جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰

امیر حاج رضایی: این پاداش اسکوچیچ نبود

امیر حاج رضایی: این پاداش اسکوچیچ نبود

کارشناس فوتبال ایران بیان کرد نمی‌خواهم عزیزی خادم را قضاوت کنم، اما از آنجا که تمرکز قدرت هر گز در فدراسیون فوتبال نبوده است نگران فوتبال تا دو ماه آینده هستم

به گزارش ایران ورزشی و به نقل از میزان، امیر حاج‌ رضایی در مورد اظهارات اخیر رییس فدراسیون فوتبال مبنی بر تصمیم گیری در مورد دراگان اسکوچیچ توسط هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال گفت:
ما میراثدار شوم فدراسیون گذشته هستیم و از آخرین فدراسیون فوتبال به جهت ماجرا‌های ویلموتس، مصادره ساختمان فدراسیون فوتبال و دیگر مسائل صدمه زیادی خوردیم. من نمی‌خواهم به این مسائل بپردازم، ولی آن نتایج خیلی بد، در دور رفت باعث سردرگمی در فوتبال ایران شد. از یک سو سرمربی نداشتیم و از سوی دیگر فدراسیون رئیس نداشت و بدهی‌های زیادی بر روی دوشمان مانده بود؛ بوی فساد به مشام می‌رسید و مجموعه این‌ها جامعه فوتبال را به سوی ناامیدی پیش می‌برد.
او با اشاره به این که باید قدر تلاش اسکوچیچ را بدانیم ادامه داد:

در نهایت همه این مشکلات به اسکوچیچ رسیدیم. این مربی تیمی را تحویل گرفت که برای اولین بار در تاریخ ممکن بود در دور مقدماتی حذف شود. ما نسل طلایی از فوتبالیست‌ها را در اختیار داریم و در این مسابقات دیدیم دست اسکوچیچ در هر پستی باز است. اسکوچیچ بر خلاف کی روش آرام و بی حاشیه و البته بی ادعا بود. از ادبیات سخیف استفاده نمی‌کرد و کار دشواری را بر عهده گرفت، اما تیم را به سامان رساند. او به تنهایی این کار را نکرد بلکه مجموعه‌ای که حضور داشتند از فوتبال ایران اعاده حیثیت کردند. از این رو صحبت کردن در مورد ماندن یا رفتن پاداش چنین مربی جنتلمنی نیست.
این کارشناس فوتبال کشورمان با اشاره به این که اتاق فکر در فوتبال ایران معنی ندارد خاطرنشان کرد:

موضوع وقتی ناراحت کننده می‌شود که بقا یا جدایی اسکوچیچ را منوط به تصمیم هیئت رئیسه می‌دانیم. من هیئت رئیسه را نمی‌شناسم و بدون شک ایراد از من است که آنها را نمی‌شناسم از این رو واقعا نمی‌دانم به ذات فوتبال آشنا هستند و به مسائل اقتصادی فکر می‌کنند یا نه؟ در نتیجه نمی‌توانم در موردشان قضاوت کنم. با این حال نمی‌خواهم ادای امروزی‌ها را در بیاورم و از اتاق فکر به عنوان اسمی مدرن نام ببرم، اما در این سال‌ها دیدیم که اتقاق فکر و کمیته فنی همیشه بی‌خاصیت و تشریفاتی بودند.
حاج رضایی ادامه داد:

همیشه با وجود جلساتی که در این کمیته‌ها تشکیل می‌شد تصمیم از جای دیگری گرفته می‌شد. اعضای فدراسیون پیش از این مطیع بوده و اختیاری از خود نداشتند. نمی‌خواهم از فدراسیون فعلی ایرادی بگیرم، چون تازه مسئولیت را پذیرفتند و باید زمان بگذرد تا در مورد آن‌ها به نتیجه برسیم. قطعا، اما مثل کشور‌های صاحب فوتبال عمل نمی‌کنیم بلکه زمان را از دست می‌دهیم. دو ماه تا ادامه مسابقات مقدماتی جام جهانی فرصت داریم. در این دو ماه کدام مربی را می‌خواهیم بیاوریم؟ آیا پشتوانه مالی داریم که مربی جدید بیاوریم. آیا می‌توانیم بخشی از قراردادش را واریز کنیم؟
او با اشاره به این که اشتباهات حقوقی به بدنیه فوتبال ایران صدمات زیادی زد تاکید کرد:

