جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱

امیر حاج رضایی: پرسپولیس بازی‌ های راحت‌ تری دارد و شانس قهرمانی اش بیشتر است

امیر حاج رضایی: پرسپولیس بازی‌ های راحت‌ تری دارد و شانس قهرمانی اش بیشتر است

امیر حاج رضایی می گوید با توجه به نتایج رقم‌خورده و امتیازات تیم‌ها قاعدتا شانس تیم‌های پرسپولیس و سپاهان برای کسب عنوان قهرمانی بیشتر از سایر تیم‌هاست.

به گزارش ایران ورزشی، امیر حاج‌رضایی در خصوص برگزاری دیدارهای هفته بیست‌ و ششم لیگ برتر نتایج مدعیان قهرمانی مقابل رقبای خود به فرهیختگان گفت:

نکته مهم و اول اینکه بنده تا جایی که امکان دارد بازی‌های لیگ را تماشا نمی‌کنم اما از ریز آمار، اطلاعات و نتایج آن باخبر هستم البته اینکه بازی‌ها را نمی‌بینم به این دلیل نیست که کلاس می‌گذارم یا این کار فضیلتی دارد بلکه به‌خاطر جریانات اخلاقی که هر روز اتفاق می‌افتد دیگر حوصله‌ام سر رفته چون سالیان دراز است می‌گویم اما هیچ‌گونه اقدامی نشده و اتفاقی نیفتاده. وقتی می‌بینیم دروازه‌بان یک تیم به داور مسابقه حمله‌ور می‌شود و هر روز از این اتفاقات مشابه رخ می‌دهد، گفتم بهتر است دیگر بازی‌ها را نبینم البته هرازچندگاهی چند تن از دوستان رسانه‌ای از من تقاضا می‌کنند تا یک بازی خاص را ببینم و دیدگاهم را بگویم اما به‌طور کلی با اینکه بازی‌های لیگ برتر فوتبال ایران را کمتر نگاه می‌کنم از جریانات روز فوتبال باخبر هستم.
حاج رضایی افزود:

با توجه به نتایج رقم‌خورده و امتیازات تیم‌ها قاعدتا شانس تیم‌های پرسپولیس و سپاهان برای کسب عنوان قهرمانی بیشتر از سایر تیم‌هاست. الان در جدول سه گروه تیم وجود دارند، یک اقلیتی که برای قهرمانی می‌جنگند، یک گروه دیگر که سعی می‌کنند سهمیه کسب کنند یا در جای امن جدول باقی بمانند و گروه پایانی که برای بقاء می‌جنگند تا سقوط نکنند و الان وضعیت در بالا، میانه و پایین جدول با توجه به فواصل ایجادشده روشن شده و در واقع پرده‌ها کنار رفته است، هرچند ما به اتفاقات و شگفتی‌های نادر فوتبال کاری نداریم که ممکن است بر همه پیش‌بینی‌ها خط بطلان بکشد اما درحال حاضر اینطور به نظر می‌رسد که پرسپولیس و سپاهان شانس بیشتری برای قهرمانی دارند و به دنبال آنها استقلال، در ادامه چند تیم هستند که می‌خواهند سهمیه بگیرند و چند تیم هم برای بقا می‌جنگند.
پیشکسوت فوتبال ایران درباره دیدارهای ۴ هفته پایانی مدعیان کسب عنوان قهرمانی تاکید کرد:

یک مقدار فاصله امتیازات بین استقلال با دو تیم بالای سر خود زیاد شده اما در هر صورت ۱۲ امتیاز تا پایان رقابت‌ها در میان است با این تفاسیر آبی‌پوشان اگر بخواهند شانس‌های قهرمانی خود را زنده نگه دارند باید دو مساله برای این تیم رخ دهد، اول اینکه ۴ بازی خود را ببرند و دوم اینکه آن دو تیم صدر جدول بازی‌های خود را ببازند یا در برابر حریفان متوقف شوند و این دو عامل به آنها کمک خواهد کرد تا به کورس قهرمانی در شرایطی که فاصله آنها به‌خصوص با پرسپولیس زیاد است، برگردند، البته نتایج هفته بیست‌وششم با توجه به دو تساوی که برای پرسپولیس و سپاهان مقابل حریفان‌شان به دست آمد ۴ امتیاز به سود استقلال شد، با این حال با توجه به تیم‌های رقیب سه تیم مدعی در چهار هفته پایانی به نظر می‌رسد حریفان پرسپولیس به نسبت دو رقیب دیگر آسان‌تر باشند اما طبیعتا یک قوانین نانوشته در فوتبال داریم که یکی از آنها این است که بازی آسان وجود ندارد. به‌طور مثال برای خود من شخصا این مساله حیرت‌انگیز بود که ماشین‌سازی بتواند به تیمی مثل مس رفسنجان که در اولین سال حضور در لیگ برتر نتایج بسیار خوبی را کسب کرد سه گل بزند اما اگر به ذات فوتبال مراجعه کنید نباید از این نتایج تعجب کنید.
کارشناس فوتبال کشورمان تصریح کرد:

