پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹

احسان حدادی: کاری کرده اند که ورزشکاران دیگر هم با من بد شوند / کدام ورزشکار مدالش را تضمین می کند که من باید ضمانت بدهم؟

احسان حدادی: کاری کرده اند که ورزشکاران دیگر هم با من بد شوند / کدام ورزشکار مدالش را تضمین می کند که من باید ضمانت بدهم؟

بولت هم بابت مدالش تضمین نمی دهد که من بدهم. من تضمین می دهم که هر کاری لازم باشد برای کسب مدال و بالا بردن پرچم کشورم انجام می دهم اما در مسابقه ممکن است هزار اتفاق بیفتد. چه کسی می داند که صد در صد مدال می گیرد یا نه.

ایران ورزشی - احسان حدادی بعد از حاشیه هایی که در ایران داشت، راهی آلمان شد تا جراحی خار پاشنه اش را در این کشور انجام دهد. او با اینکه قبل از سفر به آلمان، تست کرونا داد، بعد از انجام معاینات اولیه تست دیگری داده تا در صورت منفی بودن، دو سه روز دیگر توسط پزشک قابل اعتمادش جراحی شود. او که سهمیه المپیک توکیو را گرفته، با وقفه ای که در برگزاری المپیک به وجود آمد، شرایط را برای جراحی خار پاشنه اش مناسب دید اما به محض بیان این درخواست و با توجه به موافقت کمیته ملی المپیک برای سفر او به آلمان، هجمه زیادی علیه مسوولان ورزش شکل گرفت به طوریکه صالحی امیری، رییس کمیته ملی المپیک از مواضع خود کنار نشست و کار را به هیات اجرایی سپرد. هیات اجرایی هم با جراحی در خارج از کشور مخالفت کرد اما در ادامه این درخواست در فدراسیون پزشکی – ورزشی بررسی شد. احسان گفته بود " اگر پزشکان داخلی ضمانت بدهند، او حاضر است در ایران جراحی کند" اما در شورای پزشکی، هیچ پزشکی حاضر نشد بابت جراحی ضمانت بدهد و در این شرایط بود که با حمایت وزارت ورزش، مقدمات سفر نایب قهرمان پرتاب دیسک المپیک به آلمان فراهم شد که البته این هم پایان ماجرا نبود. بعد از موافقت فدراسیون پزشکی با این اعزام، سر و صدای زیادی به وجود آمد و در برخی رسانه ها انعکاس داشت که البته همین موضوع زمینه ساز اختلافاتی بین این ورزشکار و خبرنگاران شد تا جاییکه در حاشیه مجمع انتخاباتی فدراسیون دوومیدانی، احسان حاضر به گفت و گو با نمایندگان برخی رسانه ها نشد و این مسئله به حواشی پیرامون این ورزشکار دامن زد. با وجود این شرایط احسان راهی آلمان شد و حالا که 10 روزی از سفرش می گذرد، با او همکلام می شویم تا ببینیم که از جراحی پر سر و صدایش چه خبر؟

بعد از کلی حاشیه، بالاخره تاریخ جراحی مشخص شد؟

10 روز هست که به آلمان آمده ام و کارهای مقدماتی جراحی را انجام داده ام. تست های لازم گرفته شده و با اعلام نتیجه تست کرونا، جراحی ام انجام می شود. البته پزشک اعلام کرده که نیاز به چند روز تمرین پرفشار دارم تا جراحی بعد از اینکه روی پایم فشار آوردم، انجام شود.

بعد  از چه مدتی می توانی تمریناتت را آغاز کنی؟

 دفعه قبل شرایط فرق می کرد و همزمان سه عمل جراحی روی پایم انجام شده بود که یکی از آنها خار پاشنه بود. به همین خاطر دو سه ماهی طول کشید تا بتوانم تمرین کنم. اما این بار شرایط فرق می کند. حداکثر یک ماه طول می کشد تا بتوانم راه بروم و هشت هفته هم زمان می برد تا تمریناتم را شروع کنم. البته این پیش بینی پزشک است و من فکر می کنم از اواسط آذرماه می توانم تمریناتم را شروع کنم.

در مورد ادامه برنامه ات با مسوولان کمیته یا فدراسیون – که البته مدیرانش هنوز تازه وارد هستند- صحبت کرده ای؟ قرار است با " مک" ادامه بدهی؟

هنوز چیزی مشخص نشده است. در این مدت هم بیشتر صحبت هایم با آقای مک درباره جراحی ام بوده است. حالا انشالله جراحی ام انجام شود، صحبت می کنم تا برنامه ام را بدانم.