آیا کمیته حقوقی قدرتمندی داریم که قرارداد شرم آور با ویلموتس تکرار نشود؟ در مسائل حقوقی یک کلمه یا جمله می‌تواند علیه ما به کار رود کما اینکه بر علیه ما به کار رفت. من نمی‌توانم قضاوت کنم در این ماجرا چه کسانی نفع بردند، چون اطلاعاتی ندارم، ولی می‌خواهم بگویم همه این اشتباهات از روی جهل است. فوتبال از قطعات مهمی تشکیل شده است که قطعه بسیار مهمش که در فوتبال ما کم شده مدیریت است. برنامه ریزی و سرمایه گذاری از دیگر قطعه‌ها هستند که ما در اختیار نداریم.
کارشناس فوتبال کشورمان با اشاره به این که بهترین مربی نیز در فرصت باقی مانده نمی‌تواند بهتر از اسکوچیچ عمل کند تاکید کرد:

آیا به دنبال نام‌های بزرگ هستیم. همان‌هایی که در جام ملت‌های ۲۰۱۹ امارات حضور داشتند نام‌هایی، چون هکتور کوپر، زاکرونیو و بدتر از هم اریکسون که برای کسب در آمد آمده بودند و پولشان را گرفتند و برایشان مهم نبود چه بلایی سر تیم‌هایی که مسئولیتش را داشتند آمد. این‌ها آمده بودند برای بازنشستگیشان پولی جمع کنند. در نتیجه باید به سراغ تراز اول برویم، ولی آنها هم با پول اندک نمی‌آید در ایران کار کند. چون می‌خواهند در مرکز فوتبال باشند. فکر کنیم به ایران بیاید در این دو ماه که شناختی از ما و حریفانمان ندارد چطور می‌خواهد به صعود ما به جام جهانی کمک کند.
حاج رضایی به واکنش عزیزی خادم در مورد ادامه فعالیت اسکوچیچ اشاره و تصریح کرد:

من از ذهنیت عزیری خادم اطلاعی ندارم، ولی او نفر اول فدراسیون است و نباید مسئولیت خود را پاس دهد. از طرفی باید دید این آقایان هیئت رئیسه چقدر آگاهی دارند. اخلاق در فوتبال ما واژه‌ای نخ نماست که از آن سوءاستفاده می‌کنیم. همیشه دم از این مسائل می‌زنیم، ولی باید بگویم اخلاقی نیست که به جای تشکر از این مربی راه خروج را نشانش دهیم. اسکوچیچ کاری کرد که صندلی همه آنها حفظ شد. او اعاده حیثیت کرد. به همین دلیل است آنقدر که نگران اتفاقات داخل هستم از حریفانمان در آسیا ترسی ندارم. آنها به میدان می‌آیند تا ما را شکست دهند و هدفشان مشخص بوده و دستشان رو است در حالی که در داخل مشخص نیست هدف‌ها چیست و قرار است چه کاری در مورد آینده فوتبال ایران در این فاصله دو ماه انجام دهند.
او مدعی شد مهم نیست با چه حریفانی همگروه شویم و گفت:

بیش از این که نگران حریفان آسیایی باشم از حریفان داخلی نگرانم. از کسانی که برای فوتبال ایران تصمیم می‌گیرند نگرانم. من نگران داخلم وگرنه حریفان همه خوب هستند و مهم نیست با چه حریفی بیفتیم. ممکن است چند تیم کمی ضعیف‌تر باشند، ولی همه خوب هستند و با برنامه کار می‌کنند. ما، ولی منتظر نشستیم و به دنبال مسائلی هستیم که همیشه ما را از اهدافمان عقب انداخته است. تمرکز قدرت هرگز در فدراسیون فوتبال نبوده است. بجر دوران دادکان همیشه دیگران برای رئسای فدراسیون تصمیم می‌گیرفتند. در دور قبل ما رئیس فدراسیون نداشتیم بلکه مرئوس بود و هر چه می‌گفتند قبول می‌کرد. چون می‌خواست صندلی را حفظ کند انسانی مطیع بود. من نمی‌خواهم در مورد عزیزی خادم قضاوت کنم، چون هنوز برای قضاوت او زود است، ولی من نگران داخل هستم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.