دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

آنالیز ضعف خط دفاعی آبی ها

استقلال، شهر بی‌دفاع

استقلال، شهر بی‌دفاع

نکته کلیدی درباره استقلال در نیمه‌نهایی و فینال جام حذفی بی‌تمرکز شدن این تیم از کادر فنی تا همه بازیکنان بود.

استقلال در فینال حذفی ناکامی غیرمنتظره‌ای را تجربه کرد. شکستی دردناک که نتیجه از هم‌پاشیدگی خط دفاعی بود. نقطه ضعفی که در طول یک فصل پرفراز و نشیب هرگز ترمیم نشد. چرا استقلال در خط دفاع به آرامش نرسید؟ ضعف خط دفاعی آبی‌ها فردی بود یا تاکتیکی؟ صفحه آنالیز امروز این پرسش را واکاوی می‌کند.

1

مازیار گیلکان: نکته کلیدی درباره استقلال در نیمه‌نهایی و فینال جام حذفی بی‌تمرکز شدن این تیم از کادر فنی تا همه بازیکنان بود. تیمی که دچار بحران‌های داخلی می‌شود و حتی مراعات دو بازی حساس در جام حذفی را نمی‌کند، اگر ۵ گل در دو بازی نخورد، عجیب و غریب است.

2

سام ستارزاده: از دیدار آغازین لیگ مقابل ماشین‌سازی تا فینال حذفی برابر تراکتور، غریبگی با کلین‌شیت یکی از خصیصه‌های ثابت استقلال بی‌ثبات امسال بود‌. با وجود ستاره‌هایی نظیر دانشگر، چشمی، یزدانی و غلامی که کلکسیونی از قابلیت‌های شاخص دفاعی را به‌ارمغان آوردند، نه استراماچونی و نه مجیدی نتوانستند (فرصت نکردند) سیستم دفاعی ثابتی در پیکره تیم جا بیندازند. عدم ثبات در آرایش خط دفاعی، انتخاب بازیکنان آغازگر، و استراتژی‌های تیم در مواجهه با ضربات ایستگاهی، به‌مراتب بیش از اشتباهات فردی مدافعین و سنگربان آبی‌پوشان در ثبت آمار نازل میانگین یک گل خورده در هر بازی موثر بودند.

3

میعاد نیک: استقلال در دو فصلی که گذشت بیشترین ضررها را از مناطقی دید که قبلاً نقاط قوتش بودند و با ضعف در این ساختارها بیگانه بود. استقلال با هادی طباطبایی، وحید طالب‌لو و سیدمهدی رحمتی همیشه طلایه‌دار سنگربانی در فوتبال ایران بوده و اکثر رکوردهای کلین‌شیت لیگ هم تحت تصرف گلرهای آبی‌ست، اما تصمیم غیرمنطقی مدیران استقلال برای جدایی رحمتی در ابتدای فصل و سپردن حساس‌ترین پست تیم به یک جوان کم‌تجربه و غالباً بی‌انگیزه همانا و بارها گزیدگی از همین سوراخ تکراری همان

4

سامان موحدی راد: استقلالی‌ها ممکن است شکست در فینال را به هزاران دلیل از جمله جنجال‌های ساکت الهامی یا وقت کشی بازیکنان تراکتور یا اشتباهات دروازه‌بان‌شان منسوب کنند اما همه می‌دانیم که این‌ها بهانه است و استقلال بیش از هرچیز و پیش از هر چیز به خودش باخت. به جنجال‌های درون تیمی بیرون زمین که خودش ایجاد کرد و ناهماهنگی درون زمین که زمین‌گیرش کرد. یکی همین ضعف مفط خط دفاعی‌اش که یک فصل تمام این تیم را آزار داد و عاقبت هم کسی به برطرفش نکرد.

5

علی کمانگری: بدون شک حواشی یک هفته‌ی اخیر باشگاه استقلال، تأثیرش را روی تمرکز بازیکنان این تیم گذاشته بود. فاصله‌ی بسیار زیادی میان چهار نفر خط دفاع و هافبک آبی‌ها وجود داشت، ریگی و‌ رضاوند در این بازی بسیار سردرگم بودند، مهدی قایدی در کار‌های تدافعی مشارکتی نداشت و دانشگر هم نتوانست جای خالی چشمی را پر کند. همه‌ی این عوامل باعث‌ شدند استقلال جوری در یک نیمه قافله را به تراکتور ببازد که دیگر راه بازگشتی نباشد.

 


 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.