یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱

همیشه شعار انتخابی را دادند

فردین معصومی: امیدوارم وجدان مربیان قبلی تیم ملی راحت باشد

فردین معصومی: امیدوارم وجدان مربیان قبلی تیم ملی راحت باشد

بحث انتخابی تیم ملی کشتی همیشه یک بحث جنجالی بوده و حالا در آستانه برگزاری انتخابی تیم ملی کشتی یکبار دیگر مشکلات قبلی مطرح شده و حالا فردین معصومی می گوید مربیان قبلی در حق ابراهیمی و چند نفر دیگر جفا کردند.

محسن وظیفه - برگزاری انتخابی تیم ملی کشتی آزاد در روز 15 آبان یک موضوع مهم است. موضوعی که در این چند روز رسانه ها را به خودش اختصاص داده و باعث شده تا بسیاری از قهرمانان، پیشکسوتان و کارشناسان درباره این انتخابی صحبت کنند. انتخابی که قرار نبود باشد اما به یکباره بعد از فشارهایی که صورت گرفت، قرار شده برگزار شود. این انتخابی ها یک منتقد دارد و آن هم فردین معصومی است که می گوید در سال های گذشته انتخابی ها حق بسیاری را از بین برد و امیدوارم که سرمربی وقت تیم ملی بتواند نزد خدا بتواند جوابگو باشد. معصومی از فرآیند انتخابی انتقاد می کند و معتقد است که خوب اجرا نشد و در مقابل خواهان وضع قانونی است که بتواند انتخابی را عادلانه به مرحله اجرا بگذارد اما واقعا چنین چیزی ممکن است؟ سالهای اخیر کشتی ایران نشان داده که در برگزاری انتخابی که عدالت را برقرار کند با مشکلات زیادی روبرو بوده و این بار هم به نظر چندان راضی کننده به نظر نمی آید. به همین دلیل هم فردین معصومی که مدال نقره جهان را دارد می گوید انتخابی قانونمند باید از ماه ها قبل زمانش مشخص باشد.
آقای معصومی در حدود یک ماه تا مسابقات جهانی باقی مانده. فکر می کنی جهانی امسال در چه سطحی برگزار شود؟
-مسابقات جهانی صربستان قرار نبود برگزار شود. در برنامه اتحادیه هم قرار نگرفته بود اما بعد از به تعویق افتادن بازی های المپیک 2020 توکیو این برنامه در تقویم اتحادیه جهانی قرار گرفت. کرونا هم شرایطی را به وجود آورده که به نظرم به لحاظ فنی به سطح مسابقات آسیب می زند.
حالا برای این مسابقات هم قرار است که انتخابی برگزار شود. انتخابی که همیشه جنجال به راه انداخته این بار هم جنجالی شد.
الان روزی هست که بحث انتخابی مطرح است تا حق به حقدار برسد. البته من شناخت خوبی از کادر فنی که الان حاکم کشتی هست، دارم.  روحیات آقای محمدی و کاوه که سال ها برای من زحمت کشیدند را خوب می شناسم. سالها با آنها کار کردم و می دانم که حقی را نا حق نمی کنند. الان هم که شاهدیم به دنبال برگزاری انتخابی هستند تا بهترین ها را برای مسابقات جهانی انتخاب کنند. اعتقاد دارم هر وقت که ترکیب تیم ملی کشتی آزاد برای مسابقات جهانی و المپیک انتخاب شده بهترین نتیجه برای کشتی ایران به دست آمده است.
اما در سالهای اخیر انتخابی واقعا به نتایج تیم ملی کمکی نکرد.
-در سال های اخیر بارها این شعار را دادند که انتخابی برگزار می شود اما هرگز شعار ها عملی نشده است.
یعنی اعتقاد داری که اصلا انتخابی برگزار نکردند؟
