دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱

خط حمله زهردار شروع فصل کجاست؟

سپاهان دیگر حریفانش را نمی‌ترساند

سپاهان دیگر حریفانش را نمی‌ترساند
آرمن ساروخانیان
آرمن ساروخانیان خبرنگار

سپاهان که با بازگرداندن امیر قلعه‌نویی به نیمکت نتوانست در لیگ‌های هجدهم و نوزدهم دوباره با این مربی به قهرمانی برسد، برای لیگ بیستم تصمیم پرریسکی گرفت و سراغ محرم نویدکیای کم‌تجربه رفت. با وجود این کاپیتان سابق سپاهان انتخاب موفقی بود و تیم اصفهانی شروعی کوبنده داشت. فوتبال هجومی و بردهای پرگل خیلی زود سپاهان را به مدعی جدی قهرمانی تبدیل کرد.

به گزارش ایران ورزشی؛سپاهان که با بازگرداندن امیر قلعه‌نویی به نیمکت نتوانست در لیگ‌های هجدهم و نوزدهم دوباره با این مربی به قهرمانی برسد، برای لیگ بیستم تصمیم پرریسکی گرفت و سراغ محرم نویدکیای کم‌تجربه رفت. با وجود این کاپیتان سابق سپاهان انتخاب موفقی بود و تیم اصفهانی شروعی کوبنده داشت. فوتبال هجومی و بردهای پرگل خیلی زود سپاهان را به مدعی جدی قهرمانی تبدیل کرد. در شرایطی که استقلال گرفتار مشکلات و حاشیه‌هایی شد و در میانه راه هدایت این تیم از فکری به مجیدی رسید، سپاهان توانست خودش را به عنوان جدی‌ترین رقیب پرسپولیس، مدافع عنوان قهرمانی مطرح کند و حتی شش هفته هم طعم صدرنشینی را چشید. آنها در فاصله چهار هفته به پایان لیگ تنها دو امتیاز با پرسپولیس صدرنشین فاصله دارند و هنوز امیدوارند که بتوانند در لحظه آخر از رقیب سبقت بگیرند.
با این حال به نظر می‌رسد که سپاهان قدرت تهاجمی شروع فصل را ندارد. این تیم در آخرین بازی‌اش فرصت داشت که با شکست پیکان با پرسپولیس هم‌امتیاز شود، ولی به نتیجه‌ای بهتر از تساوی نرسید. سپاهان بعد از دریافت گل اول، روی صحنه‌ای که مشکوک به آفساید بود گل تساوی را زد و بعد از آن حدود یک ساعت برای زدن گل برتری فرصت داشت، ولی برخلاف بازی‌های شروع فصل نتوانست فرصت‌های زیادی بسازد و با همان یک امتیاز به خانه برگشت.
نویدکیا در نشست خبری بعد از بازی اشاره‌ای به غایبان تیمش داشت. سپاهان بدون محمد کریمی، محمد محبی و محمدرضا خلعتبری مجبور شده بود تغییراتی در ترکیبش بدهد و این جابه‌جایی‌ها قطعاً روی عملکرد این تیم تأثیر گذاشت. با این حال افت عملکرد تهاجمی سپاهان فقط به این بازی محدود نمی‌شود.
اگر بردهای پرگل مقابل مس رفسنجان (که خط دفاعش روز فاجعه‌باری داشت) و آلومینیوم اراک (که پس از جدایی خطیبی گرفتار بحران بود و از مربی موقت استفاده می‌کرد) را کنار بگذاریم، سپاهان در هفته‌های اخیر آمار گل خوبی نداشته و شاید همین مهم‌ترین دلیلی است که نتوانسته پا به پای پرسپولیس پیش برود. در واقع این دو برد را باید انحراف از آمار دانست که اجازه نداده متوسط گل زده سپاهان نسبت به شروع فصل افت کند، ولی زهر خط حمله این تیم نسبت به روزهای شروع لیگ به طور محسوسی کم شده و زردپوشان دیگر رقیب ترسناکی برای تیم‌های لیگ محسوب نمی‌شوند.
آثار افت گلزنی سپاهان در نتایج این تیم هم قابل مشاهده است و آنها در هفت بازی اخیر نتوانسته‌اند دو برد متوالی را تجربه کنند. روند برد و تساوی یکی در میان به هیچ‌وجه عملکرد بدی نیست، ولی تیمی که در کورس قهرمانی است نباید امتیازات حساس هفته‌های پایانی را به راحتی از دست بدهد و متوسط دو امتیاز در هر بازی در مقطع پایانی فصل بعید است برای قهرمانی کفایت کند.
این افت را می‌توان در آمار سجاد شهباززاده هم دید. او در شروع لیگ مهاجمی مهار نشدنی بود و در حال حاضر با 17 گل زده همچنان بهترین گلزن لیگ است، ولی در هفته‌های اخیر خبری از گل‌های او نیست. او تا هفته هجدهم تنها در 5 بازی گل نزده بود، ولی از آن به بعد افت این مهاجم شروع شد و در هشت بازی اخیر تنها یک گل (بازی با مس رفسنجان) زده است.
در فاصله چهار هفته به پایان لیگ سپاهان برای خروج از این وضعیت فرصت ایجاد تغییرات بنیادی ندارد، ولی اگر نویدکیا می‌خواهد که تیمش همچنان بختی برای قهرمانی داشته باشد یا حتی رتبه دوم را به استقلال واگذار نکند، باید با جابه‌جایی‌هایی در ترکیب اصلی راهی برای تحول تیمش پیدا کند. امید گل پایین سپاهان مقابل پیکان (0/37) هشداری برای این مربی است که با ادامه این روند پایان درخشانی در انتظار آنها نخواهد بود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.