شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱

به قلم ژوزه مورینیو

چند سطری برای گرت ساوتگیت و تصمیم های درستش

چند سطری برای گرت ساوتگیت و تصمیم های درستش

یک سرمربی وقتی در شرایطی قرار می گیرد که گرت ساوتگیت در آن قرار دارد، از همه طرف زیر فشار قرار می گیرد و در چنین شرایطی فقط یک گزینه پیش روی خود دارد.

به گزارش ایران ورزشی؛در چنین شرایطی یک جانور منزوی می شوی. دیگر موجودی اجتماعی نخواهی بود، در خیابان قدم نخواهی زد، به فروشگاه نمی روی، چیزی نمی خوانی، تلویزیون نمی بینی و حتی در خودروی خودت، سراغ کانال ورزشی رادیو نمی روی.

در چنین شرایطی یکی از تلفن هایت را خاموش می کنی. شماره دیگری که روشن می ماند را فقط اعضای خانواده و دوستان نزدیکت خواهند داشت؛ یعنی کسانی که با آن ها در مورد فوتبال صحبت نخواهی کرد. باید آن یکی را خاموش کنی و به فکر خودت باشی.

فردی که با سگش قدم می زند، به تو خواهد گفت: «فلان بازیکن را بازی بده». به پمپ بنزین می روی، فرد دیگری می گوید: «به این یا آن بازی بده» و آنجاست که می گویی: «بگذارید در حال خودم باشم».

مربیگری در تیم ملی اما سناریوی بسیار خوبی است چون در یک حباب فوتبالی قرار خواهی گرفت (و من اصلا درباره کووید صحبت نمی کنم) همه با هم در یک هتل هستید و قرار نیست راهی رستوران شوید یا مردم را ملاقات کنید. این بهترین محیط برای قطع ارتباط با جهان بیرون است. پس از بازی اما باید با دنیا رو به رو شوی و آن موقع می توانی یک نابغه باشی یا یک احمق؛ قدرت فوتبال یعنی همین.

گرت در بازی با آلمان شجاعت این را داشت که بهترین تصمیم را برای تیمش بگیرد و مزد آن را هم گرفت. او شخصیت خوبی به نمایش گذاشته و ظرفیت کنار آمدن با تمامی فشارهایی که بر او وارد شده است را دارد. به نظرم این فشار بیشتر هم خواهد شد چون احساس می شود (و من این را پنهان نمی کنم که خودم هم چنین حسی دارم) که انگلیس باید به فینال برسد. تیم ملی، باشگاه همه افراد است و همه به آن اهمیت می دهند. و ضمنا هر کسی عقیده خودش را دارد.

بنابراین حالا برخلاف آن باور که اوکراین قوی ترین حریف در مرحله یک چهارم نهایی نیست، گرت باید با این فشار کاری کنار بیاید. گاهی تصمیم گیری سخت می شود چون می دانی بهترین چیز برای تیمت چیست ولی از طرفی هم می دانی که ممکن است هدف انتقادات قرار بگیری. اگر ضعیف باشی و اطمینان صد درصدی نداشته باشی، بر اساس باورهایت جلو نمی روی و به خاطر ایده های دیگران می بازی و در هر صورت باز هم مورد انتقاد قرار خواهی گرفت. بنابراین بهتر است که بر اساس ایده های خودت ببازی.

تصور کنید اگر گرت نظر من و دیگران را بخواند و به آن ها گوش کند. به معنای واقعی روانی خواهد شد. اگر گرت مقابل اوکراین دست به تغییر بزند و ببازد، او را مصلوب خواهند کرد. دقت کنید انتقاد صرف نه، او را به صلیب خواهند کشید!

به نظرم او به ترکیب قدرتمندش اعتماد خواهد کرد و به برخی از بازیکنان استراحت خواهد داد. یکی از چیزهایی که گرت را بابت آن تحسین می کنم، حضور نداشتن برخی از بازیکنان خوب در ترکیب تیمش است چرا که آن ها بازیکنان خوبی برای نشستن روی نیمکت نیستند.

قطعا برخی از اعضای تیم از این که بازی نمی کنند راضی نیستند. اما خبری از رفتار بد، چهره مغموم، طول دادن ۱۰ دقیقه ای برای پوشیدن ساق بند یا ور رفتن با جوراب ها هنگام گرم کردن نیست. انگلیس چنین مشکلی ندارد. ما با گروهی سالم طرف هستیم و گرت این تصمیمات را بر اساس شناخت خود و سوالاتش از مربیان باشگاه ها اتخاذ می کند. این گروه به خوبی انتخاب شد. در تیم ملی به افرادی نیاز دارید که حتی اگر یک دقیقه بازی نکنند، عملکرد خوبی در تمرینات داشته باشند و مشوق دیگران باشند. به نظرم گرت مقابل اوکراین به تعادل مناسبی در ترکیب تیمش خواهد رسید.

او ریسک استفاده همزمان از دکلان رایس و کالوین فیلیپس را به جان نخواهد خرید چون آن ها کارت زرد گرفته اند و در خطر از دست دادن نیمه نهایی قرار دارند. شاید به هری مگوایری که او هم اخطار گرفته است استراحت بدهد. البته تایرون مینگز هم خوب بازی کرده است.

در این بازی دلیلی برای استفاده از خط دفاعی پنج نفره وجود ندارد. اوکراین مقابل سوئد در برابر تیمی ده نفره قرار گرفت و با این حال پنج بازیکن را روی خط میانی زمین قرار داده بود. آن ها برنده شدند ولی واقعا تلاش زیادی برای برنده شدن نکردند. آن ها احترام زیادی برای انگلیس قائل خواهند بود. اوکراین به شدت دفاعی و با تکیه بر ضد حملات بازی خواهد کرد. قضیه بازی با آلمان فرق می کند چون انگلیس در آن بازی واقعا باید منظم کار می کرد.

مقابل اوکراین باید تلاش کرد تا نظم حریف را بر هم زد، آشوب به پا کرد، به برتری عددی رسید و در نبردهای انفرادی برنده شد. جک گریلیش در این زمینه ها بهترین است و بنابراین اگر من بودم، او را در ترکیب اصلی قرار می دادم.

من تصور نمی کنم انگلیس از خود راضی شود. آن ها می دانند این بهترین فرصتی است که نصیب شان خواهد شد؛ منظورم بازی کردن مقابل اوکراین و یک نیمه نهایی مقابل جمهوری چک یا دانمارک در ومبلی است. به نظرم آن ها ذهنیت درستی دارند و البته یک سرمربی شجاع که تصمیماتی می گیرد که باب میل همه نیست.

وقتی یک سرمربی نتیجه می گیرد، همه دور او حلقه می زنند. اما وقتی تصمیماتش نتیجه بخش نباشد، او یک فرد تنها خواهد بود. و در لحظه تصمیم گیری، حتی در کنار دستیارانت یک فرد تنها خواهی بود. اگر نتیجه بگیری، شگفت انگیز هستی، محبوبیت بالایی خواهی داشت و همه با تو موافق خواهند بود. اما برای رسیدن به آنجا باید تصمیمات سختی گرفت و گرت در حال اتخاذ تصمیمات درستی است. 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.