پنج شنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰

باید به موفقیت در جام جهانی فکر کنیم

پرویز مظلومی: این صعود کار بازیکنان بود

پرویز مظلومی: این صعود کار بازیکنان بود

به زعم پرویز مظلومی، سرمربی سابق استقلال و تیم‌های ملی فوتبال ایران، صعود از مرحله پیش مقدماتی به مرحله مقدماتی انتخابی جام جهانی که به واسطه دو باخت مقابل بحرین و عراق سخت و دشوار شده بود، حاصل اتحاد و همدلی بازیکنان است. پرویز مظلومی بر این باور است که اگر بازیکنان با هم یکدل نمی‌شدند هرگز این صعود شکل نمی‌گرفت و تیم ملی در همین مرحله حذف می‌شد. او تأثیرگذاری بازیکنان را بیش از همه ارکان فنی می‌داند.

به گزارش ایران ورزشی؛به زعم پرویز مظلومی، سرمربی سابق استقلال و تیم‌های ملی فوتبال ایران، صعود از مرحله پیش مقدماتی به مرحله مقدماتی انتخابی جام جهانی که به واسطه دو باخت مقابل بحرین و عراق سخت و دشوار شده بود، حاصل اتحاد و همدلی بازیکنان است. پرویز مظلومی بر این باور است که اگر بازیکنان با هم یکدل نمی‌شدند هرگز این صعود شکل نمی‌گرفت و تیم ملی در همین مرحله حذف می‌شد. او تأثیرگذاری بازیکنان را بیش از همه ارکان فنی می‌داند.

تیم ملی سرانجام از مرحله پیش مقدماتی صعود کرد. نظر شما درباره صعود تیم ملی به مرحله مقدماتی چیست؟
همانطور که گفتید تازه ما از مرحله پیش مقدماتی به مرحله مقدماتی انتخابی جام جهانی رسیدیم و راهی طولانی تا رسیدن به جام جهانی داریم. باید واقع‎‌بین باشیم و با یک برنامه‌ریزی بلند مدت وارد بازی‌های مهم آینده شویم تا تیم ملی در مراحل بعدی هم موفق باشد. ما در مرحله بعد به قدرت‌های فوتبال آسیا می‌خوریم و آنجا فرصت کمی برای جبران وجود دارد و تیم‌ها نزدیک به هم بازی می‌کنند اما می‌خواهم یک نکته مهم را درباره صعود از این مرحله بگویم.
بفرمایید.
ما در شرایط سختی به بحرین رفتیم. آنها با نفوذ خود در کنفدراسیون فوتبال آسیا حق میزبانی را از ما گرفتند و خودشان میزبان شدند. این ناجوانمردانه‌ترین شکل یک رقابت بود. متأسفانه لابی‌های ما هم بی‌اثر بود و میزبانی را به کشوری دادند که یک بار از ما میزبانی کرده بود. بازی کردن در گرمای وحشتناک بحرین بسیار سخت بود. با این حال من اعتقاد دارم باید به جای 3 گل 6 گل به بحرین می‌زدیم. بحرین اصلاً تیمی نبود که بالا‌تر از تیم ما قرار بگیرد. یکسری اتفاقات و ناهماهنگی‌ها در بازی‌های نخست باعث شد به این تیم ببازیم اما در نهایت با این همه سرمایه‌گذاری و امتیازی که به بحرین دادند ما بودیم که به عنوان تیم اول صعود کردیم. این واقعیت تیم ملی ما است. تیمی که همیشه باید بالاتر از همه تیم‌های آسیایی باشد.
مهم‌ترین فاکتور در صعود تیم ملی چه بود. آیا می‌شود تغییر در کادرفنی (حضور اسکوچیچ یا کریم باقری) را در این صعود اثرگذار دانست.
من از شخص خاصی اسم نمی‌برم و به همه خسته نباشید می‌گویم اما یک نکته را نباید فراموش کرد. اگر بازیکنان نمی‌خواستند این تیم صعود نمی‌کرد. این صعود حاصل خواستن بازیکنان بود. آنها با هم متحد شدند تا تیم ملی از این مرحله عبور کند. تا بازیکنان نخواهند هیچ اتفاق بزرگی رخ نمی‌دهد. شکر خدا آنها خواستند چون می‌دانستند یک نسل از بهترین‌های فوتبال ایران اگر از این مرحله حذف شود و نتواند به جام جهانی برود، ضرر بزرگی به فوتبال ایران تحمیل می‌شود. من از بچه‌ها تشکر می‌کنم که توانستند به مرحله بعد بروند اما آنها باید بدانند که دیگر نباید مانند این دور در برخی بازی‌ها بی‌انگیزه ظاهر شوند. آنها باید سختی کار را درک کنند.
در مرحله بعد ممکن است با تیم‌های استرالیا، کره جنوبی، عربستان و شاید هم دوباره با عراق مصاف دهیم. تنها تیمی که قطعاً به ما نمی‌خورد ژاپن است.
همین تیم ملی عراق که ما آنها را شکست دادیم با چهره متفاوتی گام به مرحله بعد می‌گذارد. آنها می‌خواهند تیم‌شان را تقویت کنند چون باخت به ایران برای‌شان یک تلنگر بوده و دنبال مربی بزرگتر هستند. ما نمی‌دانیم در سر رقبای آینده ما چه می‌گذرد اما بازی‌های سختی پیش روی ما است. ما با همه این تیم‌ها بازی کردیم و سابقه آنها را می‌دانیم. شما فکر می‌کنید عبور از سد تیم‌هایی مانند امارات، عمان و حتی چین که بعد از مدت‌ها به این مرحله رسیده، ساده است؟ باید با برنامه‌ریزی دقیق جلو برویم. البته من اعتقاد دارم بازیکنان تیم ملی ایران به حدی غنی هستند که بتوانند از مرحله بعد هم عبور کنند اما نباید اجازه دهیم اتفاقات این مرحله تکرار شود.
نقطه آرمانی که برای تیم ملی متصور هستید، چیست؟
در جام جهانی قبل نتایج خوبی گرفتیم. این بازیکنان آنقدر ظرفیت دارند که بتوانند در جام جهانی بعد که در قطر برگزار می‌شود، کارهای بزرگتری انجام دهند. باید به صعود از مرحله مقدماتی جام جهانی فکر کنیم و برنامه‌ریزی کنیم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.