پنج شنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰

جی جی اوکوچا

شاعر فوتبال آفریقا

شاعر فوتبال آفریقا
یاسین معصومی
یاسین معصومی خبرنگار

شاعر فوتبال آفریقا که هرچند از رسیدن به جام های فلزی و محبوبیت در بین رسانه ها دور ماند؛اما همیشه او را با رقص پاهایش دربرابر کان،دریبل های اوکوچایی‌اش و همینطور چرخش های خاصش نه تنها در ذهن بلکه در قلب او را از امپراطور های فوتبال خواهیم داشت.

در لیست معروف ترین فوتبالیست های قاره آفریقا بدون شک نام جی‌جی اوکوچا، نامی است که درمیان نام هایی چون ژرژ ‌وه‌آ، دروگبا، الحاجی دیوف، اتوئو و توره دیده می‌شود.
آگوستین آزوکا "جی-جی" اوکوچا در روز چهاردهم آگوست 1973 در انوگو متولد شد.نام او از برادر دیگرش که او هم فوتبالیست بوده برداشته شد ولی جی‌جی نامی ماندگار نه تنها در فوتبال آفریقا شد بلکه همیشه از شعبده‌بازان مستطیل سبز دانسته می‎‌شود.در کوچه های انوگا خبری از توپ نبود بلکه پسر بچه ها از هر چیز گردی که در خیابان پیدا می‌کردند وسیله‌ای بود که آنها را می توانست به منتهی آرزو های بچگانه خود یعنی یک توپ چهل تیکه برساند.

اوکوچا که فوتبال را در آکادمی یک باشگاه متوسط در نیجریه دنبال می‌کرد در سال 1990 به یکی از باشگاه های حرفه‌ای نیجریه یعنی رنجرز انگو رسید.برای گذراندن تعطیلات تابستانی تصمیم گرفت تا به دعوت دوستش به بنینی به آلمان برود؛آلمانی که کشورش به تازگی قهرمان جهان شده بود و از این روی اوکوچا را به فکر مشغول شدن در فوتبال آلمان فرو برد.با دعوت دوستش به تیمی رفت که در آن بازی می‌کرد.باشگاهی در سطح سه المان به نام بورسیا کرشن.
‌پس از گذراندن یک فصل دیگر،خودش را در دومین سال بازیگریش در باشگاه آینراخت فرانکفورت دید،باشگاهی که در پی بازگشت دوباره به بوندسلیگا بود.آینراخت خیلی زود دوباره در فصل 92/93 به بوندسلیگا برگشت و در رده سوم جا گرفت.اوکوچا فصلی فوق العاده را سپری کرده بود.در بازی با کارلسروهه پسرک هجده ساله در یازده ثانیه پرونده‌ی بازیکنان کارلسروهه را بست تا درنهایت با تایتان جوان سرپنجه شود که اتفاقی تلخ برای کان رخ داد.اتفاقی که اولیور کا همیشه آن را سخت ترین روز زندگیش را می‌داند.اوکوچا ماننده رقصنده‌ای بازیکنان حریف را در زمین می‌چرخاند.اوکوچا گلی را به کان زد که جزو پنج گل برتر بوندسلیگا شناخته می‌شود.
در جام جهانی 1994 انتظار داشت او باشد که بعنوان هافبک تهاجمی تیمش بازی کند اما در سه بازی اول تیمش نهایتا 23 دقیقه بازی کرد ولی تیمش بعنوان تیم اول در گروه بالاتر از آرژانتین، یونان و بلغارستان به مصاف نائب قهرمان همان دوره ایتالیا رفت.اوکوچا 120 دقیقه بازی کرد ولی باجو اجازه نداد که رویاهای اوکوچا با تیم ملی کشورش در این تورنمنت به واقعیت تبدیل شود.
دو فصل دیگر در فرانکفورت سپری کرد و همیشه جزو بهترین های تاریخ آینراخت نام برده می‌شود.شاعر و شعبده باز نیجریه‌ای راهی فنرباغچه شد.انتقالی که برایش دچار دردسر شد.دولت وقت ترکیه به اوکوچا اقامت داد و خبر تغییر نامش به محمد حواشی تغییر دینش را به اوج رساند.در نهایت این حاشیه منجر شد تا او دو سال از تیم ملی کشورش طرد شود.این اتفاقات تاثیر زیادی بر روی عملکرد او نداشت،هرچند نتوانست با فنرباغچه به افتخاری برسد ولی در 76 بازی توانست 33 بار گلزنی کند و دو نائب قهرمانی در لیگ کسب کند.
پاریس مقصد اوکوچا بود.انتقال 14 میلیون دلاری که او را گران ترین بازیکن فوتبال ثبت کرد.جی‌جی در پاریس با پسرکی آشنا شد که در ادامه لقب شاعر او را دزدید.رونالدینیو همیشه او را بعنوان اولین معلم فوتبالش یاد کرده و همین موضوع جی‌جی را در جایگاهی ویژه قرار می‌دهد.
فوتبال ملیش در جام جهانی 2002 با تساوی برابر انگلیس به پایان رسید و نیجریه این بار نتوانست شگفتی خاصی ایجاد کند.
اوکوچا قصد داشت تا فوتبالش را در خانه فوتبال دنبال کند و به همین دلیل راهی بولتون شد.با توجه مصدومیت نتوانست در فصل اول موفق ظاهر شود ولی هواداران بازوبند کاپیتانی را به او هدیه دادند.در فصل 2002/03 رویایی ترین روز های بولتون را رقم زد. در جام حذفی با کنار زدن لیورپول،ساوتهمپتون و استون ویلا به فینال رسیدند اما میدلزبوبرو آنهارا دست خالی گذاشت.
با گذشت روز ها علاقه هواداران به اوکوچا کاسته شد؛از قراردادش یک سال باقی مانده بود و پیشنهادات تیم های خاورمیانه‌ای هواداران را عاصی کرده بود.دیگر خبری از سرود اختصاصی کاپیتان جی‌جی روی سکوها نبود و همین سبب شد تا الاردایس روی نامش خط قرمز بکشد.
به القطر رفت ولی زیاد درآنجا نماند و برای اتمام دوران خاص فوتبالش دوباره به انگلیس برگشت تا این بار برای هال سیتی بازی کند.با هال سیتی طلسم 109 ساله را شکست و ببرهای انگلیسی به لیگ جزیره برگشتند.

شاعر فوتبال آفریقا که هرچند از رسیدن به جام های فلزی و محبوبیت در بین رسانه ها دور ماند؛اما همیشه او را با رقص پاهایش دربرابر کان،دریبل های اوکوچایی‌اش و همینطور چرخش های خاصش نه تنها در ذهن بلکه در قلب او را از امپراطور های فوتبال خواهیم داشت.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.