سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱

به بهانه مصدومیت سنگین اسپیناتزولا؛ مروری بر بازیکنانی که دچار پارگی تاندون آشیل شدند

به بهانه مصدومیت سنگین اسپیناتزولا؛ مروری بر بازیکنانی که دچار پارگی تاندون آشیل شدند
یاسین معصومی
یاسین معصومی خبرنگار

مصدومیتی تقریبا رایج بین بسکتبالیست ها و نادر بین فوتبالیست ها. کوبی برایانت، اسطوره فقید NBA حدود 8 سال پیش تاندون آشیل پاره کرد و چند ماه بعد گفت این مصدومیت به معنی مرگ دوران حرفه ای یک ورزشکار است.

به گزارش ایران ورزشی؛لئوناردو اسپیناتزولا در جریان برد 2-1 ایتالیا مقابل بلژیک در مرحله یک چهارم نهایی یورو 2020 مصدوم شد و درحالیکه گریه می کرد، زمین بازی را ترک کرد. تقریبا مسجل شده که اسپیناتزولا دچار پارگی تاندون آشیل پا شده است.

تاندون آشیل، زردپی محکم و مهمی است که در پشت مچ پا قرار دارد. تاندون آشیل، عضلات پشت ساق پا را به استخوان پاشنه پا متصل می کند. این تاندون مستحکم به راحتی با دست قابل لمس است. مصدومیت آشیل پا در کل آسیب دیدگی رایجی نیست چراکه احتمال پارگی این تاندون بسیار پایین است. با این حال چنین مصدومیتی در بین ورزشکاران رشته بسکتبال بیشتر از سایر رشته ها مشاهده شده است. این مصدومیت را می توان موردی نادر در بین مصدومیت های فوتبالی دانست. در بین بازیکنان مطرح فوتبال جهان، تعداد انگشت شماری دچار این مصدومیت سنگین شده اند. روند ریکاوری و زمان بازگشت به میادین از چند ماه تا بیش از یک سال متغیر است. احتمال عود این مصدومیت حداقل در بین فوتبالیست ها پایین بوده است؛ البته بازگشت از این آسیب دیدگی به طور کلی کیفیت، سرعت و استحکام بازیکنان در ادامه دوران حرفه ای را تحت تاثیر قرار می دهد.

استیون تیلور بازیکن سابق نیوکاسل که در دو مقطع، تاندون آشیل هر دو پای خود را از دست داد، در مورد این مصدومیت به بی بی سی اسپورت گفت:

مصدومیت جدیدی بود که نمی توانستم آن را درک کنم. ابتدا فکر کردم عضله ساق پایم گرفته است. سپس حس کردم پایم مثل قبل نیست. درد زیادی نداشت اما کاملا احساس می کردم که چیزی عوض شده است. سعی کردم راه بروم اما پایم کار نمی کرد. کفش خود را بررسی کردم تا ببینم استوک هایم مشکلی نداشته باشد. استوک ها کاملا سالم بود. خیلی زود متوجه شدم از مچ پا به پایین کاملا از کنترل من خارج است و از هر طرف که می خواهد می چرخد. مطمئن شدم که چیزی درست کار نمی کند اما در آن لحظه نمی دانستم دچار چه مصدومیت سنگینی شده ام.
به نقل از سان و رمانیوز به مرور برخی از این موارد طی یک دهه اخیر می پردازیم:

دیوید بکام
دیوید بکام وقتی 34 ساله بود و در میلان بازی می کرد، دقیقا پیش از جام جهانی 2010 دچار پارگی تاندون آشیل پا شد. او دقیقا 6 ماه از میادین دور بود و با موفقیت به فوتبال بازگشت و تا 37 سالگی بدون مشکل در بالاترین سطح به فعالیت خود ادامه داد.

---
لورن کوشیلنی
لورن کوشیلنی دقیقا قبل از جام جهانی 2018 در 32 سالگی گرفتار این مصدومیت شد و قهرمانی در جام جهانی همراه با تیم ملی فرانسه را از دست داد. او در عرض 7 ماه به ترکیب آرسنال بازگشت اما دیگر آن بازیکن آماده و با ثبات گذشته نبود.
---
کالوم هادسون اودوی
کالوم هادسون اودوی در آوریل 2019 دچار پارگی تاندون آشیل پا شد و در عرض 5 ماه به تمرینات چلسی بازگشت. با این حال همه تایید می کنند که وینگر مستعد چلسی بعد از این مصدومیت دیگر آن بازیکن سابق نشد.
---
روبن لوفتوس چیک
روبن لوفتوس چیک دیگر بازیکن چلسی در ماه می 2019 به مصدومیت مشابهی دچار شد و روند درمان او بیش از 9 ماه طول کشید. روند رو به رشد او نیز پس از مصدومیت متوقف شد اما اخیرا بدون مشکل در ترکیب فولام به میدان رفت.
---
اکسل ویتسل
تاندون آشیل پای اکسل ویتسل همین چند ماه پیش در ژانویه 2021 پاره شد اما او در بازگشت به میادین رکورد زد. ویتسل در کمتر از 5 ماه آماده شد و توانست بلژیک را در یورو 2020 همراهی کند.
---
خاویر زانتی
خاویر زانتی در 40 سالگی از همین ناحیه دچار پارگی تاندون شد و عملا دوران حرفه ای او به پایان رسید.
---
سانتی کازورلا
بدترین مصدومیت آشیل تاریخ فوتبال احتمالا مربوط به سانتی کازورلا است. مصدومیت او مثل سایر موارد مشابه بود اما مشکل از آنجا شروع شد که پس از عمل، پای کازورلا دچار عفونت شد. این عفونت، 10 عمل جراحی دیگر را به دنبال داشت و کازورلا 8 سانتی متر از تاندون آشیل خود را به طور کامل از دست داد و برای ترمیم آن از تاندون های دست او استفاده شد. بازگشت او پس از تقریبا دو سال به میادین همچون یک معجزه بود. کازورلا تایید کرد در میان این عمل ها حتی به قطع کردن پای خود فکر کرده است.

گفتنی است عفونت پای کازورلا ربطی به نوع مصدومیت او نداشت و احتمال عفونت با توجه به کیفیت انجام عمل و نحوه واکنش بدن در هر عمل جراحی وجود دارد.

 

---

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.