پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱

خاطرات حیدری از آتن به کار یزدانی می‌آید

کلاس درس نابغه‌ها

کلاس درس نابغه‌ها

علیرضا حیدری را باید یکی از استثناهای کشتی ایران دانست. کسی که در دهه 90 میلادی با کشتی‌های دیدنی خود باعث افزایش میزان علاقه‌مندان به کشتی شد. مرد فوق‌العاده جذابی که وقتی روی تشک می‌آمد، سبک خاصی را از خود ارائه می‌کرد و همین باعث شده بود تا مردم از دیدن کشتی‌های او لذت ببرند.

به گزارش ایران ورزشی؛علیرضا حیدری را باید یکی از استثناهای کشتی ایران دانست. کسی که در دهه 90 میلادی با کشتی‌های دیدنی خود باعث افزایش میزان علاقه‌مندان به کشتی شد. مرد فوق‌العاده جذابی که وقتی روی تشک می‌آمد، سبک خاصی را از خود ارائه می‌کرد و همین باعث شده بود تا مردم از دیدن کشتی‌های او لذت ببرند.
او با تکنیک‌هایی که از خود نشان داد، در مسابقات جهانی 1997 کراسنویارسک روسیه با وجودی‌که به مدال برنز رسید، توانست به عنوان فنی‌ترین کشتی‌گیر جهان معرفی شود. کشتی‌گیری که صاحب مدال جهانی و المپیک شد اما اگر کمی می‌توانست خودش را مدیریت کند حالا خیلی بیشتر از این‌ها مدال داشت.
حیدری بعد از دوران قهرمانی مدتی سرمربی تیم ملی شد و بعد هم که به سراغ کار اقتصادی رفت و حالا به لحاظ مالی وضعیت بسیار خوبی دارد. او به دعوت فدراسیون کشتی، هفته گذشته برای سر زدن به اردوی تیم ملی قبل از بازی‌های المپیک، در تمرینات تیم ملی کشتی آزاد حاضر شد.
او در این دیدار علاوه بر اینکه با کادرفنی خوش و بش کرد، لحظاتی را هم برای کشتی‌گیران صحبت کرد و بعد هم با لباس ورزشی روی تشک رفت و شروع به تمرین با کشتی‌گیران کرد.
علیرضا حیدری دو المپیک را تجربه کرد؛ 2000 سیدنی و 2004 آتن که در نهایت این دو المپیک برای او یک مدال برنز داشت اما حرف‌های او درباره تجربیاتی که در این دو المپیک کسب کرد، می‌تواند برای کشتی‌گیران بسیار مهم باشد.
او در سیدنی غرق در حاشیه بود و مهم‌ترین شانس زندگی‌اش که کسب مدال بود را از دست داد اما در آتن کاری را کرد که حالا باید حسن یزدانی انجام بدهد. به همین دلیل توصیه‌هایش به درد یزدانی می‌خورد.
حسن یزدانی دو بار با تیلور کشتی گرفته و هر دو بار باخته و حالا در المپیک هم جدی‌ترین رقیبش همین تیلور است. خیلی‌ها می‌گویند که باز هم حسن ممکن است به تیلور ببازد اما چرا باید این اتفاق رخ بدهد؟ می‌گویند چون قبل از این دو بار این اتفاق برایش رخ داده بنابراین ممکن است که یکبار دیگر هم حسن یزدانی ببازد اما تجربه علیرضا حیدری خلاف این را می‌گوید.
علیرضا حیدری هم وقتی به تنها مدال المپیکش رسید که پیروزی مقابل کورتانیدزه‌ برای او به کابوسی تمام نشدنی تبدیل شده بود چرا که قبلاً به او باخته بود.
علیرضا حیدری دو بار در مسابقات جهانی 2002 تهران و 2003 نیویورک در فینال وزن 96 کیلوگرم به الدر کورتانیدزه باخت اما سال 2004 در بازی‌های المپیک آتن وقتی حیدری برای کسب مهم‌ترین مدال خود در المپیک راهی میدان شد، این دو شکست را جبران کرد. حیدری در آتن در همان مسابقه اول به الدر کورتانیدزه نابغه کشتی دنیا از گرجستان برخورد کرد.
شاید کمتر کسی فکر می‌کرد که حیدری آن روز برنده از روی تشک بیرون بیاید؛ با همین فلسفه‌ای که امروز درباره حسن یزدانی و دیوید تیلور می‌گویند که چون قبلاً دو بار بازنده شده، بنابراین بعید است که بتواند برنده باشد اما حیدری برنده شد و تا نیمه نهایی هم پیش رفت. در نیمه‌نهایی شکست خورد تا در دیدار رده‌بندی با غلبه بر دانیل کورمایر مدال برنز المپیک را به دست آورد. مدال برنزی که اولین و آخرین مدال او در بازی‌های المپیک شد.
از دیدار حیدری و یزدانی در اردوی تیم ملی خبر دقیقی وجود ندارد اما حتماً درباره این موضوع مهم صحبت کردند. حتماً علیرضا حیدری که در آتن حریف سیه‌چرده آمریکایی را شکست داده، از راه غلبه بر آمریکایی‌ها گفته است. خاطرات آتن می‌تواند گره‌های المپیک توکیو را باز کند.
به شرطی که راوی وقت تعریف کردن را داشته باشد و البته شنونده هم گوش شنوا.
راز و رمز تنها مدال المپیک علیرضا حیدری در المپیک می‌تواند منجر به دومین مدال حسن یزدانی هم شود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.