یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

آقای خاص در مستند تاتنهام

وقتی مورینیو ستاره تلویزیون شد

وقتی مورینیو ستاره تلویزیون شد

در دفتر جدید و شیک خود نشسته و در حالی که از بالای عینکش به تلویزیون خیره شده، نگاهی حاکی از مخالفت به همتایان خود می‌اندازد که دارند درباره او صحبت می‌کنند. یکی از مجربان برنامه تلویزیونی می‌گوید:«اما من از رویکرد ژوزه مورینیو متعجب‌ترم. آیا واقعاً این آن سبک فوتبالی است که تاتنهام می‌خواهد بازی کند؟ من دارم به شما می‌گویم. دوران اوج مورینیو به سر رسیده است.»
سرمربی جدید تاتنهام که به اندازه کافی از این چیزها شنیده است، بلند می‌شود، تلویزیون را خاموش می‌کند و زیر لب می‌گوید:«خفه شوید».

این یکی از چندین سکانسی است که شما در مستند جدید ورزشی و پشت صحنه‌ای ساخته آمازون پرایم با عنوان «همه یا هیچ: تاتنهام هاتسپر» می‌بینید. انتشار این مستند از روز دوشنبه بلوایی در شبکه‌های اجتماعی به پا کرده است. این مستند 9 قسمتی باشگاه را در فصل اخیر لیگ برتر دنبال می‌کند - فصلی که بدون شک یکی از پرتلاطم‌ترین فصول تاریخ باشگاه تاتنهام بود - و با انتصاب شوک‌آور ژوزه مورینیو به عنوان سرمربی جدید پس از اخراج مائوریسیو پوچتینو که محبوب هواداران تاتنهام بود، آغاز می‌شود.

با روایت تام هاردی، ستاره هالیوود، این مستند توضیح می‌دهد که تاتنهام بعد از باختش مقابل لیورپول در فینال لیگ قهرمانان اروپا در روز یکم ژانویه سال 2019، هنوز از حال و هوای یأس و ناامید آن ناکامی خارج نشده و هیچ تلاشی هم برای پنهان کردن زوایای وحشتناک مسئولیتی که پیش روی مورینیو قرار دارد انجام نمی‌دهد.

اما اشتباه نکنید، در این مستند، مربی پرتغالی ستاره است.

به محض اینکه پروسه کسل کننده سر و سامان دادن دفتر سلف خود - کندن یادداشت‌های تاکتیکی از روی دیوار، جمع کردن برگه‌ها از روی میز و گذاشتن پوشه‌ها در قفسه‌ها - را کامل می‌کند، مورینیو دوباره همان کسی می‌شود که همه ما می‌شناسیم.

او بعد از دیدن چند پاس زیبا میان بازیکنانش در تمرینات فریاد می‌زند:«همین است پسر، من حال فوق‌العاده‌ای دارم مرد!». بعد از این سکانسی را می‌بینید که شاید تأثیرگذارترین لحظه از این سریال تا به امروز باشد. در یکی از اولین ملاقات‌هایش با اعضای تیم به عنوان سرمربی، مورینیو به بازیکنان خود اطلاع می‌دهد که در زمین بازی آنها بیش از اندازه مهربانانه بازی می‌کنند. بازیکنان تاتنهام با شنیدن حرف‌های مورینیو واکنشی دوگانه، ترکیبی از پوزخند و تعجب نشان می‌دهند.

بخش زیادی از انتقاداتی که به این قبیل مستندات وارد می‌شود در مورد این است که آنها را به زحمت می‌توان چیزی جز یک رپورتاژ آگهی و تبلیغاتی اغراق‌‌آمیز در مورد تیم‌هایی مورد بحث دانست. مخصوصاً در مورد مورینیو، اغلب سخت است که تشخیص بدهیم آیا چیزهایی که از او در مستند می‌بینیم رفتار واقعی خود اوست یا اینکه حفظ ظاهر و نمایشی غیرواقعی مقابل دوربین‌ها است. شهرت این مرد 57 ساله چه از نظر شخصی چه از نظر حرفه‌ای، در دوران مربیگری‌اش در منچستریونایتد لطمات بدی خورد به ویژه‌ که حضورش در این تیم پایان تلخی هم داشت.

مورینیو یکی از مربیان زرنگ‌ترین مربیان فوتبال است و او خوب می‌داند که چنین مستند‌هایی چگونه می‌توانند نظر عامه مردم را نسبت به او تغییر دهد و به آنها القا کند که آقای خاص یک مربی ترشرو و بدخلق است. همین کافی است که در سه اپیزود اول مستند، مورینیو جنتلمن‌تر از هر شخص دیگری در باشگاه به نظر برسد. زمانی که مربی منچستریونایتد بود، تصویر او به عنوان یک مربی همیشه عصبانی و زودرنج در ذهن همه مخاطبانش نقش بست اما در مستند همه یا هیچ او شخصی مهربان و لطیف به نظر می‌رسد. مثلاً زمانی که به 600 کارمند باشگاه معرفی می‌شود، با تک‌تک آنها شوخی می‌کند و به مدیر مالی تیم که می‌رسد به او می‌گوید:«دوستت دارم» چون می‌داند که شاید همین ابراز محبت زمانی که از باشگاه درخواست بازیکن کند، به کارش بیاید. در حالی که بخش بیشتر مستند به پوشش لحظات جالب و بامزه مورینیو اختصاص داده شده، کلی سکانس‌های دیگر هم هست که می‌تواند هواداران را جذب کند.
همچون سایر مستندهای ورزشی، مستند همه یا هیچ تاتنهام، همه ابعاد داخلی یک تیم ورزشی را که شاید خیلی از هواداران کنجکاو هستند بدانند را فاش نمی‌کند اما حداقل به لطف حضور مورینیو، مستند تاتنهام سرگرم‌کننده‌تر از بسیاری از مستند‌های دیگر شده است.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.