان، لیگ برتر و جام حذفی می‌شود اما برای استقلال این عدد 16 است که البته یکی از قهرمانی‌های تیم رقیب مربوط به مسابقات سراسری در سال 1337 است.
با این حال این عنوان را نمی‌توان قهرمانی در نظر گرفت و برایش جامی کنار گذاشت چرا که عملاً چنین اتفاقی نیفتاده است.
واقعیت اینکه در آن سال اولاً پرسپولیس وجود نداشت ضمن اینکه اصلاً مسابقات سراسری نداشتیم و هر سال یکی از تیم‌های تهرانی در مسابقات کشوری شرکت می‌کرد و اگر قرار باشد این حضور‌ها را حساب کنیم مثلاً تیم پاس هم می‌تواند دو قهرمانی کشوری دیگر داشته باشد.
بحث قهرمانی‌های دو تیم در مسابقات جام باشگاه‌های تهران، جام حذفی تهران و دیگر مسابقات سراسری در سطح تهران و کشور مشخص است اما در ویکی‌پدیای افتخارات استقلال یک عنوان قهرمانی سوپرجام تهران هم دیده می‌شود که این قهرمانی هم محلی از اعراب ندارد.
این قهرمانی برای سال 1373 نوشته شده که این مسابقات جهت تعیین نمایندگان استان تهران برای جام آزادگان همان سال برگزار شد که بین 7 تیم تهرانی صورت گرفت و پرسپولیس در آن حضور نداشت تیم استقلال با 6 بازی قهرمان آن مسابقات شد.
همچنین قابل ذکر است برخی از قهرمانی‌های استقلال یا تاج سابق قبل از تأسیس پرسپولیس اتفاق افتاده است از جمله 7 قهرمانی این تیم در جام باشگاه‌های تهران در دهه 30 و 40 و چهار قهرمانی حذفی‌شان در همین دهه. از سوی دیگر قهرمانی فصل 77-1376 استقلال در جام آزادگان در شرایطی رخ داد که پرسپولیس بعد از چند هفته از شروع مسابقات به خاطر تعدد بازیکنان ملی‌پوش از حضور در این دوره از لیگ انصراف داد.  با این وجود چنانچه دو عنوان ذکر شده در ویکی‌پدیای افتخارات استقلال را حساب نکنیم آبی‌ها فعلاً یک جام بیشتر از پرسپولیس دارند که سرخ‌ها یکشنبه آینده در صورت قهرمانی سوپر جام می‌توانند ضمن پررنگ کردن رکوردشان در قهرمانی‌های سوپرجام،  با رقیب دیرینه در تعداد جام برابری کنند و البته فرصت آن را خواهند داشت تا در پایان همین فصل از این حیث رکورددار شده و عنوان پرجام‌ترین تیم فوتبال ایران را مال خود کنند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.