دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

حیدری و بنیادی‌فر، گزینه‌های قضاوت دربی

فدراسیون جواب نداد، فغانی به استرالیا رفت

فدراسیون جواب نداد، فغانی به استرالیا رفت
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان خبرنگار

همه گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال قضاوت علیرضا فغانی در مسابقه پرسپولیس و استقلال در چارچوب یک‌چهارم نهایی جام حذفی از مصاحبه‌ای شروع شد که او با خبرگزاری تسنیم انجام داد. فغانی در این مصاحبه گفت: «چند روز پیش با مسئولان فدراسیون صحبت کردم و گفتم با توجه به اینکه لیگ استرالیا به پایان رسیده است، اگر نیاز به قضاوت من در هفته‌های پایانی لیگ دارند، حاضر هستم در خدمت‌شان باشم. این بحث من نه فقط برای دربی، بلکه برای بازی‌های هفته‌های پایانی لیگ بود.»

به گزارش ایران ورزشی؛همه گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال قضاوت علیرضا فغانی در مسابقه پرسپولیس و استقلال در چارچوب یک‌چهارم نهایی جام حذفی از مصاحبه‌ای شروع شد که او با خبرگزاری تسنیم انجام داد. فغانی در این مصاحبه گفت: «چند روز پیش با مسئولان فدراسیون صحبت کردم و گفتم با توجه به اینکه لیگ استرالیا به پایان رسیده است، اگر نیاز به قضاوت من در هفته‌های پایانی لیگ دارند، حاضر هستم در خدمت‌شان باشم. این بحث من نه فقط برای دربی، بلکه برای بازی‌های هفته‌های پایانی لیگ بود.»
او حتی به این نکته هم تأکید کرده بود که سفر به ایران از تایلند ارزان‌تر و راحت‌تر خواهد بود و چنانچه فدراسیون تمایل به حضور فغانی دارد، تا او به استرالیا نرفته مقدمات سفرش به ایران را فراهم کنند: «به همراه دو کمک‌داور ایرانی برای قضاوت در بازی‌های منطقه شرق لیگ قهرمانان آسیا در تایلند حضور داشتم و به مسئولان فدراسیون گفتم اگر نیاز به من دارید، بلیتم برای حضور در ایران را برای امروز (دوشنبه) هماهنگ کنید. مسئولان گفتند خبر می‌دهیم اما دیگر خبری نشد و من هم بلیت به استرالیا را «اوکی» کردم.»
در نهایت اما فدراسیون فوتبال هیچ پاسخی به فغانی نداد و او هم بلیت سفرش به استرالیا را نهایی کرد. با این شرایط در صورتی که فدراسیون فوتبال بخواهد از فغانی در مسابقات هفته‌های پایانی لیگ یا مسابقه حساس دربی استفاده کند، باید مقدمات سفر او را از استرالیا به ایران فراهم کند که گفته می‌شود بلیت این سفر چیزی حدود 100 میلیون تومان هزینه خواهد داشت. مبلغی که با توجه به پرداختی فدراسیون فوتبال به داوران در هر بازی (چیزی حدود یک میلیون و نیم)، هزینه بسیار بالایی به حساب می‌آید.
از طرف دیگر سوابق مسئولان کمیته داوران و البته شنیده‌هایی که از کمیته و دپارتمان داوری به گوش می‌رسد گویای این است که اتفاقاً نه خداداد افشاریان و نه حسن کامرانی‌فر تمایلی به حضور علیرضا فغانی در ایران برای قضاوت مسابقات هفته‌های پایانی ندارند. رویکرد کلی آنها بیشتر بر مبنای اعتماد به داوران داخلی است که از ابتدای لیگ مسابقات را سوت زده‌اند و با سختی‌های قضاوت در لیگ ایران کنار آمده‌اند.
نکته دیگری که شانس قضاوت فغانی در دربی را کم می‌کند و باعث می‌شود مسئولان داوری ایران بیشتر بر اعتقاد و رویکردشان پافشاری کنند، موقعیت و شانس بیژن حیدری و موعود بنیادی‌فر برای قضاوت در این بازی است. حضور بیژن حیدری در مسابقات تایلند و موعود بنیادی‌فر در مسابقات ازبکستان، باعث شده که این دو داور در هفته‌های منتهی به دربی از مسابقات لیگ داخلی دور باشند و ذهنیت و حاشیه خاصی درباره قضاوت آنها برای هر یک از دو تیم استقلال و پرسپولیس وجود نداشته باشد. ضمن اینکه این دو داور در میان داوران خوب فوتبال ایران هستند و با شناختی که از مسئولان داوری وجود دارد، به نظر می‌رسد ترجیح‌شان به استفاده از یکی از این دو داور باشد تا هزینه برای حضور فغانی و سپردن قضاوت دربی به او!
تنها در یک صورت احتمال دارد مسئولان فدراسیون فوتبال و رؤسای کمیته و دپارتمان داوری علی‌رغم همه این موارد، حاضر شوند هزینه‌های حضور فغانی را به جان بخرند و آن هم این است که فشار حاکم بر جو دربی به شدت افزایش پیدا کند و این موضوع کار را برای قضاوت گزینه‌های داخلی بیش از حد تصور دشوار سازد که صلاح با حضور فغانی باشد نه استفاده از داوران داخلی فوتبال.
با این حال همانطور که خداداد افشاریان، رئیس کمیته داوران گفته است، هنوز تا زمان برگزاری این مسابقه زمان باقی است و تمرکز فدراسیون فوتبال روی بررسی گزینه‌های داوری برای مسابقاتی است که زودتر برگزار می‌شوند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.