پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹

​​​​​​​12 بازیکن و یک مربی خارجی در لیگ بسکتبال

اقبال 70 درصدی

اقبال 70 درصدی

در دیگر لیگ های ورزشی البته شرایط قدری متفاوت بود. مشکلات ادامه دار اقتصادی در طی سال های گذشته به خودی خود شمار خارجی ها را به وضوح کاهش داده بود و در برخی از آن ها امسال هم همان شرایط حاکم است. با این حال در لیگ بسکتبال شرایط جالبی حاکم شده و علی رغم دو برابر شدن قیمت ارز، تعداد خارجی ها چندین برابر سال های گذشته شده و هر روز هم بیشتر می شود.

محسن آجرلوپس از رشد سریع و سرسام آر قیمت ارز، اینطور به نظر رسید که دیگر باید با حضور خارجی ها در لیگ های ورزشی خداحافظی کنیم و یا حداقل با کاهش فاحش آمار آن ها روبرو شویم. در این میان وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال هم به میدان آمدند و با توجه به شرایط کشور، تصمیم گرفتند ورود خارجی های جدید به لیگ فوتبال را ممنوع کنند.

در دیگر لیگ های ورزشی البته شرایط قدری متفاوت بود. مشکلات ادامه دار اقتصادی در طی سال های گذشته به خودی خود شمار خارجی ها را به وضوح کاهش داده بود و در برخی از آن ها امسال هم همان شرایط حاکم است. با این حال در لیگ بسکتبال شرایط جالبی حاکم شده و علی رغم دو برابر شدن قیمت ارز، تعداد خارجی ها چندین برابر سال های گذشته شده و هر روز هم بیشتر می شود.
با خارجی جدیدی که در روزهای اخیر به تیم مهرام اضافه شد، شمار خارجی های لیگ برتر بسکتبال به عدد 12 رسید که در نوع خود و به خصوص در سال های اخیر کم سابقه و حتی بی سابقه است.
از میان شانزده تیمی که فعلا قرار است در لیگ بسکتبال حاضر شوند، 9 تیم بازیکن خارجی جذب کرده اند. آن هم در شرایطی که تیم هایی نظیر نیروی زمینی، نفت آبادان و کوچین قصدی برای جذب خارجی ندارند و به این ترتیب حدود 70 درصد تیم هایی که امکان داشتن بازیکن خارجی دارند، این کار را انجام داده اند.
در ادامه این گزارش به خارجی هایی که تا این لحظه حضورشان در لیگ برتر قطعی شده خواهیم پرداخت

اولین خارجی مهرام

مالیک ترنت که فصل پیش در لیگ رومانی بازی می‌کرد، این فصل به مهرام پیوست تا نخستین خارجی شاگردان علی آرزومندی باشد. این گارد ۱۸۹ سانتیمتری و ۲۶ ساله که در کالج همپتون بازی می کرده، سابقه حضور در لیگ کشورهای رومانی و اوکراین را هم دارد.

تمدید با پتی

از میان خارجی های حاضر در بسکتبال ایران، پری پتی سابقه بیشتری دارد و سومین سال پیاپی است که پیراهن شهرداری گرگان را به تن می کند. پتی در اولین سال حضور خود در گرگان با این تیم به فینال رسید و در نهایت نایب قهرمان شد. در لیگ گذشته هم که با وجود صدرنشینی با این تیم مسابقات نیمه تمام ماند و او حالا در سومین سال حضورش در ایران و گرگان، به دنبال شکست طلسم و رسیدن به قهرمانی لیگ برتر ایران است.

دو خارجی در شیمیدر

شیمیدری ها که امسال را با مصطفی هاشمی به لیگ برتر می آید، در فصل گذشته هم جزو تیم هایی بودند که از بازیکن خارجی سود می برند. آن ها برای لیگ پیش رو هم دو بازیکن خارجی جذب کرده اند. کلوین_آمایو گارد راس کانادایی با قامت ۱۹۳ سانتی‌متر یکی از خارجی های شیمیدر است که فصل گذشته هم در لیگ ایران حضور داشت و پیراهن توفارقان را به تن می کرد.
ایلوی_وارگاس سنتر  ۲۱۲ سانتی‌متری دومینیکنی هم دیگر خارجی شیمیدر است تا شرایط را برای مسطفی هاشمی در این دو پست مهم بهتر کند.