اواخر لیگ فوتبال ما با رقابت‌های یورو تقارن پیدا کرده و در این رقابت‌ها می‌بینیم که قهرمان و نایب‌قهرمان جهان از دور رقابت‌ها حذف شده یا قهرمان دور قبل این رقابت‌ها از مسابقات کنار رفته است و همه اینها از ذات و ماهیت فوتبال سرچشمه می‌گیرد. در هر صورت آنچه شما بیان کردید به یک آرشیو ذهنی از نتایج، آمارها و آنچه گذشته و در پیش است اختصاص پیدا می‌کند اما به زمین مسابقه می‌رسید همه این آمار و ارقام و آرشیوها رنگ می‌بازد و یک چیز دیگر اتفاق می‌افتد، یعنی اگر ما به جدول نگاه کنیم باید تیم صدرنشین تیم کمرکش یا پایین جدول را به راحتی ببرد اما این اتفاق نمی‌افتد. به‌صورت تقریبی می‌توانم بگویم که شانس دو تیم پرسپولیس و سپاهان نسبت به استقلال برای قهرمانی بسیار بیشتر است اما هنوز ۱۲ امتیاز باقی مانده و می‌تواند خیلی از معادلات را تغییر بدهد.
حاج‌رضایی در ادامهدرباره اینکه استقلالی‌ها اعتقاد دارند در این چند فصل اخیر برخی موانع خارجی در بزنگاه‌های لازم قهرمانی را از آنها گرفته است، تصریح کرد:

اطلاعات من رسانه‌ای هستند چون به هیچ ارگانی ازجمله فدراسیون فوتبال یا باشگاه‌ها نزدیک نیستم و از این مورد با این تعبیر که خوشبختانه نزدیک نیستم یاد می‌کنم اما آنچه در فضای مجازی و در فضای حقیقی به گوش می‌رسد و می‌خوانم و می‌بینم این باعث می‌شود تا از جزئیات فوتبال ایران باخبر باشم. در هر صورت این زمزمه وجود دارد که آقای وزیر پرسپولیسی است و کمک می‌کند تا این تیم قهرمان شود. من شخصا نمی‌دانم و آقایانی که به آنها این ایراد‌ها وارد می‌شود این موضوع را تکذیب می‌کنند اما اگر لیگ برتر را ببینید حدود ۱۴ یا ۱۵ تیم وابسته به دولت هستند و همه ازجمله تیم‌های صنعتی دولتی محسوب می‌شوند. یک دوره‌ای می‌گفتند فدراسیون فوتبال اصفهانی است و اینها تلاش می‌کنند تا تیم‌های اصفهانی قهرمان شوند و بیشتر روی سپاهان و قهرمانی‌های این تیم زوم می‌کردند اما اینکه آیا این پشتیبانی حقیقت دارد یا خیر یا از بالا دستوراتی صادر می‌شود و پایین‌دستی‌ها اطاعت و تلاش می‌کنند تا تیم موردعلاقه بالادستی‌ها را قهرمان کنند دو قضیه پیش می‌آید یا این موضوع دروغ محض است و اگر دروغ باشد دیگر بحثی نمی‌ماند یا اگر خدایی نکرده راست باشد و حقیقت داشته باشد این قضیه واقعا دردناک است یعنی ما فوتبال‌مان را کاملا آلوده بکنیم تا به جایی برسیم که شخصیت‌های بالای ورزش کشور دوست داشته باشند. من در این مورد نمی‌توانم قضاوت کنم چون اطلاعاتی ندارم اما اگر حالت دوم یک‌درصد حقیقت داشته باشد باید فاتحه این فوتبال بیمار را خواند.
حاج‌ رضایی درباره اینکه چه اتفاقی در فوتبال کشور افتاده که پرسپولیس در چند سال اخیر به‌عنوان یک مدعی قهرمانی همه جام‌ها را درو کرده و این موضوع به قدرت این تیم مربوط می‌شود یا ضعف سایر تیم‌ها گفت:

بحث قدرت پرسپولیس نیست بلکه این تیم به یک نوع خودباوری رسیده که اینها توانستند با این خودباوری در این سال‌ها به موفقیت برسند. یک زمانی کارلو آنجلوتی در دور دوم حضور در چلسی که نتایج بدی می‌گرفت به تیمش یک حرف کلیدی زد که معکوس آن درخصوص پرسپولیس صدق می‌کند. آن زمان او به تیمش گفت تیم‌های متوسط و پایین جدول لیگ به این باور رسیدند که می‌توانند ما را ببرند و این باور خیلی خطرناک است. البته برخی مواقع مصاحبه بازیکنان و مربیان پرسپولیس را می‌خوانم که می‌گویند درDNA ما قهرمانی وجود دارد و ما ذاتا قهرمان به دنیا آمده‌ایم و این حرف‌ها قشنگ نیست. با این حال این بحث یک تحلیل و فرصت جداگانه دیگر می‌طلبد تا درخصوص اینکه چرا پرسپولیس در آستانه کسب پنجمین قهرمانی قرار دارد در این خصوص بیشتر صحبت کنیم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.