خب زمان زیادی تا المپیک نمانده و باید از حالا برنامه ات برای چند ماه باقی مانده روشن باشد. بدانی که آیا قرار است با مربی کار کنی یا به تنهایی تمرینات را دنبال کنی؟

از قبل برنامه ام آماده است اما به مسوولان مربوطه گفته ام که تابع تصمیم آنها هستم. اگر شرایط فراهم باشد که کنار مک باشم، این کار را انجام می دهم. اگر بگویند در ایران تمرین کنم، باز هم نظر مخالفی ندارم اما باید این را در نظر بگیریم، طبیعتا نتیجه ای که تمرین با مربی دارد، تمرین به صورت تنهایی ندارد. فعلا منتظرم تا جراحی ام انجام شود، بعد ببینم چه می شود.

جراحی که البته حواشی زیادی برایت داشت و هنوز هم تبعاتی دارد.

با من طوری برخورد کردند و می کنند که انگار من از یک کشور دیگر هستم. این روزها می بینم که خیلی ها در موردم حرف می زنند و حتی کاری کرده اند که ورزشکاران دیگر هم با من بد شوند. اما مگر من همیشه نگفته ام که برای ورزشکاران دیگر خرج کنند؟ آیا من اصراری داشتم که به آلمان بیایم؟ حرف من این بود که می توانم جراحی نکنم و با همین درد ادامه بدهم. اما اگر قرار است جراحی کنم، زیر نظر پزشکی جراحی می کنم که خیالم بابت نتیجه عمل راحت باشد. گفتم در ایران هر پزشکی تضمین بدهد که جراحی موفقی انجام می دهد و من بعد از عمل درد نخواهم داشت، زیر نظر ایشان جراحی می کنم؟

این حرف تو این واکنش منتقدانت را در پی داشت که مگر احسان بابت مدالش تضمین می دهد؟

این یکی از عجیب ترین حرف هایی بود که شنیدم؟ بولت هم بابت مدالش تضمین نمی دهد که من بدهم. من تضمین می دهم که هر کاری لازم باشد برای کسب مدال و بالا بردن پرچم کشورم انجام می دهم اما در مسابقه ممکن است هزار اتفاق بیفتد. چه کسی می داند که صد در صد مدال می گیرد یا نه. این حرفم به این معنا نیست که شانس مدال ندارم. من بارها بالای 66 متر انداخته ام و کسی که در المپیک بتواند بالای 66 متر بیندازد، حتما روی سکو می رود. پس شانس دارم و حتما برای اینکه دومین مدال المپیک را به دست بیاورم، همه تلاشم را می کنم. این روزها می بینم خیلی ها من را نقد می کنند؛ انگار همه فراموش کرده اند که با ارزش ترین مدال تاریخ دوومیدانی را من به دست آورده ام. برای چهارمین بار است که در المپیک شرکت می کنم و طوری زندگی و تمرین کرده ام که در 35 سالگی، هنوز شانس مدال دارم. افتخارات زیادی هم داشته ام. فکر می کنید آیا کسی به این زودی ها می تواند به مدال المپیک در رشته دوومیدانی برسد؟ اگر همین امروز یک ورزشکار مستعد را شناسایی کنیم و 15 سال خیلی خوب برایش هزینه کنیم، شاید او بتواند مدال بگیرد. می گویم شاید؛ چون معتقدم معمولا اتفاق هایی می افتد که یک ورزشکار برای یک دوره بلند مدت مورد توجه قرار نمی گیرد. خیلی برایم عجیب است که می گویند، احسان همه پول های دوومیدانی را خورده است؟! مگر من گفته ام برای بقیه خرج نکنند. هر کسی که استعدادی دارد و می تواند برای کشور افتخاری کسب کند، باید مورد توجه باشد. من نگفتم که ورزشکاران دیگر هم با آقای " مک" کار کنند؟ وقتی نخواستند، یا مسوولان وقت فدراسیون چنین برنامه ریزی نکردند، آیا من باید پاسخگو باشم؟

شاید برخی رفتارها مثل آنچه که در حاشیه مجمع انتخاباتی داشتی، چنین واکنش هایی را در برایت در پی داشته است؟

من کوچکترین بی احترامی نکردم. اما آیا یک ورزشکار می تواند انتخاب کند که با چه رسانه ای حرف بزند یا خیر؟ در همه جای دنیا هم به همین شکل است و ورزشکاران انتخاب می کنند. من همیشه به همه خبرنگاران احتران گذاشته ام و از این به بعد هم همین خواهد بود.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.