چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱

ماجرای قرارداد چهار نسخه‌ای و اقدام جالب فدراسیون

راز قراردادهای دوگانـه در بسکتبـال

راز قراردادهای دوگانـه در بسکتبـال

یکی از خبرهای حاشیه ساز روزهای گذشته، قرارداد دوگانه ارسلان کاظمی با ذوب آهن و مهرام بود. بازیکنی که گفته شد ابتدا با مهرام و سپس با ذوب آهن قرارداد امضا کرده و برای خیلی‌ها سؤال بود که بالاخره او بازیکن تیم تهرانی است یا تیم شهرش اصفهان؟ پرداختن به این ماجرا می‌تواند کلید بسیاری از قراردادهای دوگانه و دوباره بازیکنان با تیم‌های مختلف را هم روشن سازد.

به گزارش ایران ورزشی؛یکی از خبرهای حاشیه ساز روزهای گذشته، قرارداد دوگانه ارسلان کاظمی با ذوب آهن و مهرام بود. بازیکنی که گفته شد ابتدا با مهرام و سپس با ذوب آهن قرارداد امضا کرده و برای خیلی‌ها سؤال بود که بالاخره او بازیکن تیم تهرانی است یا تیم شهرش اصفهان؟
پرداختن به این ماجرا می‌تواند کلید بسیاری از قراردادهای دوگانه و دوباره بازیکنان با تیم‌های مختلف را هم روشن سازد. خلأ قانونی و ماجرایی که باعث به وجود آمدن این مشکل و نادیده گرفتن توافق‌های صورت گرفته توسط بازیکنان شده است.

قراردادهای فاقد ارزش
طی همین روزهای اخیر و پس از ماجرای برگشتن جمشیدی به گرگان و قرارداد ارسلان کاظمی بود که بحث قرارداد چهار نسخه‌ای پیش کشیده شد. قراردادی که در سال‌های گذشته شکل قانونی قرارداد و مورد تأیید فدراسیون بود اما حالا عنوان قدیمی روی آن گذاشته شده.
این قدیمی بودن به این خاطر است که طبق اعلام فدراسیون، این قراردادها دیگر اعتبار قانونی ندارند و باید فرم‌های جدید و مورد تأیید، توسط باشگاه‌ها برای بستن قرارداد استفاده شود.
کار خوب چرا رسانه‌ای نشد؟
یکی از علت‌های اصلی که در ادامه فدراسیون را وادار به منسوخ کردن قراردادهای چهار نسخه‌ای کرد، اقدام خوبی بود که گفته می‌شود طباطبایی روی آن اصرار داشته و تلاش کرده تا به طور کامل آن را اجرا کند. ماجرای تسویه حساب تیم‌ها با همه عوامل و بازیکنان، یکی از مشکلات همیشگی تیم‌های حاضر در لیگ بوده و گفته می‌شود طباطبایی در ماه‌های گذشته و پس از پایان لیگ، تلاش کرده تا همه تیم‌ها را وادار به تسویه حساب کند.
در ادامه تلاش فدراسیون برای اجرای کامل این قانون، قراردادهای چهار نسخه‌ای قدیمی باطل و دریافت فرم جدید قراردادها منوط به تسویه حساب کامل شد! اقدام قابل توجهی که البته با توجه به عدم شفاف سازی و اطلاع رسانی فدراسیون، از اجرای کامل آن اطلاعاتی در دسترس نیست اما به ترتیب شنیده می‌شود که برخی تیم‌ها برای رسمی کردن قرارداد خود و قطعی کردن آن، مجبور به این شده‌اند تا با همه عوامل خود تسویه و مدارک را برای دریافت فرم به فدراسیون ببرند.

ماجرای قرارداد ارسلان
درباره ماجرای ارسلان کاظمی و بستن قرارداد با دو تیم مهرام و ذوب آهن هم گویا ماجرا از همین قرار بوده. او ابتدا با مهرام قرارداد می‌بندد و در ادامه در مواجهه با پیشنهاد بهتر (بخوانید هنگفت) ذوبی‌ها با آنها قرارداد امضا می‌کند. با این حال هر دوی آن قراردادها از نوع قدیمی و فاقد اعتبار بوده است! به این ترتیب هیچکدام از آن قراردادها وجهه قانونی نداشته و مورد تأیید فدراسیون نیست!
علاوه بر این شنیده می‌شود که ارسلان پس از این اتفاق‌ها، یک بار دیگر و با نسخه جدید قراردادها، با مهرام قرارداد بسته و حالا طبق قانون بازیکن مهرام است.

جمشیدی هم با قرارداد چهاربرگی با شیمیدر توافق کرده بود؟
در مورد ماجرای جمشیدی، ماجرا به دو شیوه روایت شده. هر دو روایت نقل می‌کند که او با شیمیدر با همان قرارداد چهارنسخه‌ای توافق کرده است. تفاوت ماجرا این است که گفته می‌شود شیمیدری‌ها با توجه به اینکه زودتر تسویه حساب کرده بودند، از فدراسیون اجازه داشتند تا با همان نسخه قدیمی با بازیکنانی که می‌خواهند قرارداد ببندند و فدراسیون هم آنها را بپذیرد.
راویان روایت دوم به همین خاطر معتقدند که جمشیدی پس از اینکه متوجه عدم وجاهت قانونی قراردادهای قانونی شده، راهی گرگان شده اما نمی‌دانسته که شیمیدری‌ها مجوز این کار را دارند و قرارداد چهارنسخه‌ای و قدیمی‌شان هم قانونی است.

خلأ قانونی
طی روزهای گذشته که در همین صفحه به این ماجرا پرداختیم، به وجود یک خلأ قانونی پرداختیم که به بازیکنان اجازه می‌دهد به همین راحتی به قراردادهای خود پشت کرده و راهی تیم‌های دیگر شوند. خلأ قانونی که حالا می‌بینیم همین قراردادهای قدیمی بوده که بازیکنان به محض اینکه متوجه عدم قانونی بودن آن شدند، در ادامه با جهش قابل قبولی که رقم پیشنهادها کرد، راهی تیم‌های دیگر شدند و خیلی راحت دست تیم اول را در پوست گردو گذاشتند.
به هرترتیب با توجه به عدم اطلاع رسانی درست فدراسیون در این زمینه – چه در بخش مثبت آن و چه منفی – بسیاری از این اطلاعات شنیده‌‌هایی است که باید دید طی روزهای آینده چه بخش‌هایی از آن‌ از جانب فدراسیون تأیید خواهد شد. البته که بعید است به این زودی‌ها و قبل از پایان المپیک تصمیمی در این زمینه‌ها گرفته شود و قطعاً همه چیز به اواخر تابستان و هفته‌های منتهی به آغاز لیگ موکول خواهد شد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.