پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹

دردسرهای رییس سابق شطرنج تمامی ندارد

بدهی 135 هزار دلاری، بلای جای رییس جدید

بدهی 135 هزار دلاری، بلای جای رییس جدید

فدراسیون شطرنج مبلغی حدود 135 هزار دلار به فیده بدهکار است و باید دید که آیا رییس جدید شطرنج از پس این بدهی برمی آید؟

بعد از گذشت چهار سال از برگزاری مسابقات شطرنج زنان جهان در تهران، بدهی ایران بابت این رقابت ها تسویه نشده ضمن اینکه بدهی های دیگری هم روی دست فدراسیون آمده که می تواند دردسرهایی داشته باشد؛ به خصوص برای رییس آینده این فدراسیون که به زودی معرفی می‌شود. برگزاری مسابقات شطرنج قهرمانی زنان جهان در تهران اگرچه موفقیت بزرگی در تاریخ ورزش ایران و به خصوص در بخش بانوان بود اما حواشی برای این رشته به  وجود آورد که هنوز اثراتش پابرجاست.

این رقابت ها ۴ سال پیش در دوره ریاست مهرداد پهلوان زاده با حضور شطرنجبازان مطرح جهان و ایران برگزار شد اما از آن تاریخ تا به امروز بدهی به جا مانده از این رویداد همچنان باری است بر دوش شطرنج. هزینه کلی این میزبانی پرسر و صدا برای شطرنج ایران حدود سه میلیارد تومان بود که بخش زیادی از آن مربوط به جایزه نقدی ۴۵۰ هزار دلاری بود که از این مبلغ حدد 60 هزار دلار باقی مانده است. البته پرداخت آنچه که به امروز به حساب فیده واریز شده، آنقدرها هم بی دردسر نبوده و چندباری فدراسیون شطرنج تا تعلیق پیش رفته اما هر بار با وعده و وعید اجرای این تهدید از سوی فدراسیون جهانی عقب افتاده است.

البته این همه بدهی فدراسیون شطرنج به فیده نیست و به خاطر پرداخت نشدن حق عضویت بازیکنان، داوران، مربیان و …، فدراسیون ایران 75 هزار دلار دیگر هم بدهکار است که با این شرایط فدراسیون ایران حدود 135 هزار دلار به فیده بدهکار است که با دلار 25 هزار تومان، رقمی حدود 3 میلیارد تومان می شود.

عددی که حتما برای رییس بعدی فدراسیون شطرنج دردسر بزرگی است. کاندیداهای فدراسیون شطرنج این روزها در حال رایزنی هستند و اعضای مجمع هم در حال بررسی کاندیداها. اما باید چه از آنهایی که کاندیدا هستند و چه آنهایی که رای می دهند، پرسید که آیا در تصمیم گیری شان برای این پول فکری کرده اند؟ کسی که به دنبال ریاست است، آیا می داند چطور از پس این بدهی بر می‌آید و کسی که قرار است رای بدهد، آیا در سوالاتش از کاندیداها، به این موضوع توجهی دارد؟

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.