-همیشه خوب شعار برگزاری انتخابی را دادیم اما در اجرا دچار مشکل شدیم و در اجرای عدالت موفق نبودیم. فدراسیون قبلی هم به دنبال برگزاری انتخابی بود اما هرگز گفته هایش با آنچه عملی شد یکی نبود. در حالیکه اعتقاد دارم علاوه بر اینکه برگزاری انتخابی می تواند به نتیجه گیری بهتر تیم ملی کمک کند، باعث می شود که کادر فنی و مسئولان فدراسیون کشتی هم مدیون کسی نمی شوند.
در سال های اخیر این موضوع مطرح شده که کشتی ایران از پتانسیل خوبی برخوردار نیست و با توجه به این داشته ها برگزاری انتخابی خیلی توجیه ندارد.
خب چرا داشته های کشتی به این روز افتاده است؟ چرا بعد از حسن رحیمی نتوانستیم یک چهره شاخص بعد از او داشته باشیم و یا اینکه چرا نتوانستیم برای جایگزینی رضا یزدانی فرد شایسته ای را به جای او انتخاب کنیم؟ این ها نشان می دهد که ساختار کشتی را خوب پیاده نکردیم و البته شاید برگزار نشدن انتخابی قانونمند و انتخاب های سلیقه ای باعث شد چنین نتایجی رقم بخورد.
الان با برگزاری انتخابی می توان این نقص را بر طرف کرد؟
نه نمی توان به تنهایی با برگزاری این انتخابی مشکلات را رفع کرد اما با اینحال یک سئوال مهم برای من وجد دارد که اگر قرار باشد انتخابی برگزار نشود، کشتی گیری که در جویبار یا در شهری در سیستان و بلوچستان در حال تمرین است، چگونه می خواهد خودش را نشان بدهد. کشتی گیری که در روستاهای دور افتاده تمرین می کند چگونه باید خودش را نشان بدهد.
اما وقتی هم انتخابی می گذاریم نتایج آن قابل اعتماد نیست. یعنی مربیان تیم ملی اعتماد نمی کنند.
-باید اعتماد کرد.
اما با شکست همراه می شود مثل جهانی 2017 پاریس ؟
-همان موقع قانون را به خوبی اجرا نکردند. اگر قانونمند انتخابی را برگزار کنیم چه مشکلی پیش می آید؟ آن سال اولا که انتخابی کامل برگزار نشد فقط در چند وزن برگزار شد و بعد هم در برخی از اوزان هم فرد برتر را انتخاب نکردند.
مثل سعید داداش پور؟
-بله مثل سعید داداش پور. چرا وقتی قانون انتخابی می گذاریم خوب به آن عمل نمی کنیم؟ در چند سال گذشته از آمریکا الگو برداشته بودند که کشتی گیر برنده باید دو مسابقه از سه مسابقه را پیروز شود اما بعد هم سرمربیان کار خود را انجام می دهند.
البته محمد جواد ابراهیمی یا پرویز هادی را هم می شود مثال زد.
-من امیدوارم که وجدان سرمربی آن زمان تیم ملی راحت باشد و بتواند جواب خدا را بدهد. انتخابی گذاشتند؛ محمد جواد ابراهیمی آمد علیرضا کریمی را شکست داد و بعد هم راهی خانه شد و کریمی را به مسابقات جهانی اعزام کردند. یا پرویز هادی که کمیل را شکست داده بود. نمی شود شما انتخابی برگزار کنید و بعد هم بگویید که صلاح تیم و مملکت در این است که فلان کشتی گیر اعزام شود.
فکر می کنی باز هم در مسابقات انتخابی که روز پنج شنبه برگزار می شود، این اتفاق رخ بدهد؟
-گفتم که من روحیات غلام محمدی و کاوه را خوب می شناسم. از همه مهمتر مدیریت دکتر دبیر هم به نحوی نیست که بخواهد اینگونه تصمیم بگیرد. فرصت نکردند اما اگر چرخه اجرایی شده بود شاید برگزاری انتخابی با عدالت بیشتری همراه بود.
بنابراین با برگزاری انتخابی موافق هستی؟
-بله حتما اما برگزاری قانونمند انتخابی یعنی زمان برگزاری مسابقات از قبل مشخص باشد. یعنی همه بدانند که در انتخابی کشتی می گیرند و با توجه به نتیجه انتخابی به مسابقات جهانی اعزام می شود.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.