سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹

سلبریتی فقط استوری نمی گیرد

چرا به‌‌یرین 58617 درخت در آمازون می‌کارد

چرا به‌‌یرین 58617 درخت در آمازون می‌کارد

هکتور به‌یرین مانند اکثر ورزشکاران حرفه‌ای، در دوران قرنطینه تلاش زیادی کرد تا آمادگی‌اش را حفظ کند. این مدافع 25ساله آرسنال اما به جز تمرینات اضافی در روز، به سراغ کار دیگری نیز رفت. او می‌گوید: «کار ذهنی به اندازه کار فیزیکی مهم است. من نیاز به پروژه‌های دیگر دارم، چون وقتی فوتبال بازی نمی‌کنم، خلایی در زندگی‌ام وجود دارد و می‌خواهم آن را پر کنم.» به‌یرین سراغ یکی از علاقمندی‌های اصلی‌اش رفته است: محیط زیست.

این بازیکن اسپانیایی پیش‌تر گفته بود که می‌خواهد توجه‌ها را به سمت مساله جنگل‌زدایی و تغییرات اقلیمی ببرد. قرنطینه بهترین زمان برای اقدام در این زمینه بود. تحقیقات او باعث شد به سراغ One Tree Planted برود که سازمانی غیرانتفاعی است که در زمینه احیای جنگل‌ها کار می‌کند. به‌یرین به آنها قول داد که به ازای هر پیروزی آرسنال در ماه‌های ژوئن و جولای، سه‌هزار درخت بکارد.

هدف اول این بود که به اندازه کافی پول جمع شود تا 30 هزار درخت کاشته شود. اما آرسنال در آن دوران هفت پیروزی کسب کرد و با کمک‌هایی که طرفداران آرسنال و تیم‌های رقیب کردند، 58617 درخت کاشته شد. این درخت‌ها در کنار رود آراگوایا کاشته می‌شوند که از مناطق شرقی زیست‌بوم آمازون تا جنگل خشک سرادو ساوانا ادامه دارد. موسسه Black Jaguar و انجمن‌های محلی هم در کاشت این درخت‌ها نقش دارند.

به‌یرین می‌گوید: «آمازون شُش زمین است. این زیست‌بوم بسیار گسترده و خیلی مهم است. آن‌جا مردم فقیر هستند. ما می‌توانیم نه‌تنها به بازسازی جنگل کمک کنیم، که به مردم هم کمک مالی داشته باشیم. ما می‌توانیم کاری کنیم که آنها فقط برای امرار معاش زندگی نکنند، بلکه کاری که انجام می‌دهند در راستای منافع کره زمین باشد.»

به گفته مت هیل، موسس One Tree Planted، این پروژه به دنبال این است که یک میلیون هکتار جنگل در اطراف آراگوایا ایجاد شود، و یک «راهرو تنوع زیستی» خواهد بود که دو اکوسیستم مهم را به هم وصل خواهد کرد. او می‌گوید: «کاشت درخت باعث افزایش کیفیت خاک، کاهش فرسایش، محافظت از آب‌خیزها، کاهش تولید کربن، احیای گونه‌های گیاهی و حیات وحش، حمایت از مردم محلی، و حفظ فرآیندهای زیستی حیاتی خواهد شد.»

اما همان‌طور که در 12 ماه گذشته بارها به این نکته اشاره شده، حفظ جنگل‌های برزیل کار دشواری است. دولت برزیل و رییس آن، ژاییر بولسونارو، و ریکاردو سالس، وزیر محیط زیست، به این متهم هستند که به شکلی بی‌پروا جنگل‌زدایی و معدن‌کاوی غیرقانونی را ترویج کرده و زندگی مردم بومی را به خطر انداخته‌اند.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.