دو خارجی در جمع "مسی" ها

خارجی هایی که به لیگ ایران می آیند، اغلب در سال های پایانی بازی خود هستند و 30 سال را رد کرده اند. با این حال مس کرمان که دومین حضور خود در لیگ برتر را تجربه می کند، با نوویل_کری بازیکن ۲۷ ساله اهل انگلیس قرارداد بسته‌ تا در لیگ پیش رو از او استفاده کنددومین خارجی مس هم دیروز قرارداد خود را ثبت کرد. دوین مارتین بازیکن 193 سانتی و 28 ساله آمریکایی است که به مس کرمان پیوسته است. این بازیکن سابقه بازی در شیلی، کلمبیا، پرتغال و کشورش را در کارنامه دارد.

خارجی جوان

شهرداری بندرعباس امسال هم با یار خارجی در لیگ برتر حاضر خواهد بود و این بار بازیکنی را به خدمت گرفته که تا این لحظه جوان ترین خارجی لیگ امسال خواهد بود. هارولداس_ساپریکیناس ۲۵ ساله با قد ۱۸۵ سانتی‌متر بازیکن فصل گذشته تیم پسکارا ایتالیا بوده و سابقه بازی در تیم ملی جوانان لیتوانی و همچنین  مسابقات دانشگاه‌های آمریکا (NCAA) را نیز دارد.

سه خارجی صرب در مشهد

نیکولا_یفتیچ ۳۳ ساله با ۲۰۵ سانتی‌متر قد و #لکساندر_پونیاوویچ ۲۹ ساله با ۲ متر قد ... دو بازیکن صربستانی تیم #آویژه‌صنعت_مشهد هستند. تیمی که سرمربی اش هم اهل صربستان است و امسال هم مانند سال گذشته روی نیمکت این تیم خواهد نشست. سرجان ایوانوویچ دومین حضورش در این تیم مشهدی را تجربه خواهد کرد.

بازیکن آمریکایی در قزوین

شورا و شهرداری قزوین هم از بازیکن خارجی بی نصیب نمانده و برای تقویت ترکیب خود با مالکوم_گرانت آمریکایی به توافق رسیده است. این تیم در لیگ پیش رو با هدایت محمدرضا اسلامی به میدان خواهد رفت و جذب بازیکن خارجی نشان می دهد که قصد ندارند لیگ را در انتهای جدول به پایان برساند.

خرید جدید ذوب

تیم بسکتبال ذوب‌آهن که امسال دوباره «فرزاد کوهیان» را روی نیمکت خود دارد با «دوین سوییتنی» بازیکن آمریکایی قراردادی امضا کرد. این بازیکن ۳۳ ساله با ۱۹۸ سانتیمتر در موقعیت‌های ۲ و ۳ بازی می‌کند و بسکتبالیستی بازی‌ساز به حساب می‌آید که سابقه حضور در لیگ کشورهای فرانسه، کانادا، بلژیک، ژاپن و لیتوانی را نیز در کارنامه دارد.

نهمین تیم

تیم بسکتبال اکسون تهران نیز بازیکن خارجی جذب کرده و بازیکن کروات فصل قبلش را دوباره به خدمت گرفته است. «زوران ورکیچ» ۳۳ ساله بازیکنی است که سال قبل هم پیراهن این تیم را به تن کرد و عملکرد خوبی هم داشت. حالا امسال نیز برای این تیم تهرانی به میدان خواهد رفت تا یازدهمین خارجی این رقابت ها لقب بگیرد.
 

حضور خارجی ها از ابتدای لیگ
یکی از اتفاق هایی که در سال های گذشته در بسکتبال رایج بود، جذب بازیکنان خارجی برای مراحل بالایی لیگ و به خصوص پلی آف بود. در برخی از دوره ها کار به جایی می رسید که تیم ها برای نیمه نهایی و یا حتی فینال بازیکن خارجی جذب می کردند و برای همان چند مسابقه دستمزدهای سنگینی پرداخت می کردند.
امسال اما اینطور به نظر می رسد که این بدعت عجیب برداشته شده و خارجی ها از همان ابتدای مسابقات وارد لیگ می شوند و به بالا رفتن کیفیت رقابت ها کمک می کنند.
نکته جالب دیگر حضور بازیکنان خارجی در بیش از 70 درصد تیم هایی است که اجازه این کار را دارند. اتفاقی که سال ها بود نیفتاده بود و جذب بازیکن خارجی کار لوکسی بود که معمولا زور تیم های میانه جدول هم به آن نمی رسید اما حالا 9 تیم این کار را کرده اند که اگر همان ها هم در رده های اول تا نهم قرار بگیرند، نیمه جدول را خواهند گذراند. کما اینکه حداقل تیمی مانند نفت آبادان اگرچه بازیکن خارجی ندارد اما به طور حتم یکی از تیم های مدعی و بالانشینان لیگ پیش روی بسکتبال خواهد بود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.